Aprīlis ir autisma atpazīstamības mēnesis. Atbalsti šos cilvēkus, publicējot ierakstus ar mirkļbirku #AutismNotInvisible

Aprīlis ir autisma atpazīstamības mēnesis visā pasaulē, un 2. aprīlis ir Vispasaules autisma atpazīstamības diena. Šīs dienas mērķis ir pievērst uzmanību nepieciešamībai uzlabot cilvēku ar autismu dzīves kvalitāti, lai viņi varētu dzīvot pilnvērtīgu un jēgpilnu dzīvi kā neatņemama sabiedrības daļa.
Bezgalības zīme ataino cilvēku ar autismu daudzveidīgās pieredzes, kā arī šīs kopienas vienotību un spēku un ir populārs simbols autisma tiesību aizstāvju vidū.

FOTO: Publicitātes foto

Bezgalības zīme ataino cilvēku ar autismu daudzveidīgās pieredzes, kā arī šīs kopienas vienotību un spēku un ir populārs simbols autisma tiesību aizstāvju vidū.

Autisms ir neirālās attīstības traucējums, kas ietekmē cilvēka pasaules 

uztveri un saskarsmi ar citiem mūža garumā. To raksturo sociālās un komunikācijas grūtības, kā arī vienveidīga uzvedība un palielināts vai pazemināts jutīgums uz apkārtējās vides kairinātājiem. Tā kā autisms ir attīstības traucējums, parasti to diagnosticē bērnībā. Cilvēkiem ar autismu ir dažādas valodas un intelektuālās spējas. 

 

Tiek lēsts, ka aptuveni 1-2% pasaules iedzīvotāju ir autisms. Eiropā ir aptuveni 7 miljoni cilvēku ar autismu.

Kā katru gadu, Autism-Europe (AE) un Latvijas Autisma apvienība 2. aprīlī atzīmē Vispasaules autisma atpazīstamības dienu, tāpēc tiek uzsākta ilggadīga kampaņa “Not Invisible” (nav neredzams, nav neredzami — angļu val.). Devīzei “Not Invisible” ir divkāršs mērķis:

  1. Pievērst uzmanību faktam, ka cilvēku ar autismu vajadzības daudzās jomās bieži tiek ignorētas. Mēs vēlamies veicināt izpratni par šķēršļiem un diskrimināciju, ar ko saskaras cilvēki ar autismu, kā arī aicinām īstenot viņu cilvēktiesības visās dzīves jomās saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām.
  2. Uzsvērt, to ka, lai gan autisms bieži tiek saukts par neredzamu invaliditāti, cilvēkiem ar autismu, viņus pārstāvošajām organizācijām un viņu atbalsta tīkliem jābūt redzamiem visās jomās un jautājumos, kas uz viņiem attiecas. Nekādi lēmumi par cilvēkiem ar autismu nedrīkst tiek pieņemti bez cilvēku ar autismu iesaistes.

 

 

Biedrības Latvijas Autisma apvienība vadītāja Līga Bērziņa norāda: “Kā apvienība mēs ļoti reti organizējam kampaņas, jo ticam nepārtrauktam ikdienas darbam, nepārtrauktai sadarbībai, ne skaļiem vārdiem. Tomēr šī kampaņa ir īpaša, jo to ir veidojuši cilvēki ar autismu visā Eiropā un tā aptver dažādus izaicinājumus no piekļuves diagnostikai līdz iekļautībai darba tirgū un cieņpilnām vecumdienām.”

Reklāma
Reklāma

 

Kā atbalstīt kampaņu "Not Invisible"?

#AutismDay2024 ietvaros AE un Latvijas Autisma apvienība aicina savus biedrus, cilvēkus ar autismu, viņu ģimenes un tuviniekus, pedagogus, profesionāļus, amatpersonas, ES rīcībpolitikas veidotājus un citus interesentus pievienoties #AutismNotInvisible kampaņai un paust savu atbalstu cilvēkiem ar autismu un viņu ģimenēm. Īpaši vēlamies izcelt cilvēku ar autismu, viņu tuvinieku un atbalsta tīklu ikdienas pieredzi, tāpēc 

2024. gada aprīlī, izmantojot logotipu "Not Invisible" un mirkļbirkas #AutismNotInvisible un #AutismDay2024, aicinām publicēt fotoattēlus un stāstus sociālajos tīklos.

Šajos attēlos atbalstītāji aicināti dažādos veidos atveidot bezgalības zīmi — piemēram, izmantojot savas rokas vai sastājoties bezgalības zīmē kā cilvēku grupa. Ir tik daudz veidu, kā to radošā un mākslinieciskā veidā izdarīt! 

 

Bezgalības zīme ataino cilvēku ar autismu daudzveidīgās pieredzes, kā arī šīs kopienas vienotību un spēku un ir populārs simbols autisma tiesību aizstāvju vidū. Šis žests vairotu kampaņas atpazīstamību.

Aprīlī Autism-Europe un Latvijas Autisma apvienība savos mediju kanālos dalīsies ar pieredzes stāstiem. Vairāk informācijas – www.autisms.lv un www.facebook.com/autisms

Saistītie raksti