Kā pārvērst ūdens dzeršanu par ikdienas ieradumu bērna dzīvē

FOTO: Pexels.com
Ja ģimenē ir ierasts dzert ūdeni un lietot savas personīgās pudeles, arī bērns pieņem šādu uzvedību kā normu.
Viens no vienkāršākajiem, bet efektīvākajiem soļiem ir atrast bērnam piemērotu, vizuāli pievilcīgu un funkcionālu risinājumu – piemēram, īpaši pielāgotas ūdens pudeles bērniem, kas padara šķidruma uzņemšanu ne tikai ērtāku, bet arī aizraujošāku.
Bet kāpēc ūdens ir tik svarīgs bērniem? Kā panākt, lai viņi dzertu vairāk ūdens, nevis cukurotus dzērienus? Un kāda loma šajā procesā ir šķietami vienkāršai lietai – ūdens pudelei?
Ūdens – pamats ne tikai fiziskajai veselībai, bet arī emocionālajai labsajūtai
Bērna organisms sastāv no vairāk nekā 60 % ūdens, un tas ir iesaistīts visos būtiskākajos procesos – vielmaiņā, temperatūras regulācijā, imunitātes uzturēšanā, kā arī smadzeņu darbībā. Ja bērns dienas laikā neuzņem pietiekami daudz šķidruma, viņam var rasties nogurums, aizkaitināmība, galvassāpes un grūtības koncentrēties.
Īpaši svarīgi tas ir skolas vecuma bērniem – mācību laikā pietiekama hidratācija tieši ietekmē atmiņu, uzmanības spējas un vispārējo sniegumu.
Taču, ja dzert ūdeni bērnam šķiet garlaicīgi vai neinteresanti, viņš to darīs tikai tad, kad būs ļoti izslāpis – un tas jau ir par vēlu.
Tāpēc viens no vecāku uzdevumiem – padarīt ūdens dzeršanu bērnam patīkamu un viegli pieejamu.
Kā padarīt ūdens dzeršanu par spēli, nevis uzdevumu
Bērniem svarīgs ir iesaistes un prieka faktors. Viņi daudz labprātāk darīs lietas, kuras asociējas ar pozitīvām emocijām. Tieši tāpēc ir vērts izmantot dažādus trikus, lai ūdens dzeršana kļūtu par ieradumu, nevis piespiešanu:
- Izvēlies košu, bērnam patīkamu ūdens pudeli. Tirgū pieejamas dažādu dizainu ūdens pudeles bērniem – ar supervaroņiem, dzīvniekiem, pasaku tēliem vai multfilmu varoņiem. Kad pudele kļūst par “savu”, bērns daudz labprātāk to ņems līdzi un lietos.
- Iesaisti bērnu izvēlē. Ejot kopā izvēlēties pudeli vai uzlīmes tās dekorēšanai, bērns jau sāk uztvert to kā savu īpašo priekšmetu.
- Izveido ūdens dzeršanas izaicinājumus. Piemēram, cik reizes līdz pusdienlaikam viņš izdzers pusi pudeles? Var izmantot arī pielīmējamus atzīmēšanas punktus vai aplikācijas, kurās krāt zvaigznītes par katru izdzerto porciju.
- Pievieno šķēlīti augļa ūdenim. Neliela citrona, apelsīna vai ogu pievienošana padara ūdeni interesantāku bērnam.

Foto: Shutterstock
Ko ņemt vērā, izvēloties ūdens pudeli bērnam?
Ūdens pudelei jābūt drošai, ērtai un praktiskai. Šeit daži aspekti, ko vērts ņemt vērā.
Materiāls
Vislabāk izvēlēties BPA nesaturošus plastmasas traukus, nerūsējošā tērauda vai stikla pudeles ar silikona apvalku. Tām jābūt izturīgām, lai izturētu kritienus un skolas ikdienas ritmu.
Apjoms
Mazākiem bērniem piemērota būs 300–500 ml pudele, bet lielākiem – līdz 700 ml.
Vāciņa veids
Droši aizverams, viegli atverams pat mazajām rociņām – ar salmiņu, izvelkamu snīpīti vai vienkāršu spiediena mehānismu.
Tīrīšanas iespējas
Pudelei jābūt viegli kopjamai.
Vecāku piemērs – spēcīgākais motivators
Bērni mācās, novērojot. Ja ģimenē ir ierasts dzert ūdeni, lietot savas personīgās pudeles un regulāri papildināt šķidruma līmeni, arī bērns pieņem šādu uzvedību kā normu. Atceries – bērni ne tikai klausās, ko mēs sakām, bet galvenokārt – skatās, ko mēs darām.
Līdz ar to, ja vēlies veidot bērnam veselīgu ieradumu, sāc ar sevi.
Kopsavilkums
Ūdens ir vienkāršākais, bet spēcīgākais līdzeklis bērna veselības veicināšanai. Un, ja šī ieraduma nostiprināšanai pietiek ar vizuāli pievilcīgu, funkcionālu un bērnam draudzīgu ūdens pudeli – tas ir ieguldījums, kas atmaksājas katru dienu.
Dod bērnam iespēju sajust, ka ūdens dzeršana ir nevis pienākums, bet izvēle, kas viņu stiprina, atsvaidzina un palīdz būt pašam par sevi labākajā formā.