Nedēļas

33. grūtniecības nedēļa – grūtniecības kalendārs

 06. marts 2018 12:00 mammamuntetiem.lv Grūtniecības kalendārs

Tavs bērniņš
Iespējams, bērniņš jau novietojies ar galvu uz leju — viņš gatavojas nākšanai pasaulē. Mazuļa sirdsdarbība ir 120–160 sitieni minūtē. Skelets nostiprinās, bet galvaskausa plātnes pilnībā nesaaugs līdz pat dzemdībām. Iekšējie orgāni ir izveidojušies un darbojas vienotā sistēmā. Šajā laikā mazulim uzkrājas arvien vairāk tauku, tāpēc rokas un kājas kļūst arvien apaļīgākas. Starp citu, vai zināji, ka bērniņiem jau vēderā garšo saldumi? Novērots, ka mazā rīšanas kustības paātrinās, ja viņš uzņem saldu garšu, bet palēninās — ja sajūt ko viņam nepatīkamu. Turklāt bērniņš no nelabās garšas pat viebjas! Tikpat aktīvi viņš jau prot ziņot par to, kas viņam nepatīk. Troksnis, vibrācija, smakas... Viņš nikni iesper mammai. Foto: Shutterstock.com

Vari būt izklaidīga un aizmāršīga, jo patiesībā visas domas jau saistās ar lielo notikumu - dzemdībām.


Tavas sajūtas
Ja godīgi, nupat sācies trešais trimestris nemaz nav viegls. Tā, protams, nav visām topošajām mammām, tomēr lielākā daļa atzīst, ka pēdējās nedēļas bijušas gana grūtas. Galvenokārt tas saistās ar lielo smagumu, kas visur jānēsā līdzi. Visvairāk cieš mugurkauls. Pamēģini šos vingrojumus uz lielās bumbas. Atceries, ka mazulis jūt, kā jūties tu. Viņam noteikti nepatiks, ja tu bieži būsi dusmīga, nikna.  Bērniņš sajutīs arī tavas izbailes un būs satraukts. Pastāv uzskats, ka mazulītis pieskaņojas mammas garastāvoklim un atkārto arī citas lietas, ko viņa dara, piemēram, iesnaužas, kad mamma aizmieg, un abi kopā arī pamostas.


Tavs ķermenis
Tu pieņemies svarā apmēram puskilogramu nedēļā, lai gan nu ēšana, iespējams, vairs nesagādā tādu baudu, kāda tā bija iepriekš, — mazulis aug, spiezdams uz kuņģi un apgrūtinādams gremošanu. Tas var izraisīt dedzināšanas sajūtu. Ja grūtniecības pēdējie mēneši norit vasarā, var gadīties, ka tev pampst kājasIespējams, ka tev ir vairāk izdalījumi no maksts, aktivizējas nepatīkamā piena sēne. Pat ja neesi saaukstējusies, tev var tecēt deguns. Parasti šajā periodā pāriet anēmija jeb mazasinība. 


Noderīgi padomi
Papildini maltītes ar šķiedrvielām bagātiem augļiem un dārzeņiem. Tie ir: žāvētas plūmes, aprikozes, rozīnes, dažādi pākšaugi u. c. Šie šķiedrvielām bagātie produkti palīdzēs tev izvairīties no aizcietējumiem. Vien atceries, ka paralēli atbilstošai maltītei tev jādzer daudz šķidruma (septiņas astoņas glāzes dienā) un vislabāk, ja lielākoties tas ir ūdens. Vari būt izklaidīga un aizmāršīga, jo patiesībā visas domas jau saistās ar lielo notikumu - dzemdībām. 
Dodies uz slimnīcu, lai iepazītos ar dzemdību nodaļu un satiktu savu vecmāti, ja esi nolēmusi slēgt individuālo aprūpes līgumu ar ārstu vai vecmāti. Vai zini, kā dzemdībās palīdz dūla


Citu māmiņu ieteikumi
„Kad dzima mani pirmie divi bērniņi, es lūdzu epidurālo anestēziju. Taču, gaidot trešo, nolēmu no anestēzijas atteikties. Un tagad esmu laimīga par šo lēmumu! Dzemdības noritēja ātrāk, jo es varēju sajust sava ķermeņa signālus, varēju reaģēt uz tiem.”Attiecības
Meklējiet jaunas mīlēšanās pozas! Piemēram, tu četrrāpus un partneris aizmugurē; abi guļus uz sāniem vai sēžot partnerim klēpī. Ja mīlējaties arvien retāk, jo it visas pozas liekas nepietiekami ērtas, varat nodarboties ar orālo seksu. Grūtniecības laikā tā ir droša metode, vien jālūko, lai partneris makstī nepūš gaisu. 
Aprunājies ar bērniņa tēvu, kā jūtas viņš šajā tik svarīgajā ģimenei laika periodā. Arī vīrietis gatavojas jaunajai lomai - kļūt par tēvu. 


Dvīņi
Dvīņi ir dubults prieks un arī dubults darbs. Ja tuvumā nedzīvo jūsu radi vai tuvākie draugi, kas varētu palīdzēt pēc dzemdībām, painteresējies par dūlām — sievietēm, kuras specializējušās, lai palīdzētu ne vien dzemdībās, bet arī pēc tām. Tiesa gan, atšķirībā no ārzemēm Latvijā dūlu ir ļoti maz, taču var gadīties, ka viņas ir tieši tavā pilsētā.

Noskaties arī video, kas notiek sievietes organismā no 28. līdz 37. grūtniecības nedēļai 
 


 

Autore: Inga Akmentiņa-Smildziņa, Līga Brūvere
Konsultēja: Māra Grieze, Ģimenes veselības centra "Stārķa ligzda" vecmāte un PEP mamma Līga Zelmene-Laizāne
Izmantotā literatūra: Ilona Vereša, Antje Andersa. Grūtniecības kalendārs. Četrdesmit nedēļas kopā ar Nelliju, R.: Valters un Rapa, 2008; Māte un bērns. Enciklopēdija vecākiem, R.: Jumava, 2006.Kategorijas