Smēķēšanas atmešana grūtniecēm. Kā un kāpēc tas jādara

Kā grūtniecei atmest smēķēšanu, stāsta Dr. Ilze Maksima, narkoloģe (atkarību speciāliste), Veselības centrs Vivendi.

Grūtniecības laikā un kad mazulis jau piedzimist smēķēt nevajdzētu nedz mammai, nedz arī tētim - pasīvā smēķēšana nodara vienlīdz lielu kaitējumu!

FOTO: Shutterstock.com

Grūtniecības laikā un kad mazulis jau piedzimist smēķēt nevajdzētu nedz mammai, nedz arī tētim - pasīvā smēķēšana nodara vienlīdz lielu kaitējumu!

 

Lai sieviete varētu sasniegt mērķi - atmest smēķēšanu, ir nepieciešams saprast, kāpēc viņai šis izvirzītais mērķis ir svarīgs un ko viņa ir gatava darīt, un kādus šķēršļu pārvarēt, lai to sasniegtu. 

Kāpēc atmest smēķēšanu:

Vieglāk kļūst elpot! 

Svaigāka sejas āda! Atmetot smēķēšanu, palēninās sejas ādas novecošanās – nesmēķētāja āda saņem vairāk uzturvielu t.sk. skābekli, tādēļ iespējams novērst tādas smēķētājam raksturīgas sejas ādas izpausmes kā pelēkas nokrāsas, neveselīga izskata un sakritusies āda, kā arī priekšlaicīgu grumbu rašanās.

Saglabājas baltāki zobi! 

Labāka garšas un smaržas izjūta! Atmetot smēķēšanu, uzlabojas garšas un smaržas izjūta, jo to vairs nenomāc ar tabaku uzņemtie toksīni. Pašas smarža arī uzlabojas, nevis mati, āda un apģērbs ož pēc pelnutrauka.

Ekonomiskais ieguvums! Ja līdz šim smēķēji vienu paciņu dienā un cigarešu paciņas cena ir 3 - 3,30 euro, tad mēnesī tas ir apmēram EUR 95, gadā ~ EUR 1’040.  Par šo summu sanāk ceļojums.

Rodas vairāk enerģijas! Vairāk skābekļa organismam, vairāk enerģijas smadzenēm un muskuļiem.

Nesmēķētāji ilgāk dzīvo! Puse no ilglaicīgiem smēķētājiem mirst pāragri – viņus piemeklē sirds un asinsvadu slimības, plaušu vēzis, hronisks bronhīts. Ja atmetīsi smēķēšanu 30 gadu vecumā – dzīvosi par 10 gadiem ilgāk, bet ja atmetīsi 60 gadu vecumā – savai dzīvei pievienosi 3 gadus. Atceries, nekad nav par vēlu atmest smēķēšanu!

Pasargāta ģimene un draugi! Atsakoties no tabakas, Tu uzlabosi ne tikai savu, bet arī savas ģimenes un draugu veselību. Atceries, ka pasīvā smēķēšana palielina arī nesmēķētāju risku saslimt ar plaušu vēzi, sirds un asinsvadu slimībām un trieku.

Uzlabojas auglība (spēja ieņemt bērnu)! Nesmēķētājiem ir vieglāk ieņemt bērniņu – sievietēm uzlabojas dzemdes iekšējā vide, bet vīriešiem spermas kvalitāte. Atsakoties no smēķēšanas iespējams sekmēt arī mākslīgās apaugļošanas pozitīvu iznākumu un samazināt spontānā aborta risku. Tomēr vissvarīgākais - atmetot smēķēšanu, palielinās iespēja laist pasaulē veselīgu bēniņu.

 

Atmetot smēķēšanu, jau:

 pēc 20 minūtēm Tavs asinsspiediens un pulss atgriežas normas robežās;

 pēc 24 stundām Tavas plaušas sāk attīrīties;

 pēc 2 dienām Tavs ķermenis ir brīvs no nikotīna un uzlabojas garšas un 

smaržas izjūta; 

 pēc 3 dienām sajutīsi, ka ir brīvāk elpot un Tev parādīsies vairāk enerģijas;

 2 līdz 12 nedēļu laikā uzlabosies asinsrite;

 3 līdz 9 mēnešu laikā mazināsies klepus un šķaudīšana;

 pēc 1 gada Tavs sirdslēkmes risks ir samazinājies uz pusi;

pēc 10 gadiem, iespējamība saslimst ar plaušu vēzi būs samazinājusies par 50%.

 

Smēķēšana un grūtniecība

Vēlams smēķēšanas atmešanu plānot jau vismaz 6 mēnešus pirms grūtniecības iestāšanās.

Ja ir iestājusies grūtniecība, tad svarīgi ir saprast smēķēšanas atmešanas nozīmīgumu tieši šajā periodā:

 Smēķēšana grūtniecības laikā ietekmē gaidāma bērna attīstību (bērnu augums un dzimšanas svars var būt mazāks). Smēķējošai grūtniecei palielinās priekšlaicīgu dzemdību vai dzemdību komplikāciju risks, palielinās (pat līdz 7 reizēm) jaundzimušā bērniņa pēkšņās nāves sindroma risks. 

 Smēķēšana grūtniecības laikā var atsaukties uz bērna uzvedību vēlākā periodā - hiperaktivitāte, agresīva uzvedība un mācību grūtības skolas vecumā. 

 Ir atrasti jauni pierādījumi tam, ka smēķēšana var palielināt risku noteiktām augļa anomālijām, piemēram, zaķa lūpai vai vilka rīklei.

 Smēķēšana var arī ietekmēt barošanu ar krūti: sievietēm, kas smēķē, mazāk izstrādājas piens un tas ir sliktākas kvalitātes.

 Bērniem biežāk novērotas elpceļu saslimšanas. Reizēm vērojama garīgās un sociālās attīstības aizkavēšanās, kā arī pašiem bērniem ir lielāks risks, ka attīstīsies kāda no atkarībām. Jāveic pārbaude par to, vai man tiešām ir atkarība vai tikai sociāla apstākļiem pakārtota uzvedība un ieradums.

Reklāma
Reklāma

 

Ja izpildās vismaz 3 pazīmes no šīm, ir jādomā par izveidojušos atkarību:

 stipra, stipra vēlēšanās vai kompulsīva tieksme smēķēt;

 grūtības kontrolēt smēķēšanu attiecībā uz tās sākšanu, izbeigšanu un lietošanas biežumu;

 parādās fiziski slikts stāvoklis (fizioloģisks abstinences (paģiru) stāvoklis) tad, kad smēķēšana ir pārtraukta vai samazināta;

 pieaug smēķēšanas biežums un cigarešu stiprums (prasības pēc arvien lielākām devām un reizēm);

 smēķēšanas dēļ tiek pamestas novārtā citas dzīves baudas un intereses; pastāvīga smēķēšana, kaut radušās kaitīgas sekas.

 

Kā atmest smēķēšanu?

Tādā gadījumā, ja konstatējat trīs pazīmes no iepriekš minētajām, noteikti jāvēršas pie speciālista (narkologa, psihiatra, ģimenes ārsta, ginekologa), kurš izvērtēs nepieciešamību par nikotīna aizvietojošo terapiju, bet, ja šīs pazīmes nav, tad var palīdzēt sekojoša informācija, kā atmest smēķēšanu: 

 Precizēt vēlamo smēķēšanas pārtraukšanas dienu.

 Informēt par šo lēmumu un datumu ģimenes locekļus, darba biedrus, draugus, 

lūgt viņu atbalstu un sapratni. 

 Lauzt mītus par smēķēšanas nekaitīgumu

 Lasīt Alena Karra grāmatu “Kā atmest smēķēšanu”.

 Ieteikt atbrīvoties no tabakas izstrādājumiem mājās, darbā, automašīnā. 

 Dzīvesveida un vides maiņas ieteikumi. Neaizstāt cigaretes ar barojošiem pārtikas produktiem. Jūsu uzturam jābūt daudzveidīgam, porcijām mērenām, ēdienreizēm pietiekami biežām. Iekļaujiet uzturā vairāk dārzeņus un augļus. Dzeriet pietiekamā daudzumā šķidrumu. Fiziska slodze palīdz vieglāk atturēties no smēķēšanas. 

 Apsvērt iespējas uzsākt nemedikamentozo terapiju (psihoterapija, grupu atbalsta terapija) un izmantot alternatīvas ārstēšanas metodes (akupunktūra, lāzerterapija) smēķēšanas atmešanai. Piemērotāko terapiju Jums var palīdzēt izvēlēties ģimenes ārsts, narkologs vai psihiatrs. 

 

Svarīgi ir vērsties arī pret pasīvo smēķēšanu.

 Vēl 3-8 minūtes pēc smēķēšanas smēķētājs izelpo kaitīgās vielas, kas var kaitēt jebkuram, kurš atrodas ar smēķētāju vienā telpā.

 Telpā, kurā smēķē, tabakas dūmu kaitīgās sastāvdaļas vēl ilgi saglabās uz priekšmetiem putekļu veidā, tāpēc tos bērns var ne tikai ieelpot, bet arī iebāzt mutē kopā ar rotaļlietām vai ēdienu.

 Pasīvā smēķēšana grūtniecēm var izraisīt lēnāku augļa attīstību un priekšlaicīgas dzemdības, bet jau pēc dzemdībām var izraisīt jaundzimušā pēkšņu nāvi, kā arī var veicināt elpošanas ceļu infekciju un astmas veidošanos.

 Bērniem - pasīviem smēķētājiem ir liels veselības apdraudējuma risks, jo viņiem plaušas vēl nav attīstījušās un ir viegli ievainojamas. Zīdaiņi un bērni elpo straujāk, līdz ar to ieelpo vairāk dūmu (vairāk kaitīgo vielu). Ja kāds no vecākiem smēķē gan bērna klātbūtnē, gan slēgtās telpās, kurās uzturas bērns, tad bērnam bieži novēro:

· iekaisušas, apsārtušas un asarojošas acis;

· biežu šķaudīšanu un klepošanu;

· astmu;

· elpošanas sistēmas infekcijas pneimoniju, bronhītu;

· biežākas saaukstēšanās un auss iekaisumus;

· palēninātu plaušu augšanu un pasliktinātu funkcionēšanu;

· traucējumus uzvedībā, kas iespaido mācību procesu.

 

Elektroniskās cigaretes nav smēķēšanas atmešanas metode!

Nesmēķējoša sieviete, veselīga grūtniece, laimīgs, vesels auglis un jaundzimis bērniņš, kā arī veselīga vide, kurā bērnam augt uz attīstīties - to visu jums novēlu!