Vai tevi apdraud Alcheimera slimība? Pieejams īpašs tests riska noteikšanai

Alcheimera demences riska DNS tests sniedz iespēju laikus novērtēt cilvēka ģenētisko noslieci uz Alcheimera slimības attīstību un aktīvi veikt prevenciju. Latvijā šis pakalpojums ir jaunums, un “Centrālā laboratorija” ir viena no pirmajām laboratorijām, kas to piedāvā arī plašākai sabiedrībai.
Alcheimera demences riska DNS tests  ļauj noteikt ar Alcheimera demenci saistītā apolipoproteīna E (APOE) gēna variantus.

FOTO: Shutterstock.com

Alcheimera demences riska DNS tests ļauj noteikt ar Alcheimera demenci saistītā apolipoproteīna E (APOE) gēna variantus.

“Mēs turpinām investēt jaunos pakalpojumos, lai ikvienam Latvijas iedzīvotājam nodrošinātu mūsdienīgus un personalizētus risinājumus veselības aprūpē. Jaunatklātā automatizētā laboratorija sniedz mums iespēju strādāt vēl efektīvāk, kā arī ļauj mūsu speciālistiem aktīvāk iesaistīties jaunu laboratorisko izmeklējumu ieviešanā. Lepojamies būt vieni no pirmajiem Latvijā, kas piedāvā arī ģenētisku izmeklējumu Alcheimera slimības riska novērtēšanai, tādējādi stiprinot agrīnu diagnostiku un slimību profilaksi,” uzsver SIA “Centrālā laboratorija” valdes priekšsēdētāja Zane Kaktiņa.


Alcheimera demence ir progresējoša centrālās nervu sistēmas slimība, kas izraisa pakāpenisku atmiņas, domāšanas, valodas un uzvedības spēju pasliktināšanos. Slimība visbiežāk skar cilvēkus pēc 65 gadu vecuma, taču tās gadījumi tiek konstatēti arī jaunākā vecumā. Alcheimera demences attīstību ietekmē vairāki faktori, tai skaitā vecums, dzimums un ģenētika.


“APOE gēna analīze palīdz identificēt ģenētiskus riska faktorus, kas ir saistīti ar Alcheimera slimības attīstību. Lai gan ģenētiska predispozīcija neparedz neizbēgamu slimības attīstību, šis tests ļauj pacientiem un ārstiem būt tai soli priekšā – plānot veselības uzraudzību, pārskatīt dzīvesveidu un, ja nepieciešams, pieņemt lēmumus par ārstēšanas sākšanu. Vecumu, dzimumu un genotipu nav iespējams mainīt, tomēr aptuveni 40 % riska faktoru var mazināt, koriģējot dzīvesveidu un kontrolējot citu saslimšanu, piemēram, arteriālās hipertensijas, cukura diabēta vai aptaukošanās attīstību,” skaidro SIA “Centrālā laboratorija” laboratorijas vadītāja, ārste Jana Osīte.


Viens no Alcheimera slimības galvenajiem ģenētiskajiem riska faktoriem ir izmaiņas APOE gēnā. Šim gēnam ir trīs galvenie varianti jeb alēles – APOE2, APOE3 un APOE4. Tieši APOE4 ir visciešāk saistīts ar paaugstinātu Alcheimera slimības un arī sirds un asinsvadu slimību risku. 

 

Cilvēkiem ar vienu APOE4 kopiju risks saslimt ir aptuveni 3–4 reizes augstāks nekā vidēji populācijā, bet tiem, kuri mantojuši APOE4 no abiem vecākiem, risks pieaug pat 9–15 reizes un slimība var sākties agrākā vecumā. 

Reklāma
Reklāma

 

APOE gēna testēšana ļauj identificēt pārmantotās alēles un atklāj, vai cilvēkam pastāv risks saslimt ar Alcheimera slimību.


“APOE4 alēles esamība nav spriedums, ka cilvēkam noteikti attīstīsies Alcheimera demence, bet gan vērtīga informācija. Ja cilvēks zina savu ģenētisko risku, viņš var laikus veikt dzīvesveida korekcijas, aktīvāk uzraudzīt veselību un veikt biežākas pārbaudes citu saslimstību kontrolei. Alcheimera demences riska DNS tests īpaši ir noderīgs cilvēkiem, kuru ģimenē ir bijuši Alcheimera slimības gadījumi, kā arī tiem, kuri izjūt agrīnas kognitīvas izmaiņas,” skaidro J. Osīte, norādot, ka analīzes cilvēks var veikt gan ar ārsta nosūtījumu, gan pats pēc savas iniciatīvas.


Alcheimera demences riska DNS testam tiek izmantots asins paraugs, un īpaša sagatavošanās analīzēm nav nepieciešama. 

Saistītie raksti