17. grūtniecības nedēļa – grūtniecības kalendārs

Tavs uzturs lai ir tavas zāles, un tavas zāles lai ir tavs uzturs, – reiz teicis Hipokrāts. Iedvesmojies un ļaujies pamatīgai savas ēdienkartes revīzijai.
Topošā māmiņa var piedzīvot nebijušas galvassāpes. Centies arī ilgstoši nesēdēt, bet laiku pa laikam pastaigā un izkusties!

FOTO:

Topošā māmiņa var piedzīvot nebijušas galvassāpes. Centies arī ilgstoši nesēdēt, bet laiku pa laikam pastaigā un izkusties!

Tavs bērniņš

Mazulis pašlaik sver vidēji 150 gramus un ir plaukstas garumā. Mazulītis jau ir smagāks par placentu, kas ir beigusi formēties. Viņš dzird skaņas, spēj žāvāties, sūkāt īkšķi un sajust gaismu, kas iet cauri vēdera sienai. Ja tā ir spilgta, viņš var novērsties. Veidojas zemādas taukaudu slānis, tam ir liela nozīme ķermeņa temperatūras regulēšanai pēc piedzimšanas. Turpina veidoties zarnu traks un attīstās rīšanas iemaņas, tāpēc bērniņš aktīvi iedzer augļūdeni, kas zarnu traktā pārvēršas mekonijā. Laiku pa laikam bērniņš var žagoties. Tas ir normāli! Mazulītim nepatīk skaļi trokšņi, jo nu jau viņš tos spēj sadzirdēt. Viņš var aktīvi kustēties un māmiņa to sajūt kā maigus taureņa pieskārienu vēderā. 

 

Tavas sajūtas

Visticamāk, tu aizvien neizskaties pēc grūtnieces un rauc pieri, ka apkārtējie, kuri nezina tavu priecīgo notikumu, noteikti domā, ka esi diezgan apvēlusies. Dzemde turpina augt un jau ir pacēlusies virs nabas augstuma, bet to redzi tikai tu un tavs ārsts. Bet tas nebūs ilgi! Vēlākais pēc pāris nedēļām pasaule zinās, ka tavs pēctecis ir ceļā pie mums! Centies negulēt uz vēdera, bet vislabākā poza miegam ir gulēšana uz sāna. Centies arī ilgstoši nesēdēt, bet laiku pa laikam pastaigā un izkusties. Brīžiem, stiepjoties saitēm, var būt galvas sāpes.  Ar jauno stāvokli jau būsi apradusi, tāpēc tagad vairāk uzmanības vari veltīt jūtu dzīvei, apzināti meklējot patīkamas emocijas. Grūtniecības otrajā trimestrī tas ir īpaši svarīgi, jo ietekmē augļa emocionālo attīstību.
Iespējams, ka tu redzi krāsainus un daudzveidīgus sapņus. Uzskata, ka grūtniecības laikā sapņi atklāj tavas šaubas un bažas par jauno lomu – kļūšanu par māmiņu.


Tavs ķermenis

Grūtniecības laikā organismā palielinās asins daudzums, tāpēc var pastiprināties svīšana, kā arī veidoties deguna gļotādas tūska. Šīs pazīmes izzudīs pēc dzemdībām. Hormonālo izmaiņu rezultātā var parādīties smaganu asiņošana. Svara izmaiņu dēļ un augošās dzemdes dēļ var parādīties hemoroīdi un paplašinātas vēnas. Šis ir laiks, kad uz vēdera var sākt parādīties pirmās strijas.


Noderīgi padomi

Pienācis laiks nomainīt garderobi, jo vairākas vecās bikses tev noteikti vairs neder. Ja mājās vingro, pēc ceturtā piektā mēneša noteikti izlaid vingrojumus, kas jāizpilda, guļot uz muguras. Šajā pozā dzemde var spiest uz apakšējo dobo vēnu (to dēvē arī par vena cava) un samazināt asins piekļuvi mazulim.


Citu māmiņu ieteikumi

Šis ir labs laiks, lai pieteiktos grūtnieču vingrošanai vai jogai. Šīs nodarbības ir īpaši piemērotas tavam briestošajam ķermenim, kā arī apgūsi pareizu elpošanu – tas noderēs dzemdībās. Vēl viens bonuss – šī būs vieta, kur satikties ar citām māmiņām gaidībās.


Attiecības

Kopā ar vecāko bērnu/bērniem izskatiet bildītes, kur viņi paši ir zīdaiņu vecumā. Tas bērniem ļaus saprast, kāds tieši ir zīdainis. Izstāstiet, kādi bija viņu dzīves pirmie mēneši – par raudāšanu, smaidīšanu, skaistajām drēbītēm. Varbūt kāda no tām ir saglabājusies un būs velkama jaunajam mazulim? Tas lielos bērnus noteikti iepriecinās.

Reklāma
Reklāma

Tavs vīrietis, iespējams, saka "mēs esam stāvoklī", un ķeras pie mājokļa labiekārtošanas. Viņā pamostas arhaiskās mednieka dziņas apgādāt savu ģimeni un iekārtot mājokli. Arī vīrieši var sajust izmaiņas savā ķermenī, arī viņus var pārņemt panika vai ekstāze, viņi pat var pieņemties svarā. Taču topošajai māmiņai tas var būt nesaprotami, viņa var justies nesaprasta, vēlēties, lai lielāka uzmanība tiek pievērsta viņai. Laba augsne konfliktiem. Negaidi, lai tikai tevi nēsātu uz rokām, izrādi sapratni, uztver viņa jūtas nopietni un ļauj viņam piedalīties gaidīšanas procesā. Tas radīs lieliskus priekšnoteikumus tam, lai viņš kļūtu par labu tēti.


Dvīņi

Pētījumi liecina, ka bieži vecāki pēc bērniņu piedzimšanas priekšroku dod vienam no viņiem. Māmiņas nereti par to mēdz justies vainīgas, taču šīs savas sajūtas nevajag slēpt, bet pārrunāt ar partneri; nevajag nosodīt sevi, bet dot sev laiku pierast pie otra bērniņa, saskatīt viņa labākās īpašības.

Noskaties arī video, kas notiek sievietes organismā no 15. līdz 20. grūtniecības nedēļai 

 

 

Autore: Inga Akmentiņa-Smildziņa, Līga Brūvere
Konsultēja: vecmāte Māra Grieze un PEP mamma Līga Zelmene-Laizāne
Izmantotā literatūra: Ilona Vereša, Antje Andersa. Grūtniecības kalendārs. Četrdesmit nedēļas kopā ar Nelliju, R.: Valters un Rapa, 2008; Māte un bērns. Enciklopēdija vecākiem, R.: Jumava, 2006.