Vai tīšana autiņos var samazināt zīdaiņa pēkšņās nāves sindromu un nosmakšanas risku

Lai gan atbilde nav līdz galam skaidra, tomēr uz šo jautājumu vairāk jāatbild ar JĀ. Divos nopietnos pētījumos atklājies, ka, autiņos ietīti, uz muguras guloši mazuļi zīdaiņa pēkšņās nāves sindroma (ZPNS) riskam pakļauti par 30% retāk. Daži eksperti gan uztraucas, ka tīšana autiņos var izraisīt pārāk dziļu miegu, taču pētījumi liecina pretējo.

FOTO: Shutterstock.com

Iedomājies, ka autiņi ir tas pats, kas bērna sēdeklītis automašīnā. Tas spēj glābt dzīvību, bet, nepareizi uzstādīts, rada problēmas. Tieši tāpēc vecākiem ir nepieciešams izskaidrot, kā mazuli pareizi ietīt autiņos.

Kaut arī autiņos ietīti mazuļi guļ ilgāk, viņi neguļ dziļākā miegā. Pētījumi rāda, ka tie mostas tikpat viegli kā neietītie vai pat vēl vieglāk.

Pareiza tīšana autiņos palīdz mazuļiem saglabāt normālu ķermeņa temperatūru. Bērni nepārkarst, ja viena nav apsegta galva, nav pārāk silti apģērbti un istabā ir normāla temperatūra.

Analizējot visus pētījumus par mazuļu tīšanu autiņos, jāsecina, ka pareiza ietīšana var novērst nāvi miegā (tādēļ arī ASV Pediatrijas akadēmija grāmatās un rakstos mājaslapā iesaka tīšanu autiņos).

Tomēr svarīgākais - pareizi ietīt.

Iedomājies, ka autiņi ir tas pats, kas bērna sēdeklītis automašīnā. Tas spēj glābt dzīvību, bet, nepareizi uzstādīts, rada problēmas. Tieši tāpēc vecākiem ir nepieciešams izskaidrot, kā mazuli pareizi ietīt autiņos.

Ir vairāki veidi, kā pareizi ietīt bērnu, lai samazinātu ZPNS un nosmakšanas risku.

 

Ko labu dod zīdaiņa tīšana autiņos:

- uzlabo bērna miegu (ja bērns labi guļ, mazinās vecāku vēlme ņemt viņu savā gultā vai guldīt uz vēdera);

- samazina risku mazulim nejauši apvelties uz vēdera;

- paildzina barošanu ar krūti (daudzas mātes pārstāj zīdīt, jo ir pārgurušas);

- samazina iespēju, ka pārguris vecāks var nejauši aizmigt uz dīvāna kopā ar mazuli.

Reklāma
Reklāma

 

Nejaušas nosmakšanas draudi ir pieaugoša problēma

Piemēram, ASV Slimību kontroles centrs aprēķinājis, ka kopš 1994.gada nāves gadījumu skaits, bērniem nosmokot, pieaudzis par 400%.

Kāpēc tā notiek? Galvenais iemesls - noguruši vecāki arvien biežāk kopā ar mazuli aizmieg gultā, uz dīvāna vai klubkrēslā, un tas rada divus ievērojamus riskus:

- mazulis var nejauši apvelties uz vēdera un nosmakt uz spilvena vai biezas segas;

- kāds no vecākiem var būt tik dziļi aizmidzis, ka viņa roka nejauši uzkrīt mazulim, pat neapzinoties tam sagādātās neērtības.

Pareizi autiņos ietīts mazulis, saldi guļot uz muguras vēsā istabā, ir drošībā un laimīgs. Tīšana autiņos ikvienam ļauj gulēt labāk un var paglābt daudzas dzīvības.

 

Avots: Dr.Hārvijs Karps "Vislaimīgākā mazuļa ceļvedis lieliskam miegam" (izd." The White Book").