Trīs rotaļas, kas palīdzēs bērnam attīstīt praktiskās un sabiedriskās dzīves prasmes

 16. novembris 2017 10:00 mammamuntetiem.lv Raksts

Lomu rotaļas ir nozīmīga  bērna sociālo prasmju attīstības daļa. Caur lomu spēlēm bērns apgūst sabiedriskās dzīves norises, attīsta komunikācijas prasmes, mājās izteikts savas domas, sajūtas, emocijas. Foto: Shutterstock.com

Ikdienas darbiņu darīšana ir prasme, kas ilgtermiņā palīdzēs bērnam pašapkalpošanās iemaņas


Rakstu sērija par pozitīvu bērna audzināšanu, izglītošanu un radošām rotaļām tapusi sadarbībā ar aizraujošo un attīstošo LEGO® DUPLO® un LEGO® klucīšu ražotāju LEGO GROUP.

 

Rotaļa ar sūkli 
Rotaļas ar ūdeni bērnam var pārvērsties par dienas aizraujošāko notikumu! Jūs noteikti esat pamanījuši ar kādu apņēmību bērns dodas uz tuvāko peļķi pēc lietus pastaigas laikā vai var stundām ilgi pārliet ūdeni no viena trauciņa otrā. Rotaļām ar ūdeni ir nomierinoša iedarbība uz bērna nervu sistēmu.
Piedāvājiet bērnam nodarbi ar ūdeni, kas rezultēsies ne tikai slapjās piedurknēs, bet arī roku muskulatūras nostiprināšanā un sadzīves prasmju apguvē.
Nepieciešams:
1) divas bļodas;
2) sūklis vai mitrumu uzsūcoša lupatiņa;
3) ūdens;
4) vaskadrāna, lai nesaslapinātu virsmu.
Darba gaita:
1) pielejiet vienu bļodu līdz pusei ar ūdeni, otru novietojiet blakus nelielā attālumā;
2) mudiniet bērnu ar sūkļa palīdzību nogādāt ūdeni no vienas bļodas otrā. 
Pamāciet bērnu samitrināt sūkli, tad mazliet to notecināt un ar abām rokām izspiest ūdeni no sūkļa otrā bļodā.  Pēc nodarbības beigām saslaukiet un sakārtojiet darba vietu! 
 

 

Rotaļas ar knaģiem 
Knaģi ir lieliski piemēroti rotaļām, kuru mērķis ir sekmēt motoro un sensoro spēju attīstību un veicināt pirkstiņu kustību veiklību. Sākot ar to, ka bērns var palīdzēt mājasdarbos pie veļas izkāršanas, aktivizējot sociālo prasmju, kārtības, patstāvības apguvi, līdz pat saulīšu un eglīšu veidošanai, kas nodarbinās mazos pirkstiņus. 
Palīdzība mājasdarbos 
Aiciniet bērnu palīgā veļas izkāršanas piedzīvojumā, lai bērns jūt, ka jūs viņam uzticat svarīgus uzdevumus! Viņš kļūs pārliecināts par savām darbībām, kļūs patstāvīgs un pašapzinīgs! 
Knaģu kastīte 
Saberiet knaģus kartona kastītē, aiciniet bērnu tos saspraust ap kastītes malu, šī rotaļa nodarbinās un padarīs veiklus pirkstiņus, trenēs koordinācijas spējas un kustību paškontroli. Izmēģiniet kastītē salikt dažāda izmēra knaģus! 
Trūkstošais knaģītis 
No papīra izgrieziet dažādas formas: dzeltens aplīts — piespraudiet knaģīšus kā saules stariņus; zaļš trijstūris — knaģi kalpos par eglītes skujiņām; mākonītis — piespraudiet knaģīšus kā lietus lāses no mākoņa; mārītes vai zirneklīša siluets — knaģīši kā kājiņas; putniņš bez knābīša — knaģis piespraužams knābīša vietā; ezītim knaģi kalpos kā kažoka adatiņas, bet taurenītim vai gliemezītim kā radziņi. Zoodārzs
Rotaļas, kuru tematika saistīta ar dzīvnieku pasauli, bieži bērniem sniedz spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu un pozitīvas sajūtas. Rotaļāšanās ar dzīvnieku figūriņām sekmē rūpīgas attieksmes veidošanos pret dzīvām būtnēm un papildina zināšanas par dabas daudzveidību. Zoodārza veidošana ir aizraujoša nodarbe, kas spēj ilglaicīgi noturēt bērna interesi.
Rotaļa sniegs zināšanas par dzīvniekiem un apkārtni, kā arī mācīs rūpes un atbildību par tiem.
Nepieciešams:
1) kartona vai plastmasas kaste;
2) smiltis;
3) dzīvnieku figūriņas;
4) mazs trauciņš ar ūdeni;
5) kociņi, lapiņas, akmentiņi u. c.
Darba gaita:
1) šo rotaļu vieglāk ir izspēlēt brīvā dabā, kur bērns var pats sameklēt dažādas lapiņas un zariņus, ar kuriem vēlas veidot zoodārzu, taču to var sagatavot arī iepriekš pastaigas laikā un īstenot, piemēram, lietainā dienā;
2) pieberiet kasti līdz pusei pilnu ar smiltīm; 3) iedodiet bērnam zvēriņu figūras un salasītos akmentiņus, zariņus u. c. vai arī salasiet tos kopā;
4) veidojiet zoodārzu! Ierociet smiltīs līdz malām trauciņu ar ūdeni, izveidojot ezeriņu. Esmu ievērojusi, ka bērni paši pēc savas iniciatīvas neveido nožogojumus dzīvniekiem, tā vietā visi draudzīgi dzīvojas un spēlējas kopā. Nosauciet kopā ar bērnu dzīvniekus, pajautājiet, vai viņš prot atdarināt dzīvnieku radītās skaņas;
5) pēc kārtīgas izrotaļāšanās aiciniet bērnu palīgā nomazgāt dzīvnieku figūriņas un saslaucīt izbirušās smiltis! 
Ideja: 
Ja salīmēsiet ar karsto līmi sērkociņus kā sētiņas, tad varēs izveidot aplokus un mācīt bērnam, kuri dzīvnieki kopā nedzīvo. 

 

Izmantotas idejas no grāmatas " Spēlējies un audz. Montesori pedagoģijas iedvesmotas attīstošās rotaļas pirmsskolas vecuma bērniem" 


Rakstu sērija par pozitīvu bērna audzināšanu, izglītošanu un radošām rotaļām tapusi sadarbībā ar aizraujošo un attīstošo LEGO® DUPLO® un LEGO® klucīšu ražotāju LEGO GROUP.

LEGO grupa ir apņēmības pilna bērniem sniegt izglītojošu, drošu un priekpilnu spēlēšanās pieredzi, ticot, ka radītais produkts palīdz radīt pozitīvu atmosfēru bērnu un vecāku dzīvēs, jo spēlēšanās ar lielākā izmēra LEGO DUPLO vai LEGO klucīšiem, palīdz atvasēm stimulēt tādas nozīmīgas dzīves prasmes, kā problēmu risināšana, koncentrēšanās, radošums un iztēle, pozitīvā mācību vidē. Vietnē www.lego.com ir vairāk informācijas par rotaļu iespējām bērniem un LEGO produktiem. Interneta vietnē ir atrodama arī spēļu sadaļa, kur bērni var rotaļāties ar skaņām un animācijām drošā tiešsaistes vidē.
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti


Kategorijas