Nogurums, reiboņi un krampji? Lūk, kādas analīzes ieteicams veikt

Vasara, kad daudziem dzīve rit brīvākā režīmā, ir īstais laiks, lai pārbaudītu galvenos veselības rādītājus. Tā kā siltajā periodā retāk ir sastopamas elpceļu infekcijas, kas var ietekmēt iekaisuma rādītājus analīzēs, vispārējo veselības stāvokli iespējams pārbaudīt bez akūtas slimības ietekmes.
Ļoti vērtīgs un informatīvs izmeklējums vispārējā veselības stāvokļa un imūnsistēmas darbības novērtējumam ir pilna asins aina.

FOTO: Shutterstock.com

Ļoti vērtīgs un informatīvs izmeklējums vispārējā veselības stāvokļa un imūnsistēmas darbības novērtējumam ir pilna asins aina.

Vai un kādas analīzes veikt, lai pārliecinātos, cik stipri ir tavas veselības pamati, skaidro laboratorijas ārste un ģimenes ārste-rezidente Vlada Terepa, “Centrālās laboratorijas” Imunoloģijas un imūnhematoloģijas nodaļas vadītāja.

 

Vasarā kļūstam fiziski aktīvāki, un tas var likt izpausties problēmām, kas attīstījušās nemanot un iepriekš nav likušas par sevi manīt, piemēram, aizdusa, sirds pārsitieni, locītavu sāpes un citas. Tādēļ būtu svarīgi pārbaudīt organisma vispārējo stāvokli. 

 

"Ļoti vērtīgs un informatīvs izmeklējums vispārējā veselības stāvokļa un imūnsistēmas darbības novērtējumam ir pilna asins aina. 

 

Turklāt šī analīze ļauj laikus pamanīt mazasinību, asins recēšanas traucējumus, alerģiju, slēptas infekcijas vai iekaisumu. 

 

Pilna asins aina sniedz norādes arī ar hronisku nogurumu vai uzturvielu trūkumu saistītām likstām, piemēram, dzelzs vai B12 vitamīna deficītu. Tas bieži izpaužas ar nespecifiskiem simptomiem, piemēram, vājumu, reiboņiem vai koncentrēšanās grūtībām," skaidro ārste. 


Lai gan ierasti veselībai vairāk uzmanības veltām gada aukstajos mēnešos, kad plosās saaukstēšanās infekcijas, jāņem vērā, ka arī vasarai raksturīgi dažādi apstākļi, kas paaugstina veselības riskus. “Karstums var negatīvi ietekmēt sirds un asinsvadu sistēmu. Svīstot zaudējam vairāk šķidruma un elektrolītu, tādēļ, lai izvairītos no atūdeņošanās, nespēka, muskuļu krampjiem un sirds ritma traucējumiem, ieteicams pārbaudīt nātrija, kālija, magnija un hlora līmeni asinīs,” skaidro ārste Vlada Terepa. 

Reklāma
Reklāma

 

Svarīgi novērtēt arī nieru funkciju. “Augļu, ogu un dārzeņu pārbagātība mudina ķerties pie veselīgākas ēšanas, bet, ja dzeram par maz ūdens, var būt arī apgrūtināta nieru darbība, radot akūtu nieru bojājumu risku. Atūdeņošanos vasarā nereti izraisa arī caureja un vemšana, kas var būt sekas uztura paradumu maiņai. Tāpat, pirms ēšanas dārza labumus nenoskalojot tekošā ūdenī, biežāk izplatās zarnu infekcijas,” novērojusi daktere. 

 

Arī ceļojumi ar gastronomiskiem jaunatklājumiem mēdz izvērsties neplānotā vizītē pie ārsta. Silto laikapstākļu dēļ vasarā svarīgi pievērst īpašu uzmanību produktu uzglabāšanas nosacījumiem un derīguma termiņam, lai izvairītos no saindēšanās ar pārtiku. 


Lai pārliecinātos par uztura un dzīvesveida izmaiņu ietekmi uz aknu un nieru spēju tikt galā ar savām funkcijām, ieteicams pārbaudīt arī ALAT, ASAT, kreatinīna un urīnvielas līmeni asinīs. Vēl pamata analīzēs būtu vērts noteikt cukura līmeni asinīs un sirds un asinsvadu veselībai būtisko holesterīna rādītāju.


Vlada Terepa. 

 

“Laboratoriskie izmeklējumi ir pieejamākais un vienkāršākais veids, kā pārbaudīt veselību, jo tie ļauj atklāt izmaiņas organismā agrīni, pirms parādās simptomi. Savukārt tas nozīmē gan mazāk invazīvas un lētākas ārstēšanas metodes, gan labāku terapijas iznākumu,” atgādina Vlada Terepa. Tādēļ klientu ērtībām “Centrālā laboratorija” piedāvā dažādus analīžu komplektus, kas ļauj pārliecināties gan par vitamīnu un minerālvielu, tostarp – elektrolītu, līmeni organismā, gan pārbaudīt pamata veselības rādītājus. Šīs analīzes pieejamas gan ar ārsta nosūtījumu, gan bez. “Atvaļinājuma laikā rūpes par sevi ir vienlīdz svarīgas kā ceļojums vai atpūta,” piebilst ārste.

Saistītie raksti