Urologs: urīna nesaturēšana nav kauns, bet veiksmīgi risināma problēma

Starptautiskās uroloģijas nedēļas ietvaros šogad aktuālā tēma ir urīna nesaturēšana. Lai gan šī sensitīvā problēma visbiežāk skar sievietes, tomēr no tās cieš arī vīrieši. Labā ziņa – mūsdienās to iespējams ārstēt, taču Latvijas Urologu asociācija vērš uzmanību, ka jādomā arī par iemesliem, kādēļ šī nesaturēšana radusies.
Jo  ātrāk cilvēks vēršas pie speciālista ar urīna nesaturēšanas problēmu, jo efektīvāk tā novēršama.

FOTO: Publicitātes foto

Jo ātrāk cilvēks vēršas pie speciālista ar urīna nesaturēšanas problēmu, jo efektīvāk tā novēršama.

Savlaicīgas diagnostikas trūkums

Tas ir viens no urīna nesaturēšanas iemesliem. “Bieži vien urīna nesaturēšana, jo īpaši vīriešiem, ir saistīta ar uroloģiskajām operācijām, piemēram, ļaundabīgu audzēju ķirurģisku ārstēšanu. Tomēr no šādām operāciju sekām varētu izvairīties, ja vien cilvēki būtu atbildīgāki pret savu veselību," saka Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Dr. Pēteris Vaganovs: "Mūsdienās medicīna ir gājusi ļoti tālu uz priekšu, speciālisti ir iemācījušies veikt pat sarežģītākās, dzīvību glābjošās operācijas. Diemžēl sabiedrībā joprojām valda uzskats, ka vēža ārstēšana padara cilvēku par invalīdu, vairoties doties pie ārsta. 

Patiesībā, pateicoties laicīgi uzsāktai ārstēšanai ar mūsdienīgām tehnoloģijām, kas pieejamas arī Latvijā, mēs varam ne tikai izārstēt pacientu, bet saglabāt viņa dzīves kvalitāti. 

Šīs tehnoloģijas ļauj veikt operācijas bez griezumiem, ne tikai pilnībā likvidējot audzēju, bet arī samazinot atkopšanās laiku un tajā izjusto diskomfortu. Jau pēc divām nedēļām cilvēks var atgriezties darbā, bet pēc pusgada atstāt vēzi savā pagātnē. Tas palīdz novērst arī tik ļoti nepatīkamo urīna nesaturēšanu vai prostatas vēža gadījumā – erektīlo disfunkciju. Galvenais nosacījums šiem veiksmīgajiem stāstiem ir uzsākt ārstēšanu agrīnā slimības stadijā.”
Pēteris Vaganovs uzsver, ka lielākajai daļai ļaundabīgo audzēju simptomi parādās tikai vēlīnās stadijās, kad ir grūtāk runāt par pilnīgu izārstēšanu un pilnvērtīgas dzīves kvalitātes saglabāšanu. 

Katram vīrietim pēc 50 gadu vecuma vismaz reizi gadā ir jādodas uz pārbaudi pie urologa. Paralēli tam nepieciešams veikt regulāras PSA asins asinsanalīzes, kas ir pirmais un vienkāršākais solis prostatas vēža diagnostikā. 

Vīriešiem, kuru ģimenes locekļiem atklāts prostatas vēzis, šīs analīzes būtu jāveic jau no 45 gadu vecuma. Lai savlaicīgi diagnosticētu nieru vēzi, gan sievietēm, gan vīriešiem būtu svarīgi vismaz reizi gadā veikt vēdera dobuma ultrasonogrāfiju. Lai arī onkoloģiskas saslimšanas visbiežāk skar vecāka gada gājuma cilvēkus, tās diemžēl sastopamas arī cilvēkiem 30-40 gadu vecumā. Tādēļ savlaicīgas veselības pārbaudes ir nozīmīgas visas dzīves garumā. 
 

Urīna nesaturēšanas ārstēšana

Eiropas Urologu asociācijas veiktā aptauja liecina, ka aptuveni 27% cilvēku, kas cieš no urīna nesaturēšanas, šo problēmu vairās pārrunāt par ar veselības aprūpes speciālistiem. Latvijas Urologu asociācija uzsver, ka, pacientam sadarbojoties ar ārstu, risinājums atrodams jebkurai problēmai. Tajā skaitā urīna nesaturēšanai, par kuru cilvēki kautrējas runāt, bieži vien ciešot klusībā. 
Viens no veidiem, kā uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, ir regulāri vingrinājumi, lai stiprinātu iegurņa muskulatūru. Vingrojumu kompleksu vislabāk izveidot kopā ar fizioterapeitu un urologu, pielāgojoties katra pacienta individuālajai situācijai. 

Reklāma
Reklāma

Pamatā šie vingrinājumi bāzēti regulārā iegurņa pamatnes muskuļu sasprindzināšanā, veicinot to izturību un samazinot noplūdes risku. 

Šajā gadījumā panākumu atslēga ir pacietība un vingrinājumu izpildes regularitāte.
Ja fizioterapija nesniedz vēlamos panākumus, iespējami arī medikamentozi vai ķirurģiski risinājumi. Atkarībā no urīna nesaturēšanas pakāpes, var veikt slinga vai mākslīgā urīna sfinktera implantāciju. Abas metodes palīdz no urīna nesaturēšanas atbrīvoties ilgtermiņā, uzlabojot pacienta dzīves kvalitāti. Piemērotāko urīna nesaturēšanas ārstēšanas metodi ieteiks urologs.
 

Panākumu atslēga – pacienta izglītotība un komunikācija

Pēteris Vaganovs uzsver, ka svarīga ir ne tikai sadarbība starp ārstu un pacientu. Tikpat svarīga ir pacienta ieinteresētība savā veselībā: “Pacienta ieinteresētībā un izglītotība ir liela daļa no slimību diagnostikas un ārstēšanas panākumiem. 

Pirmā lieta, ko uzsveru vienmēr – mums nav jābaidās vērsties pēc padoma pie ģimenes ārsta vai citiem veselības aprūpes speciālistiem, tajā skaitā urologiem. 

Viņi mums palīdzēs ne tikai noteikt problēmas cēloni, bet arī atrast veiksmīgāko risinājumu. Aktuālākā informācija par ārstēšanu un mūsdienīgākajām ārstēšanas metodēm ir pieejama arī slimnīcu mājaslapās, ļaujot pacientam atrast papildus informāciju un sev piemērotāko speciālistu. Tas attiecas gan uz urīna nesaturēšanu, gan onkoloģiskām saslimšanām. Ir pagājis laiks, kad ārstēšana, tajā skaitā onkoloģiska, nozīmēja mēnešiem ilgi apstājušos dzīvi, atvērta tipa operācijas, sāpes un ilgstošu atlabšanas periodu. Šobrīd situācija ir mainījusies. Ja slimība tiek atklāta laicīgi, to iespējams izārstēt, saglabājot mūsu dzīves kvalitāti ilgtermiņā.”

Saistītie raksti