Svarīgas pat apakšbikses! Eksperta ieteikumi, kā sagatavoties labākajam vasaras pārgājienam

FOTO: Shutterstock.com
Ja vien nelīst lietus, uzvelc to, kas tev ir, un ej – kaut vai krokšos, džinsos un parastā T kreklā. Primārais ir gribasspēks.
Iesaka pretspeks.lv vadītājs Roberts Līcis.
Ļoti svarīgi – labi apavi
Tiem jābūt slēgtiem, mitrumizturīgiem un labi ievalkātiem. Nekad tālākos pārgājienos nedodies ar jauniem apaviem, jo tie var sākt spiest un berzt, izveidojot tulznas. Pēda apavos nedrīkst slīdēt turpu šurpu, pa labi, pa kreisi, un tiem nevajadzētu maukties nost no kājas.
Pārgājienam domātos apavus veikalā mēri vakarpusē, kad kāja ir visvairāk piebriedusi, jo dienas laikā tā mainās par pusi vai pat veselu izmēru.
Pievērs uzmanību zeķēm
Vislabāk velc sintētiskās, jo tās izvada sviedrus un ātri žūst. Vissliktākās pārgājienam ir kokvilnas zeķes, jo slikti izvada mitrumu, turklāt kokvilna ir blīva un var sākt berzt kāju. Zeķu augšmalai jābeidzas virs apaviem, citādi ir risks, ka apavi sāks berzt.
Svarīgas pat apakšbikses
Biksēm jābūt no elastīga sintētiska materiāla – ja samirks, lai ātri izžūst, lai ir ērti kustēties. Ja vilksi blīva auduma bikses, katrs solis prasīs papildu enerģiju. Garās bikses noderēs, ja iesi pa brikšņiem, nātrēm vai zariem; tās samazinās traumu risku.
Pievērs uzmanību arī apakšveļai – tai jābūt ērtai, lai neberztu stakli, citādi katrs solis radīs sāpes.
Ja vien nav pārāk karsts, termokrekls no sintētikas vai merino vilnas ar garajām piedurknēm mazliet sildīs un vienlaikus labi vēdināsies. Ja sasvīdīsi, tas pietiekami ātri izžūs.
Labāk izvēlies jaku ar augsto apkakli, nevis džemperi, tad vajadzības gadījumā varēsi to atvērt.
Pasargā sevi no izmirkšanas
Neaizmirsti par jaku, kam mitrumizturība ir vismaz 10000 mm uz 1 cm². Tas nozīmē, ka 1 cm² var izturēt 10 l ūdens un elpošanas spēja ir 10 000 ml uz 1 cm².
Atceries – jo dārgāka jaka, jo ilgāk tā kalpos. Parasti kvalitatīvas jakas cena sākas no 100 eiro. Lieliski, ja padusēs ir rāvējslēdzēji – ja kļūs karsti, varēsi tos attaisīt, lai vēdinās.
Funkcionālāka ir plāna plēves jaka bez siltinājuma – to var vilkt visos gadalaikos, un tā aizņem ļoti maz vietas.
Mugursoma
Ērta, labi pieregulējama, un lai tajā var ielikt vajadzīgās mantas.
Cepure
Ar nagu, lai saule tik ļoti nespīdētu acīs un lai nedabūtu karstuma dūrienu.
Ko vēl ņemt līdzi?
- Uzlādētu telefonu, kurā ir karšu aplikācija. Latvijā ļoti labi darbojas LVM GEO – tur uzrādītas visas tūrisma takas.
- Pirmās palīdzības aptieciņu, kurā jābūt plāksteriem, pretsāpju līdzekļiem, personīgajiem medikamentiem, spiedošam pārsējam pret dzīvībai bīstamu asiņošanu, kā arī rīkam, ar ko izvilkt ērces.
- Ūdeni un uzkodas. Ēdienam jābūt vieglam un piesātinātam ar ogļhidrātiem. Ņem līdzi smalkmaizītes, krekerus, želejas konfektes. Neaizmirsti funkcionālu nazi un uzlādētu lukturīti!
Svarīgi!
Galvenais – sāc! Ekipējums ir sekundārs. Ja vien nelīst lietus, uzvelc to, kas tev ir, un ej – kaut vai krokšos, džinsos un parastā T kreklā. Primārais ir gribasspēks.