Tik ļoti mulsinoši un neērti par TO runāt ar savu bērnu, bet vajag!

Seksuālā izglītošana ir ļoti svarīga, lai jaunieši varētu pieņemt atbildīgus un veselīgus lēmumus attiecībā uz savu ķermeni, seksuālajām attiecībām un emocionālo labklājību. Tomēr vecākiem bieži ir grūtības uzsākt sarunas par seksu, jo šī tēma šķiet intīma. Tomēr šādas sarunas ir ļoti nepieciešamas, lai palīdzētu bērniem veidot pozitīvu skatījumu uz savu seksuālo attīstību, izvairītos no kļūdām, kas var ietekmēt viņu uzvedību un attiecības.
Daudziem vecākiem ir bailes no neērtībām vai kauna, bažas par to, ka sarunas varētu novest pie pārāk lielas atklātības vai ka bērns izdarīs pārsteidzīgus lēmumus.

FOTO: Shutterstock.com

Daudziem vecākiem ir bailes no neērtībām vai kauna, bažas par to, ka sarunas varētu novest pie pārāk lielas atklātības vai ka bērns izdarīs pārsteidzīgus lēmumus.

Sarunas par seksu – kā uzsākt un kāpēc tas ir svarīgi?

Sarunas par seksu ir svarīgas, jo tās palīdz bērniem un pusaudžiem saprast, kas ir drošs, veselīgs un atbildīgs sekss. Seksuālā izglītošana palīdz jauniešiem sagatavoties nākotnes attiecībām un aizsargā viņus no iespējamiem emocionāliem un fiziskiem ievainojumiem. Daudziem vecākiem šķiet, ka, runājot par seksu, viņi varētu mudināt bērnus uz seksuālām attiecībām pārāk agri, taču pētījumi liecina, ka seksuālā izglītošana faktiski palielina laiku līdz pirmajai seksuālajai pieredzei un biežāk tiek izmantoti kontracepcijas līdzekļi. Jaunieši, kas ir informēti par seksu, kontracepciju un drošu seksu, ir daudz atbildīgāki savos lēmumos.

 

Sarunas par seksu palīdz izprast ķermeņa izmaiņas pubertātes laikā, attiecību veidošanu un veselīgus seksuālos ieradumus. Tās arī veicina cieņas, atbildības un piekrišanas nozīmi seksuālās attiecībās.

 

Biežākie šķēršļi sarunām par seksu

Lai arī sarunas par seksu ir svarīgas, vecākiem bieži traucē dažādi šķēršļi, kas padara šo tēmu neērtu. Daudziem vecākiem ir bailes no neērtībām vai kauna, bažas par to, ka sarunas varētu novest pie pārāk lielas atklātības vai ka bērns izdarīs pārsteidzīgus lēmumus.

 

Visbiežāk minētie šķēršļi ir:

  • Bailes: Vecāki bieži baidās no tā, ka šādas sarunas varētu būt pārāk intīmas vai ka bērns neizpratīs vecāku vērtības.
  • Aizspriedumi: Dažiem vecākiem ir priekšstati par to, kas ir pieņemams seksā, un viņi nevēlas atbalstīt bērna iespējamās izvēles, kas atšķiras no viņu pašu uzskatiem.
  • Neveiklība: Vecāki bieži jūt diskomfortu, jo viņiem ir grūti runāt par tik intīmu tēmu ar savu paša bērnu.
  • Informācijas trūkums un mīti: Vecāki, iespējams, nav pilnīgi pārliecināti par sevi vai uzskata, ka šādas sarunas var veicināt ātrāku iesaistīšanos seksuālās attiecībās. 

 

Izplatītākie mīti par seksu

Daudzi no mītiem, kas apņem seksuālās izglītošanas jomu, ir izplatīti arī vecāku vidū. Slimību profilakses un kontroles centra izveidotā informatīvā materiālā vecākiem par to, kā uzsākt sarunas ar saviem bērniem par seksu, apkopoti vairāki mīti. Aplūkosim tos!

 

Mīts nr.1. Vecākiem jābūt ļoti zinošiem par seksuālo un reproduktīvo veselību, lai runātu ar bērniem.
Nē! Lai arī zināšanas par šo tēmu var veidot priekšstatu par veiksmīgu sarunu, vecākiem nav jāzina atbildes uz visiem jautājumiem. Patiesībā svarīgāk ir radīt drošu vidi, kurā bērns var dalīties savās domās, uzdot jautājumus un justies uzklausīts. Tas, ka vecāki spēj atzīt, ka nezina atbildi, un vēlāk turpina meklēt informāciju, palīdzēs veidot atvērtu un godīgu komunikāciju. Vecākiem jābūt atvērtiem, uzklausot bērna viedokli un jūtas, lai radītu vidi, kurā bērns var brīvi runāt par jebkādām tēmām, arī seksu.

 

Mīts nr.2. Ja es runāšu ar bērnu par seksu, tas viņu pamudinās ātrāk iesaistīties seksuālās attiecībās.
Nē! Šis ir ļoti izplatīts mīts, bet pētījumi liecina, ka seksuālā izglītošana patiesībā novērš agru seksuālās aktivitātes uzsākšanu. Ja bērni saņem informāciju par attiecībām, atbildību un izsargāšanos, viņi parasti gaidīs ilgāk, pirms uzsāks seksuālas attiecības. Seksa izglītojošas sarunas var arī palielināt kontracepcijas lietošanas biežumu, kad bērnam būs sekss. 

Reklāma
Reklāma

 

Mīts nr.3. Bērni nevēlas runāt ar vecākiem par seksualitāti.
Nē! Bērni, īpaši pusaudži, vēlas runāt par seksualitāti, taču daudzi baidās no vecāku negatīvās reakcijas. Ja vecāki ir atklāti, godīgi un mierīgi atbild uz jautājumiem, bērni jutīsies ērti, lai turpinātu sarunu. Ir svarīgi, lai vecāki izvairītos no kauna izjūtas radīšanas un apspriestu tēmu brīvi, veidojot vidi, kurā bērns var dalīties savos jautājumos un bažās. Bērni var arī baidīties no vecāku personīgās pieredzes stāstīšanas, tāpēc bieži labāk ir pieminēt to, kādi ir sabiedrībā izplatītie uzskati, nevis atklāt savu personīgo pieredzi.

 

Mīts nr.4. Jaunieši, kas jautā par seksu, visticamāk jau ir seksuāli aktīvi.
Nē! Jautājumi par seksu ne vienmēr norāda uz to, ka jaunieši jau ir seksuāli aktīvi. Bieži vien bērni uzdod jautājumus, jo viņus interesē tēma, un viņi vēlas saprast vecāku uzskatus. Seksuālo tēmu bieži apspriež medijos, un bērni var būt dzirdējuši atšķirīgus uzskatus, kas viņus rosina jautāt par vecāku viedokli. Tāpat pirmā seksuālā pieredze lielākajai daļai cilvēku ir saistīta ar pašapmierināšanos jeb masturbāciju, kas ir dabiska un veselīga seksuālās attīstības daļa. Ir svarīgi vecākiem saglabāt pozitīvu attieksmi pret ķermeni un seksualitāti, lietojot atbilstošus un pozitīvus vārdus, lai bērns varētu saprast šo tēmu bez kauna vai maldīgiem priekšstatiem.

 

Seksuālā veselība un kontracepcija

Viens no galvenajiem aspektiem, ko vecākiem vajadzētu apspriest ar pusaudžiem, ir droša seksuāla uzvedība un kontracepcijas izmantošana. Ir svarīgi, lai jaunieši zinātu, kādas kontracepcijas metodes pastāv un kā tās izmantot. Prezervatīvs ir viena no galvenajām metodēm, kas ne tikai pasargā no neplānotas grūtniecības, bet arī no seksuāli transmisīvām slimībām (STS).

 

Vecākiem jābūt gataviem skaidri izskaidrot, kāda ir atšķirība starp dažādām kontracepcijas metodēm, un norādīt uz to svarīgumu katrā seksuālajā kontaktā. Tas palīdzēs pusaudžiem pieņemt atbildīgus lēmumus un saprast, ka kontracepcija ir neaizstājama, lai pasargātu sevi un partneri.

 

Seksuālā vardarbība un aizsardzība

Pusaudžiem ir jāzina, ka viņiem ir tiesības pateikt "nē", ja kāds mēģina piespiest viņus nodarboties ar seksu. Šis ir būtisks aspekts, lai viņi izprastu piekrišanas nozīmi attiecībās. Sarunas par seksuālo vardarbību un uzmākšanos ir nepieciešamas, lai jaunieši saprastu, kā rīkoties, ja viņi sastopas ar šādām situācijām.

 

Seksuālā vardarbība var ietvert gan fizisku, gan emocionālu ietekmi. Vecākiem jābūt vērīgiem, lai atklātu jebkādas pazīmes, kas liecinātu par vardarbību vai manipulatīvām attiecībām. Ir jāveido atklāts dialogs, lai bērns zinātu, kur vērsties pēc palīdzības un kā aizsargāt savu ķermeni un cieņu.

 

Sarunas par seksu ir nozīmīgs solis bērna izglītošanā par viņa ķermeni, emocijām un attiecībām. Vecākiem ir jābūt atklātiem, godīgiem un pacietīgiem, radot vidi, kur bērni var droši dalīties ar savām bažām un jautājumiem. Seksuālā izglītošana palīdz jauniešiem pieņemt atbildīgus lēmumus, kas atbilst viņu emocionālajai un fiziskajai veselībai, kā arī veicina cieņpilnas un drošas attiecības.

Saistītie raksti