1. grūtniecības nedēļa – grūtniecības kalendārs

Ļaujies sapņiem, prātojumiem, pat šķietami nereāliem fantazējumiem par to, kādi varētu būt tavas dzīves turpmākie deviņi mēneši.
Patiesībā tajā nedēļā, kas tiek skaitīta kā pirmā grūtniecības nedēļa, bērniņš vēl nav pieteicies.

FOTO:

Patiesībā tajā nedēļā, kas tiek skaitīta kā pirmā grūtniecības nedēļa, bērniņš vēl nav pieteicies.

Tavs bērniņš

Tu ilgojies pēc iespējas ātrāk uzzināt “Jā! Mums būs bērniņš!” Patiesībā tajā nedēļā, kas tiek skaitīta kā pirmā grūtniecības nedēļa, bērniņš vēl nav pieteicies. Izklausās jocīgi, bet tā tas ir – ārsti grūtniecības laiku rēķina no pēdējo menstruāciju pirmās dienas. Taču tad tu vēl nevari būt apaugļojusies, jo auglīgās dienas ir aptuveni divas nedēļas pēc menstruāciju pirmās dienas, kad nobriedusī olšūna atbrīvojas no olnīcas un nokļūst olvadā. Turklāt gandrīz neviena sieviete nevar tieši noteikt dienu, kad ir iestājusies grūtniecība. Tas attiecas pat uz tiem gadījumiem, kad ir bijis tikai viens vienīgais seksuālais kontakts, jo spermatozoīdi ir spējīgi nodzīvot apmēram trīs līdz piecas dienas labvēlīgos apstākļos.  

 

Tavas sajūtas

Ja gaidi drīzumā piesakāmies bērniņu, iespējams, pieķersi sevi domājam – ja tas notiek šomēnes, kad mazais nāks pasaulē? Ņemot vērā šāda veida grūtniecības laika aprēķinu, grūtniecība ilgst apmēram 280 dienas jeb 40 nedēļas no pēdējo menstruāciju sākuma. Tā tiek iegūts aptuvenais dzemdību datums. Ņemot vērā šāda veida grūtniecības laika aprēķinu, grūtniecība ilgst apmēram 280 dienas jeb 40 nedēļas no pēdējo menstruāciju sākuma. Tā tiek iegūts aptuvenais dzemdību datums. Dzemdību datums var tikt precizēts pēc pirmās ultrasonogrāfijas (USG) izmeklēšanas, taču eksperti lēš, ka tikai viena no 10 sievietēm bērniņu pasaulē laiž ārstu noteiktajā datumā.  


Lasi arī: 

Tests: Vai mans organisms ir gatavs grūtniecībai?
Pieci vīrieša spermas noslēpumi. Tas ir interesanti!

 

Tavs ķermenis

Pirms bērniņa ieņemšanas ir vēlams apmeklēt ginekologu vai vecmāti, lai pārbaudītu veselības stāvokli un, iespējams, veiktu dažas analīzes. Kas tieši būtu jāpārbauda? Piemēram, ir svarīgi noskaidrot, vai tev ir imunitāte pret masaliņām. Varbūt ir nepieciešams papildus lietot vitamīnus. Jau pirms grūtniecības un pašā grūtniecības sākumā svarīgi ir lietot folskābi, kas nodrošina augļa smadzeņu attīstību. Jebkurā gadījumā, gatavojoties bērniņa ieņemšanai, atmet smēķēšanu un alkohola lietošanu, ēd pilnvērtīgu uzturu un daudz svaigu dārzeņu, augļu, dzer svaigi spiestas sulas. Smēķēšanu un alkohola lietošanu vismaz uz laiku iesaki pārtraukt arī partnerim. Starp citu, pirms bērniņa plānošanas nav slikti pārbaudīt arī bērniņa tēta veselību, jo abu partneru veselība ietekmē arī kopējā mazuļa veselību.  


Lasi arī: 
3 dabīgi paņēmieni auglīgo dienu noteikšanai
Kā pāris var gatavoties bērniņa ieņemšanai?

 


Citu māmiņu ieteikumi

„Nekādā gadījumā neizdomā „pa kluso” no partnera tikt pie bērniņa un pārtraukt izsargāšanos, viņam nezinot! Ģimenes pieaugumam ir jārodas tad, kad abi esat tam gatavi.”


„Visticamāk, tu vēl nezini, ka esi stāvoklī. Nesatraucies, ja stāvoklī neesi palikusi vairākus mēnešus pēc tam, kad esat pārtraukuši izsargāties. Mēs bērniņu ieņēmām gandrīz gadu pēc izsargāšanās pārtraukšanas, un arī es biju ļoti satraukusies, bet ārsts man stāstīja, ka stress var traucēt ovulācijas gaitu vai pat likt iztrūkt kādām menstruācijām. Tātad — tikai mieru!”


Attiecības

Reklāma
Reklāma

Ja esat nolēmuši ieņemt bērniņu, eksperti iesaka nekoncentrēties tikai uz auglīgajām dienām, bet regulāri mīlēties visu mēnesi. Tomēr ir svarīgi nedarīt to katru dienu, bet ievērot vismaz vienas dienas pārtraukumu. Lai vīrieša spermatozoīdi varētu apaugļot olšūnu, tiek jāpaspēj atjaunoties. Ikdienas mīlēšanās samazina sēklas šūnu skaitu ejakulātā, līdz ar to samazinās iespēja apaugļot olšūnu.
 

Lasi arī: 
"Vienu glāzi vīna grūtniece taču drīkst?" Nē, nedrīkst!


Pasapņojiet ar vīru par to, kā būtu, ja būtu. Piemēram, ņemat klēpī kalendāru un kopīgi parēķiniet — ja grūtniecība ir iestājusies, tad kurš būs aptuvenais dzemdību datums? Parasti vecmāte vai ginekologs grūtniecības laiku rēķina pēc formulas: pēdējās menstruācijas pirmā diena – 3 mēneši + 7 dienas. Piemēram, 24. maijs – 3 mēneši = 24. februāris + 7 dienas = 2. marts. Dzemdību datumu vēlāk precizē, balstoties uz vairākiem faktiem, piemēram, menstruālā cikla garumu, jo attiecīgi mainās iespējamā ovulācijas diena, pirmā trimestra ultrasonogrāfijas (USG) izmeklēšanu, mazuļa pirmajām kustībām, ko sajūt māmiņa. Tomēr atceries, ka aprēķinātajā dzemdību datumā bērniņš piedzimst reti.


Dvīņi

Vai tu esi dvīne? Varbūt tavs vīrs ir no ģimenes, kurā no paaudzes paaudzē ir dvīņi? Ja tavai vai partnera ģimenei dzimtā ir vienšūnas (identiskie) dvīņi, pastāv varbūtība, ka arī jūsu ģimenē ienāks dvīnīši. Starp citu, jebkurai sievietei ir iespēja kļūt par dvīņu māmiņu, tikai tie, visticamāk, būs divolu dvīņi.


Lasi arī:
Tu to nezināji... Interesanti fakti par dvīņiem

 

Noskaties arī video, kas notiek sievietes organismā pirmo deviņu grūtniecības nedēļu laikā

 

 

Autore: Inga Akmentiņa - Smildziņa, Līga Brūvere
Konsultēja: vecmāte Māra Grieze un PEP mamma Līga Zelmene-Laizāne
Izmantotā literatūra: Ilona Vereša, Antje Andersa. Grūtniecības kalendārs. Četrdesmit nedēļas kopā ar Nelliju, R.: Valters un Rapa, 2008; Māte un bērns. Enciklopēdija vecākiem, R.: Jumava, 2006.

 

 


1. nedēļa