Kā guldīt zīdainīti — uz muguras vai sāniem?

Portāla lietotāju starpā izvērsusies diskusija: kā ir pareizi guldīt mazulīti? Vieniem ārsti teikuši guldīt uz sāniņa, otriem — tikai un vienīgi uz muguriņas. Portāls mammamuntetiem.lv meklē pareizo atbildi, iztaujājot trīs Latvijas speciālistus.

FOTO: Shutterstock.com

"Kā būtu vispareizāk guldīt jaundzimušo? Esmu dzirdējusi viedokli, ka vislabāk guldināt uz muguriņas, tā esot visdrošāk, lai pasargātu bērnu no pēkšņās nāves sindroma. Proti, ka tad nav iespējas mazajam apvelties uz punčuka un palikt tā guļam nepieskatītam. Otrs viedoklis - guldīt uz sāniņa, lai neaizrijas. Bet, ja guldina uz muguriņas, tad jau mazais automātiski galviņu pagriež uz sānu. Kā tad būtu pareizāk?"


Fizioloģiski pareiziuz muguras
Pediatre/neonatoloģe Zigrīda Tautere:
Nav saprotams, kāpēc izdzirdot, ka bērns jāgulda uz muguras, daudzi vecāki iedomājas, ka bērns gulēs līdzīgi kā pieaugušais ar taisni noliktu galvu. Taču tā tas nekad nebūs, ja vien bērnam zem galvas nebūs palikts spilvens, ko noteikti nedrīkst darīt. Mazulis, nolikts uz muguras, vienmēr galviņu pagriezīs uz vieniem vai otriem sāniem. Un šādā pozā aizrīšanās ar ēdienu nav iespējama, vismaz es tādu bērnu neesmu redzējusi. Fizioloģiski gulēšana uz muguras bērnam ir vispareizākā poza. To jau var redzēt, jo viņa kājiņas un rociņas guļot izskatās kā salocītas. Tāpēc visērtāk ir uz muguras. Cita lieta, ka ar bērnu ir jādarbojas. Pa dienu, vecāku klātbūtnē pirms ēšanas mazuli vajag paturēt uz vēderiņa, pa dienu apguldīt arī uz sāniņa, jo viņam jau arī ir vajadzīgas kustības. Taču vispār ir svarīgi atcerēties, ka nevajag pašiem taisīt problēmas: pati daba pateiks priekšā, kā ir jārīkojas un to vecāki intuitīvi sajutīs. Bērns taču brēks, ja viņam nebūs ērti!

Uz sāniemtikai ar „pakaviņu”
Rīgas Dzemdību nama galvenā neonatoloģe Ilze Kreicberga
Ir tāda prakse, ka Latvijā bērni tiek guldināti uz sāniem, tomēr mazulim visdrošākā poza ir uz muguras, jo bērns nevar pārvelties uz vēdera. Bet, guļot uz vēdera, ir apgrūtināta bērna elpošana. Ja vecāki gulda mazuli uz sāniem, noteikti apkārt jāliek pakaviņš, lai viņš pats nevarētu apvelties uz vēdera. Guldināt uz punča bērnu var tikai vecāku klātbūtnē!


Vairums bērnu, kas miruši no pēkšņās nāves sindroma, tika atrasti guļus uz vēdera un tāpēc kategoriski šo pozu aizliedz.

Vecākiem jājūt bērna vēlamo gulēšanas pozu
Klīnikas Premium Medical Fizioterapeite Klaudija Hēla
„Nevaru viennozīmīgi atbildēt uz šo jautājumu. Līdz šim ieteicu vecākiem jaundzimušo guldīt naktī uz sāniem. Kā pozicionēšanas līdzekli, lai bērns neveltos uz vēdera, var izmantot putuplasta lodes pakavu — ne griķu pakavu —, sarullētu dvieli vai sedziņu un likt to starp kājām. Kad bērniņš ir aizmidzis, tad vienu pakava pusi attālinām no bērnu sejiņas, lai nevar ielikt degutiņu un nosmakt. Pēc katras barošanas mainām sānus. Tad, kad bērns jau pats vienmēr dīdās tik ilgi, kamēr ir uz muguriņas, varat ļaut bērnam arī gulēt uz muguras. Ligzdiņu var pataisīt lielāku vai vispār noņemt.
Kopš ārzemēs arvien vairāk pēta pēkšņās nāves sindromu, aizvien vairāk parādās raksti par to, kā tad pareizāk būtu guldināt bērnus. Fakts ir, ka vairums bērnu, kas miruši no pēkšņās nāves sindroma, tika atrasti guļus uz vēdera un tāpēc kategoriski šo pozu aizliedz. Uz sāniem neiesaka, jo bērni varētu velties uz vēdera. Bet svarīgi ir arī, ka šie autori iesaka vēl dažas citas lietas, kuras ir būtiskas: bērnam nav segas, bet viņš guļ guļammaisā; nav, protams, arī spilvena; nav apmalītes uz gultas malām; nav nekas gultā —izņemot bērnu savā guļammaisā. Ja bērns guļ vecāku gultā, tad māte nedrīkst būt smēķētāja un, protams, arī ne alkohola vai citā reibuma stāvoklī. Bērna gultiņa atrodas vecāku guļamistabā.
Runājot ar dažiem Latvijas pediatriem un neirologiem, viņi iesaka bērnu guldīt sākumā uz sāniem. Man pašai arī ir tāda pieredze, bet jebkurā gadījumā uzskatu, ka vecākus jāinformē un viņiem pašiem ir jāizšķir, kādā pozā guldināt savu bērnu. Svarīgākais - jāskatās uz bērnu un tad arī var izlemt. Pa dienu — kad vecāki redz savu bērnu — viņš var gulēt jebkurā pozā. Ir bērni, kuriem sākumā ļoti svarīga ir šī ligzdiņa, jo savādāk nemaz nevar aizmigt, jo ir pieraduši pie šaurās vietas, kā tas bija mammas vēderā. Citiem atkal ir galīgi vienalga un guļ jebkurā vietā un pozā. Klausiet savai intuīcijai! Un vēl — diemžēl bērni aizvien mirst no pēkšņās nāves sindroma.

Reklāma
Reklāma

 

NOTEIKTI IZLASI!

Pasargā savu bērnu no pēkšņās nāves sindroma!