Kas notiek ar Tevi un mazuli no 0 līdz 40. grūtniecības nedēļai?

FOTO: Mammamuntetiem.lv

0-4 NEDĒĻA
Menstruācijas ir beigušās, parādās neliels nogurums, bet tas pagaidām ir vienīgais, kas liecina par izmaiņām Tavā ķermenī.
Ceturtajā grūtniecīnas nedēļā embrijs ir izveidojies un sākas iekšējo orgānu attīstība, 23.grūtniecības dienā sāk pukstēt mazuļa sirsniņa un viņš ir aptuveni 5mm garš.

5-8 NEDĒĻA
Pagaidām vēl izmaiņas Tavā ķermenī apkārtējiem  nav pamanāmas, taču pati jūti piebriestam krūtis. Normālas ir arī tādas grūtniecībai raksturīgās parādības, kā slikta dūša, nelabums, straujas garastāvokļa maiņas,  smaguma sajūta kājās, aizcietējumi vai pēkšņas caurejas, paaugstināta siekalu atdalīšanās, bieža urinācija, miegainība u.c. Tā ir tava organisma reakcija uz notiekošo. Neliedz sev atpūtu!
Mazulim veidojas zobu aizmetņi, izveidojas pirkstiņi, noformējas ekstremitāšu segmenti. Sāk attīstīties dzimumdziedzeri, muskuļi, nervi, kaulu smadzenes, skaidrāk iezīmējas sejiņa. Otrā grūtniecības mēneša beigās embriju sāk dēvēt par augli, tā garums ir 3-4cm un svars 2-3g.

9-13 NEDĒĻA
Dzemde ir aptuveni greipfrūta lielumā. Fiziski Tu noteikti jūties labāk - uzlabojas apetīte, un Tu sāc pieņemties svarā, kļūsti apaļāka. Protams, topošajai māmiņai jājūtas konfortabli, tādēļ laikus vēlams iegādāties ķermeņa pārmaiņām raksturīgu apģērbu, veļu un aksesuārus.
Mazulim ir attīstījušās aknas un nieres, un viņš šad un tad iečurā augļūdenī. Izvedojusies sejiņa, acis sedz skropstas. Ekstremitātes pagarinās, izveidojas skelets. Auglis ir sācis kustēties, taču, tik nemanāmi, ka Tu šīs pārmaiņas vēl nejūti. Šī mēneša laikā diferencējas augļa dzimums. Mazulis ir 12cm garš un sver 65g.

14-18 NEDĒĻA

Dzemdes dibens atrodas virs simfīzes un aizvien vairāk spiež vēdera dobuma orgānus. Iespējams, problēmas sāks sagādāt kuņģa - zarnu trakta darbība - seko uzturam!
Mazulim attīstās taustes sejūtas, sāk funkcionēt garšas aparāts, un mazulis to attīsta garšojot augļa ūdeņus. Pilnībā attīstās rociņas, galva iegūst proporcionālu formu, un uz tās sāk augt matiņi. Āda ir plāna, tai cari spīd asinsvadu tīklojums. Spēcīgāki kļūst muskuļi, un mazulis to pierāda ar aktīvākām kustībām - māmiņa sāk tās sajust.
Ceturtā mēneša beigās auglis sver ap 250g, garums ir 20cm. Šājā laikā ir ieteicams izdarīt  ultrasonogrāfisko izmeklēšanu.

19-23 NEDĒĻA
Tu kļūsti arvien apaļāka. Dzemde neatlaidīgi aizpilda vēdera dobumu - kļūst nedaudz grūtāk elpot, var parādīties aizdusa. Lieto vairāk šķidruma, palīdzot organismam attīrīties!
Mazulis aktīvi kustas - to nevar nemanīt! Mazās sirsniņas pukstus var saklausīt pat ar vienkārša fonendoskopa palīdzību. intensīvi veidojas nervu šūnas, un aug galvas smadzenes - sākot no šī brīža, katru mēnesi to masa pieaug par 90 g! Ādiņa ir grubuļaina, sārta, pirkstu galos veidojas nagi, attīstās pirkstu ādas zīmējums. Pilnveidojas elpošanas sistēma. Mazuļa dzimums ir pilnībā nosakāms, un viņa garums ir ap 30cm, svars 650g.

24-27 NEDĒĻA
Tu pieņemies svarā par 400-500g nedēļā. Turpini ievērot veselīga uztura noteikumus, neaizmirsti fiziskās aktivitātes! Neaizmirsti par sabalansētu, vitamīniem bagātu uzturu. Centies būt svaigā gaisā. Ja rodas problēmas ar iemigšanu, pamēģini gulēt uz sāniem. tas palīdzēs!
Mazulis ir gandrīz gatavs dzīvei ārpus Tava ķermeņa! Viņš ļoti aktīvi kustas - no 20 līdz 60 kustības 30 minūtēs. Viņam ir miega un nomoda periodi. Mazulis sāk reaģēt uz apkārtējām skaņām. Sejiņā parādās uzacis, pilveidojas deguna, ausu un kakla forma. Plaušas gandrīz pilnībā attīstījušās, taču elpot mazulis varēs tikai astotā grūtniecības mēneša beigās. Mazais mēdz žagoties un sūkāt īkšķi. Viņa svars ir ap 1kg, garums - 37cm.

28-31 NEDĒĻA
Tava sirds strādā ar dubultu slodzi, paātrinās asins cirkulācija - tas ir normāli! Lieto vairāk dzelzi un kalciju saturošus produktus.
Mazuļa kustību aktivitāte pamazām krītas - viņš ir ļoti izaudzis un aizņem visu dzemdes dobumu. Viņš māk plati atvērt acis un sāk ieklausīties skaņās, kas nokļūst līdz viņam no apkārtējās telpas. Mazuļa svars ir nedaudz vairāk par 1,5kg, garums - 42cm.

32-35 NEDĒĻA
Tu jūti savu svara pieaugumu un retas dzemdes kontrakcijas - ķermenis gatavojas mazuļa ceļojumam uz ārpasauli! Viņš fiziskai tam ir nobriedis. Parasti šajā laikā mazulis ieņem to pozīciju, kurā dzims - biežāk ar galviņu uz leju. Viņš dzer augļūdeni un kārtīgi čurā. Placenta ir sasniegusi maksimālos izmērus un iztur lielu slodzi. Mazulis kļūst sārtāks, veidojas plāna zemādas tauku kārtiņa, ādu klāj "sierveida"  ziede. Viņš sver ap 2,5kg un ir 47 cm garš.

36-39 NEDĒĻA
Dzemdes svars ir palielinājies 10 reizes, bet tiplums 500 reizes! Olšūna ir attīstījusies par mazu cilvēciņu, kurš sver vairāk par  3kg. tavas kustības vairs nav tik veiklas - mainījies ir ķermeņa smaguma centrs. Tā kā pilnīgi precīzi dzemdību laiku noteikt nav iespējams, Tev jābūt gatavai drīz doties uz dzemdību namu! Laikus sagatavo somu.
Mazulis ir gatavs nākt pasaulē! Āda ir kļuvusi gluda. Galvaskausa skelets nav pilnībā pārkaulojies - abi pulsējošie avotiņi noslēgsies daudz vēlāk. Pēdējās grūtniecības nedēļās mazulis krāj spēkus, aug garumā un pieņems svarā. Viņa kustības ir ierobežotas, dzemdē ķļuvis par šauru.

Priecīgu dzemdību dienu! Tev un Tavam bērniņam!

Reklāma
Reklāma