Pirmo reizi dzemdību atsāpināšanai Vidzemes slimnīcā piedāvās smieklu gāzi

Pirmo reizi dzemdību atsāpināšanai Vidzmes slimnīcā topošajai māmiņai tiek piedāvāts slāpekļa oksiduls jeb smieklu gāze, informē slimnīca.
Vecmāte Veronika Medne ar vienu no janvāra bērniņiem. (Foto: Vidzemes slimnīca)

FOTO: Publicitātes foto

Vecmāte Veronika Medne ar vienu no janvāra bērniņiem. (Foto: Vidzemes slimnīca)

Atsāpināšana dzemdniecībā”, skaidro vecākā vecmāte Natālija Šaramigina, “ir svarīga. Tā mazina sievietes iekšējo trauksmi un saspringumu, process norit labāk, sieviete var koncentrēties uz elpošanu un dzemdībām, nevis uz sāpēm. Tajā pašā laikā dzemdības ir dabīgas – to gaita netiek mainīta. Tas uzlabo kontaktu ar māti, arī bērniņa labsajūtu, un tajā vienmēr esam ieinteresēti. Smieklu gāze nekaitē ne māmiņai, ne bērniņam, jo tā iedarbojas tikai ieelpošanas brīdī.”
 

Metodei tiek izmantota speciāla gāzes padeves ierīce, sieviete pati pietur vienreizlietojamo elpošanas masku un ieelpo smieklu gāzi. Pakalpojums ir bezmaksas.

 

Otra labā ziņa dzemdību atsāpināšanā ir paplašinātais indikāciju klāsts valsts apmaksātas epidurālās anestēzijas lietošanai. Šī atsāpināšanas metode palīdz noritēt fizioloģiskām dzemdībām un mazina ķeizargrieziena nepieciešamību.

 

Metodei tiek izmantota speciāla gāzes padeves ierīce, sieviete pati pietur vienreizlietojamo elpošanas masku un ieelpo smieklu gāzi. Pakalpojums ir bezmaksas.

 

Reklāma
Reklāma

“Lai uzlabotu pakalpojuma kvalitāti”, stāsta nodaļas virsārsts Gints Lapiņš, “un nodrošinātu patiešām drošas dzemdības visām jaunajām māmiņām, strādājam arī pie jaunu ārstu un vecmāšu piesaistes”. Aizvadītajā gadā nodaļas darbā iesaistījušās vairākas jaunas vecmātes un ārstes rezidentes. Pirmā gada rezidente Anna Linda Upmale darbu uzsākusi.  Anna Kornete drīz beigs rezidentūru un turpinās darbu nodaļā kā pilntiesīga ārste dzemdību speciāliste. No bērniņa kopšanas atvaļinājuma atgriezusies ārste Zane Krīgere. “Jaunie speciālisti ienāk ar jaunām idejām”, uzsver dr. G. Lapiņš, “ar entuziasmu un vēlēšanos apliecināt sevi un iekļauties kolektīvā. Tāpēc kopumā uz paaudžu nomaiņu savā nodaļā raugāmies cerīgi”.
 

Rūpējoties par topošo vecāku un jaundzimušo veselību, nodaļā ieviesti papildu pasākumi, lai nodrošinātu ģimenes dzemdības epidemioloģiski drošā vidē. Vakcinētām pavadošām personām nodaļā tiek veikts Covid-19 tests bez maksas. Nevakcinētām pavadošām personām atļauts piedalīties dzemdībās, ja pirms tam NMP un pacientu uzņemšanas nodaļā veikts Covid-19 maksas tests ar negatīvu rezultātu. Pavadošā persona dzemdību nodaļā var ieiet tikai vienu reizi un drīkst atrasties kopā ar grūtnieci pirms un pēc dzemdībām, neatstājot nodaļu.

 

Dati liecina, ka nodaļā pieaudzis patoloģisko dzemdību un ķeizargriezienu skaits. Tam skaidrojums – Vidzemes slimnīcas Perinatālās aprūpes centrā nokļūst topošās māmiņas no visas Vidzemes, ja pašas vai bērniņa veselības stāvokļa dēļ paredzami sarežģījumi dzemdībās. Mazuļa papildu drošībai un efektīvai aprūpei kopš viņa piedzimšanas brīža ir pieejami Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas speciālisti, atbilstīgs telpu aprīkojums un tehnoloģijas. Māmiņas papildu drošībai jebkurā brīdī ir pieejami asins komponenti, kurus sagatavo Vidzemes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas personāls.