Teju trīskāršojies valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas rezultātā notikušu dzemdību skaits

Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas rezultātā ir notikušas 708 dzemdības, informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Dzemdību skaits ir teju trīskāršojies, salīdzinot ar 2022. gada datiem, kas ir saistīts ar vecuma sliekšņa palielināšanu no 37 līdz 40 gadiem valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma izmantošanai.
Šogad būs iespēja veikt vairāk kā 1400 valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras.

FOTO: Shutterstock.com

Šogad būs iespēja veikt vairāk kā 1400 valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras.

Kopumā 2023. gadā medicīniskās apaugļošanas programmai tika novirzīti vairāk nekā 2,6 miljoni eiro, sniedzot iespēju veikt 1293 medicīniskās apaugļošanas procedūras.

Jāņem vērā, ka pērn dzimušo mazuļu skaits varētu būt vēl lielāks, jo statistika neietver informāciju par ārvalstīs notikušām un maksas dzemdībām, kā arī to, ka sievietēm pēc 35 gadu vecuma tiek nodrošināta iespēja veikt divu embriju transfēru. 
 

Šogad pakalpojuma nodrošināšanai no valsts budžeta plānoti gandrīz 2,9 miljoni eiro, kas sniegs iespēju veikt vairāk kā 1400 valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras. 

 

Pateicoties pēdējos gados piešķirtajam valsts finansējumam, šobrīd pakalpojumu var saņemt bez ilgas gaidīšanas rindā. 

 

Ja pāris vai sieviete ir pieteikušies apaugļošanas klīnikā, medicīniskās apaugļošanas procedūru var uzsākt aptuveni viena mēneša laikā.
 

Reklāma
Reklāma

Ņemot vērā pakalpojuma pieprasījumu, demogrāfisko politiku un citu valstu pieredzi medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma nodrošināšanā, 2022. gadā tika palielināts vecums, līdz kuram sievietes var saņemt pakalpojumu par valsts līdzekļiem, t.i., procedūru veic sievietēm līdz 40 gadiem (iepriekš – līdz 37 gadiem).
 

NVD pērn veiktajā aptaujā* par medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma saņēmēju pieredzi, pakalpojuma kvalitāte novērtēta ar vidēji 8 ballēm no 10. Pirmo reizi valsts apmaksātu apaugļošanas procedūru veica 60 % aptaujāto sieviešu, savukārt otro reizi – 36 %. Vienlaikus 33 % sieviešu norādīja, ka medicīnisko apaugļošanu iepriekš veikušas arī par maksu.

Sniedzot informāciju par pakalpojuma uzsākšanu, 88 % aptaujāto sieviešu atzina, ka pieteicās medicīniskās apaugļošanas veikšanai uzreiz pēc NVD uzaicinājuma saņemšanas. Šāds uzaicinājums tiek nosūtīts, tiklīdz pienāk sievietes kārta gaidīšanas rindā. Tas nozīmē, ka apaugļošanas process tika uzsākts uzreiz, bez nogaidīšanas.
 

No valsts līdzekļiem tiek apmaksātas ārstu-speciālistu konsultācijas un nepieciešamie izmeklējumi neauglības diagnozes noteikšanai, pēc kuras tiek uzsākts ceļš uz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru. 

 

* Nacionālā veselības dienesta 2023. gadā organizēta tiešsaistes aptauja sievietēm, kuras ir saņēmušas valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu laika periodā no 2023. gada 1. janvāra līdz 1. oktobrim. Aptauja tika nosūtīta 978  sievietēm, no kurām atbildi sniedza katra trešā pakalpojuma saņēmēja. 

Saistītie raksti