Kas izraisa klepu pavasarī un kā sev palīdzēt

Klepus simptomus pavasarī var izraisīt gan vīrusi un baktērijas, gan pavasara sezonālās alerģijas – cēloņi ir dažādi, tāpēc arī tā ārstēšanai piemērotas atšķirīgas pieejas.
Cilvēkiem ar ziedputekšņu alerģiju ieteicams sekot līdzi ziedputekšņu prognozēm, vēdināt māju tikai agri no rīta vai pēc lietus, kad gaisā ir mazāk putekšņu.

FOTO: Publicitātes foto

Cilvēkiem ar ziedputekšņu alerģiju ieteicams sekot līdzi ziedputekšņu prognozēm, vēdināt māju tikai agri no rīta vai pēc lietus, kad gaisā ir mazāk putekšņu.

Sezonālās alerģijas izraisa arī klepu

Pavasaris nāk ne tikai ar saulainu un siltu laiku, bet arī nes sev līdzi veselu ziedputekšņu eksploziju. Zied zāle, koki, dažādas puķes, un gaisā ir daudz alergēnu, kas jutīgiem cilvēkiem izraisa nepatīkamu kairinājumu.
Ieelpojot ziedputekšņus, organisms tos var uztvert kā “iebrucējus”, un imūnsistēma reaģē ar alerģiskām iesnām un klepu.
 

Ziedputekšņu alerģijas simptomi

  • Sakairināta rīkle
  • Šķavas
  • Sauss vai aizlikts deguns
  • Niezošas acis
     

Līdzekļi klepus mazināšanai

Cilvēkiem ar ziedputekšņu alerģiju ieteicams sekot līdzi ziedputekšņu prognozēm, (LVĢMC vai speciālās aplikācijās); vēdināt māju tikai agri no rīta vai pēc lietus, kad gaisā ir mazāk putekšņu.
Pēc atrašanās ārā vēlams mazgāt matus un seju; pārvilkt drēbes; nēsāt saulesbrilles, lai pasargātu acis no putekšņiem.
Alerģijas zāles, kas lietojamas pēc vajadzības un ārsta ieteikuma, plašā klāstā piedāvā aptiekas internetā. Piemēram, varētu būt vajadzīgi antihistamīni, kas mazina šķaudīšanu, iesnas, klepu un acu niezi. Iekaisumu efektīvi novērš deguna aerosoli, tostarp jūras ūdens aerosoli, kas palīdz noskalot putekšņus no deguna gļotādas.
 

Ziemas infekcijas un pavasara vīrusi

Pavasarim raksturīgas pēkšņas temperatūras svārstības – auksti rīti un siltas pēcpusdienas. Auksta gaisa ieelpošana kairina elpceļus, īpaši, ja jau ir viegla astma vai jutīgas plaušas.
Ieilgušas ziemas infekcijas var būt ilgi nepārejoša klepus iemesls. Ja ziemā bijāt saaukstējies vai slims ar gripu, klepus simptomi var turpināties arī pavasarī. Elpceļi var būt vēl neizārstēti, padarot cilvēku jutīgāku arī pret kairinātājiem, piemēram, putekļiem vai ziedputekšņiem.
Pavasaris atnes jaunas vīrusu infekcijas, kas atšķiras no ziemas gripas. Pieaug rinovīrusu un dažu vieglu koronavīrusu izplatība, izraisot:

  • vieglu kakla sāpīgumu;
  • iesnas;
  • sausu vai krūšu klepu.
     

Klepus iemesls – gaisa kvalitāte iekštelpās

Reklāma
Reklāma

Agrā pavasarī cilvēki bieži tur logus aizvērtus vai sāk uzkopšanu pēc ziemas, kas var ievērojami pasliktināt gaisa kvalitāti telpās.
Putekļi, pelējums, tīrīšanas ķimikālijas - visi šie faktori var izraisīt klepu lēkmes. Lai tās novērstu, parasti pietiek novērst kairinājuma avotu. Alerģiskiem cilvēkiem savukārt vajadzētu pastiprināti izvairīties no kairinošu vielu ieelpošanas.
 

Sūkājamās tabletes, sīrups bērniem un citi līdzekļi

Ja klepus cēlonis ir vīruss vai saaukstēšanās, ieteicams dzert daudz šķidruma, piemēram, siltu tēju ar medu, kas nomierina gļotādu un mīkstina kaklu. Inhalācijas ar kumelītēm vai sālsūdeni mitrina elpceļus.
Var būt vajadzīgas arī zāles pret klepu un pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi (ibuprofēns, paracetamols), ja ir sāpes kaklā vai temperatūra. Atkrēpošanu veicina dažādi sīrupi ar dabīgām piedevām.
Ja klepus iemesls ir sauss gaiss vai temperatūras svārstības, gaisa mitrinātājs mājās palīdzēs mīkstināt gļotādas.
 

Kad jāvēršas pie ārsta

Klepus gadījumā bieži vien spējam palīdzēt sev paši, bet ir vairākas situācijas, kad noteikti jāmeklē ārsta palīdzība.

  • Klepus ilgst vairāk nekā trīs nedēļas.
  • Parādās elpas trūkums, sāpes krūtīs, asiņu piejaukums krēpās.
  • Klepus ļoti traucē miegu vai ikdienu.
     

Pavasara klepus profilakse

Lai izvairītos no dažādu iemeslu izraisīta klepus, noderīgi ir stiprināt imūnsistēmu. Pēc konsultācijas ar ārstu, iespējams, vajadzētu lietot vitamīnus, īpaši C vitamīnu, D vitamīnu, cinku.
Ieteicams ēst daudz augļu, dārzeņu un zaļumu – svaigs uzturs pavasarī ir īpaši svarīgs! Vēlams dzert siltus dzērienus, piemēram, zāļu tējas.
Nepieciešams regulāri vēdināt telpas, bet izvairīties no caurvēja. Alerģiskiem cilvēkiem tāpat jāsargā elpceļus no kairinātājiem un biežāk jāslauka puteļi un jātīra telpas, ņemot vērā palielinātu putekļu un ziedputekšņu koncentrāciju.
Ļoti svarīgi laikus ārstēt pirmos saaukstēšanās simptomus. Ja jūtat sāpošu kaklu vai pirmo kairinošu klepu, nekavējoties jāsāk lietot silts šķidrums un jāievēro mierīgāks dienas režīms. Noderēs arī kakla vai deguna aerosoli, kuru sastāvā ir ārstniecības augi, piemēram, salvija un kumelīte.

Saistītie raksti