Iespējams, šogad vakcīnu pret gripu visi varēs saņemt bez maksas

Šogad stājušās spēkā izmaiņas Vakcinācijas noteikumos, kas paredz elastīgāku iespēju rīcībai ar valsts iegādātajām vakcīnām pret gripu, ja veidojas vakcīnu atlikums, "Mammamuntetiem.lv" uzzināja Veselības ministrijā. Ļoti iespējams, ka bezmaksas vakcīnu pret gripu no 1. novembra varēs saņemt bērni no 24 mēnešu līdz 17 gadu (ieskaitot) vecumam un cilvēki vecuma grupā virs 50 gadiem, savukārt no 1. decembra – ikviens iedzīvotājs.
Sabiedrības vēlmi vakcinēties ietekmē dažādi blakus faktori, piemēram, gripas izplatība, slimības smagums, Covid-19 izplatība u.c., tādēļ nav iespējams precīzi aprēķināt pretgripas vakcīnu daudzumu, lai neveidotos atlikums.

FOTO: Shutterstock.com

Sabiedrības vēlmi vakcinēties ietekmē dažādi blakus faktori, piemēram, gripas izplatība, slimības smagums, Covid-19 izplatība u.c., tādēļ nav iespējams precīzi aprēķināt pretgripas vakcīnu daudzumu, lai neveidotos atlikums.

2022./2023. gada gripas sezonai ir iegādātas vairāk nekā 109 tūkstoši vakcīnu devas pret gripu 1,4 miljonu eiro vērtībā. 

Jāuzsver, ka pretgripas vakcīna ir derīga tikai vienai sezonai, un arī vakcinācijas nodrošinātā imunitāte ilgst tikai vienu sezonu. Nākamajai sezonai tiek veidotas un ražotas jaunas pretgripas vakcīnas, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendēto vakcīnas sastāvu. Papildus jāņem vērā, ka sabiedrības vēlmi vakcinēties ietekmē dažādi blakus faktori, piemēram, gripas izplatība, slimības smagums, Covid-19 izplatība u.c., tādēļ nav iespējams precīzi aprēķināt to pretgripas vakcīnu daudzumu, kāds katrā sezonā būtu pietiekošs riska grupu vakcinācijai un vienlaikus, lai neveidotos gripas vakcīnu atlikums.

 

Izmaiņas, kas stājušās spēkā šogad, paredz proaktīvi nodrošināt plašākas sabiedrības grupas ar pretgripas vakcīnām, kas iegādātas no valsts budžeta līdzekļiem. Līdz ar to no 1. novembra varētu tikt izskatīta iespēja, atbilstoši pieejamajiem pretgripas vakcīnu apjomiem, valsts apmaksātu vakcināciju pret sezonālo gripu saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijām veikt bērniem no 24 mēnešu līdz 17 gadu (ieskaitot) vecumam un iedzīvotājiem vecuma grupā virs 50 gadiem; savukārt no 1. decembra – ikvienam iedzīvotājam.

 

Zināšanai!

Reklāma
Reklāma
  • Ik gadu valsts nodrošina apmaksātu vakcināciju pret gripu bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot), grūtniecēm, ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem; ilgstošas sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem, ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem, personām vecumā no 65 gadiem u. c. riska grupu pacientiem.

 

  • Parasti gripas sezona vidēji ilgst no oktobra līdz nākamā gada aprīlim. Gripas epidēmija var ilgt no 6 līdz pat 12 nedēļām, bet gripas vīrusu cirkulācija turpinās arī pēc epidēmijas beigām. Tāpēc

 

vakcinācija, īpaši riska grupu pacientiem, ir ieteicama jau rudens sākumā, bet ir iespējama visas gripas sezonas laikā.

 

Ik gadu ar gripu pārslimo vidēji 10 % no iedzīvotāju populācijas. Lielākoties gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, bet iespējama arī smaga saslimšana. Vissmagāk no gripas cieš seniori un cilvēki ar hroniskām sirds un plaušu slimībām, kā arī smaga slimības gaita biežāk iespējama maziem bērniem un grūtniecēm.  Gripas infekcijas izraisītie nāves gadījumi visbiežāk sastopami cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem.