Cena kritusies sālim un kartupeļiem, stipri cēlusies – maizei un sīpoliem. Cenu rekordistu saraksts Latvijas veikalos

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) regulāri veic patēriņa preču cenu salīdzinājumu veikalos. Šā gada martā noskaidrots, ka maize, sīpoli, "Coca-Cola" un pat marinēti gurķi ir cenu kāpuma rekordisti salīdzinājumā ar 2022. gada martu.
Salīdzinot ar iepriekšējā gada marta cenām, viens no lielākajiem cenu kāpumiem novērojums rupjmaizei (sadārdzinājums par 68% - 69%) un sīpoliem (59%).

FOTO: Shutterstock.com

Salīdzinot ar iepriekšējā gada marta cenām, viens no lielākajiem cenu kāpumiem novērojums rupjmaizei (sadārdzinājums par 68% - 69%) un sīpoliem (59%).

Piena produktu grupā

Salīdzinot ar pagājušā gada martu, vērojams cenu pieaugums visām precēm, izņemot biezpienu, kurš palicis lētāks par 14 centiem. Vislielākais pieaugums šai grupā ir sieram, kas sadārdzinājies vidēji par 21% - 26%. Piena un krējuma cena ir pieaugusi par 6%-10%, pieaugušas cenas arī sviestam un saldajam krējumam. Paaugstinājusies arī mūždien nemainīgā biezpiena sieriņa "Kārums" cena – agrāk svārstījās no 0,38 - 0,42 eiro, pašlaik pieaugusi vidēji par 8,5%.

 

Olu cena praktiski nav mainījusies. Pagājušā gada martā vidēji 2,54 eiro, šobrīd 2,55 eiro. Tomēr paredzams, ka drīzumā, tuvojoties Lieldienām, cena noteikti mainīsies.

Gaļas produktiem 

Sardelēm un cīsiņiem cena manāmi - par 27% - 28%, savukārt, vistas broilera cena pieaugusi par 15% - līdz 4,69 eiro par kilogramu. Vismazākais kāpums – 12% - doktora desai.

 

Maize un labības izstrādājumi

Pārsteidzoši, bet visaugstākais cenu kāpums maizei. Vidējā cena baltmaizei pagājušā gada martā bija 1,01 eiro, šobrīd tās cena baltmaizei (kg) vidēji 3,38 eiro, Rupjmaizei (kg) 2,90 eiro sadārdzinājums par 68% - 69%. Auzu pārslu vidējā cena pieaugusi par 31%, griķi tagad maksā par 15% dārgāk. Pieaugusi arī rīsu cena un tagad kilograms maksā vidēji 3,20 eiro.

Vislielākais cenu kritums, salīdzinot ar 2022. gada martu, ir sālim – iepriekšējo 1,11 eiro vietā, tas tagad maksā 0,79 eiro. Toties cukurs kāpis cenā par 37%. Neliels pieaugums ir mannai un griķiem 15%.

 

Augļu cenas ir visdraudzīgākās

Augļu kategorijā vidējais cenu kāpums ir aptuveni 13%. Vismazākais kāpums ir mandarīniem un kivi 5% - 6%, bet visvairāk augusi cena citroniem un bumbieriem 19%. Šajā grupā gandrīz visiem populārākajiem cenu izmaiņas ir minimālas.

 

Reklāma
Reklāma

Dārzeņi

Kas attiecas uz dārzeņiem, cenu kritums novērojams kartupeļiem un garajiem gurķiem. Kartupeļi pagājušogad 0,65 eiro, šobrīd 0,60 eiro, bet gurķiem cena kritusies par 0,10 eiro. Turpretim vislielākais pieaugums vērojams sīpoliem, cena pieaugusi par 59%.Kopumā dārzeņu kategorijā vidējais cenu pieaugums aptuveni 22%. Minimāls cenu kāpums eļļām - rapšu par 11%, saulespuķu – par 10%.

 

Dzērieni

Vidējais cenu kāpums aptuveni 20%. kur mazākais sadārdzinājums ūdenim 6%, bet lielākais kolai 54%. Interesants fakts, ka pret 2022. gada martu cena minimāli kāpusi Rīgas šampanietim 11%, turpretim pret 2022. gada decembri cena ir pieaugusi par 19%.

 

Konservējumu kategorijā manāms kāpums

Lielākais cenu pieaugums marinētajiem gurķiem, kuri pret iepriekšējo gadu pieauguši par 64%, bet tomātu mērcei cena pieaugusi par 0,53 eiro.

 

Avots: Jauns.lv

Saistītie raksti