Tavas sajūtas
Tu vairs nespēj sagaidīt dzemdības — tev ir grūti, un labāk tu vēlētos mazuli nēsāt rokās, nevis vēderā. Bet vēl jāpaciešas; šai laikā lutini sevi un dari skaistas lietas. Tiek uzskatīts, ja māmiņa grūtniecības laikā ko mācās, reizē ar viņu izglītojas arī bērns. Piemēram, ja māmiņa klausās mūziku, to klausās arī mazais, ja māmiņa mācās kādu valodu, to „mācās” arī bērns — informāciju ieraksta savā zemapziņā.
Tavs ķermenis
Uzzini, kādas pazīmes liecina par dzemdību sākšanos un kad par to jāsazinās ar ārstu. Noskaidro visdažādākos sīkumus, piemēram, ko iesākt, ja daktere nav sazvanāma. Tev var piepampt rokas un kājas, vēders ir tik liels, ka šķiet, tūlīt pārsprāgs.
Noderīgi padomi
Ja tevi māc nogurums un naktī ir slikts miegs, necenties šo pārgurumu pārvarēt, bet gan atpūties, cik vien iespējams. Piemēram, lasi, klausies mūziku, atlaidies ērtā krēslā, dīvānā.
Turi pa rokai savas vecmātes telefonu! Noskaidro, kas paliks ar taviem lielākajiem bērniem, kad tev būs dzemdības.
Citu māmiņu ieteikumi
„Parūpējies par bērniņa drošību jau laikus — bērniņu mājās no slimnīcas jāved autosēdeklītī, nevis turot klēpī!”
Attiecības
Savam vecākajam bērnam iegādājieties vairākas spēles, lai viņam būtu aizraujošas nodarbes laikā, kad esi aizņemta ar zīdainīti.
Dvīņi
Vēlreiz pārrunā ar ārstu un izsver visus ķeizargrieziena un dabisko dzemdību „par” un „pret”. Jo dvīņu grūtniecība ne vienmēr nozīmē, ka tai jābeidzas ar ķeizargriezienu!
Noskaties arī video, kas notiek sievietes organismā no 28. līdz 37. grūtniecības nedēļai
Autore: Inga Akmentiņa-Smildziņa, Līga Brūvere
Konsultēja: Māra Grieze, Ģimenes veselības centra "Stārķa ligzda" vecmāte un PEP mamma Līga Zelmene-Laizāne
Izmantotā literatūra: Ilona Vereša, Antje Andersa. Grūtniecības kalendārs. Četrdesmit nedēļas kopā ar Nelliju, R.: Valters un Rapa, 2008; Māte un bērns. Enciklopēdija vecākiem, R.: Jumava, 2006.