Kas tavu bērnu apdraud internetā?

Draugiem.lv ir portāls, kurā ikdienā uzturas lielākā daļa Latvijas bērnu un jauniešu. Saprotams, ka arī liela daļa problēmu, kas saistītas ar interneta drošību, gulst uz mūsu pleciem. Laika gaitā esam nonākuši pie secinājuma, ka bez ģimeņu un skolas palīdzības mums neiztikt. Tāpēc viena no tēmām, par kurām es ar jums gribētu parunāt, ir tieši interneta drošība un bērni internetā.
 

FOTO: no personīgā arhīva

Nereti vecāki datoru izmanto kā aukli. Ko gan vēl vairāk var vēlēties — bērniņš sēž mājās, siltumā, drošībā — nekādas ziepes nevāra, apkārt neklīst, ar savām problēmām neuzmācas... Pa pirmo!


Tomēr tik skaisti nav. Interneta vide ir daudz plašāka, un apdraudējumi tajā ir krietni reālāki, nekā vecākiem nereti liekas. Viena no tipiskām Latvijas problēmām ir situācija, kad pusaudzis ir krietni labāk un plašāk apzinājis interneta iespējas nekā vecāki un pedagogi. Vairākums mammu un tētu tālāk par Latvijas interneta piedāvājumu nekad nav bijuši — padraudzēties draugiem.lv, palasīt portālos ziņas un šad tad pasēdēt tematiskajos forumos — tas arī ir viss, ko esam apguvuši. Tajā pašā laikā pusaudzis Google meklētājā ieraksta sex un spīdīgām acīm šķirsta pornolapas  vai apšaubāmas izcelsmes portālos iepazīstas ar svešiem onkuļiem, kuriem labprāt pastāsta, kur dzīvo, kad jūs brauksiet atvaļinājumā un kā viņu pašu pēc skolas var sastapt, lai iedotu apsolīto konfekšu tūtu. Mēs esam diezgan ilgi un rūpīgi gan ar plašsaziņas līdzekļiem, gan policiju strādājuši, lai draugiem.lv no onkuļiem iztīrītu. Tas lielā mērā arī izdevies, tomēr skaidrs, ka aizvien uzrodas jauni pilsoņi, kas pēc priekšzīmīga darba birojā ierodas mājās, novelk uzvalciņu, iekāpj siltās čībās un steidz pie datora „pastrādāt”, lai internetā meklētu upurus savām slimajām fantāzijām. Tādu ir daudz vairāk, nekā mēs spējam iedomāties.

 Vēl viena lieta, kas mūs ļoti uztrauc. Portālā rosās dažādu skūtgalvainu organizāciju pārstāvji, kas aģitē jauniešus viņiem pievienoties. Mēs viņus dzenājam kā Austrālijas fermeri trušus, esam likvidējuši visas domubiedru grupas un dzēšam konkrēto personu profilus, bet pat mums nav pilnībā izdevies attīrīt portālu no šiem salašņām. Bail iedomāties, kas notiek portālos, kas mazāk uztraucas par bērnu drošību savā vidē. Tieši tāpat iespējams, ka jūsu bērnam var piesieties arī reliģisku, politisku un citu uz smadzeņu skalošanu vērstu organizāciju pārstāvji.

Pavisam nesen atdevām policijai dažus tikko pilngadīgus jaunekļus, kas citiem jauniešiem (arī nepilngadīgajiem) portālā piedāvāja nopirkt kvalitatīvu zālīti. Tāpat nereti parādās pilsoņi, kas piedāvā dažādus uztura bagātinātājus, arī tādus, kuru iedarbība uz pusaudžu organismu var būt graujoša. Mēs, protams, to visu dzēšam un likvidējam, bet skaidrs, ka kaut kas līdzīgs noteikti atkal parādīsies — pie mums vai kādā citā portālā.

Vārdu sakot, internets, tāpat kā iela, var būt bīstama vide, ja neievēro satiksmes un uzvedības noteikumus. Saprotams, ka vecāki nekad nevarēs pilnībā izkontrolēt, ko bērns dara internetā, bet vismaz jāmēģina sarunāt, ka viņš jums vai mums pastāstīs par aizdomīgām un potenciāli bīstamām situācijām, galvenokārt par svešiem pieaugušiem cilvēkiem, kas izrāda pastiprinātu interesei iepazīties, vai arī bērniem, kuri uzdod pārāk personiskus un nebērnišķīgus jautājumus, — mēs nekad nevaram zināt, kas ir otrā pusē — vai tas tiešām ir bērns, bet varbūt onkulis čībās?

Un vēl viena lieta, ko es jums noteikti ieteiktu — nosakiet bērnam laika limitu, ko viņš drīkst pavadīt pie datora. Dariet to saprātīgi. Vismuļķīgākais, ko var izdarīt, ir aizliegt internetu lietot pavisam. Aizliegumi rada pretreakciju. Svarīgi, lai viņiem nerodas vēlēšanās aizlaisties pie draugiem vai uz interneta kafejnīcu, bet neļaujiet stundām sēdēt draugiem.lv, citviet internetā vai spēlēt datorspēles. Tas izraisa pavisam īstu un nopietnu atkarību.

Varat ielūkoties Rīgas Domes Atkarības profilakses centra mājas lapā, lai saprastu, cik nopietna var būt šī problēma.
http://www.narcomania.lv/pub/index.php?id=8&qa_grupa=43

Nākamreiz par kaut ko priecīgāku..:)

Guntars Meluškāns

Reklāma
Reklāma

, draugiem.lv radošais direktors