Vasaras uzturs bērniem – pietiek ar ogām un sauli vai vajadzīgi arī uztura bagātinātāji?

Ja rudens un ziemas mēnešos daudzās ģimenēs tiek lietoti uztura bagātinātāji – vitamīni un minerālvielas –, tad vasarā mēdz rasties sajūta, ka šāda nepieciešamība vairs nepastāv. Bet vai šis priekšstats vienmēr ir patiess? Skaidro sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.
Lai organisms saņemtu visu nepieciešamo, ikdienas ēdienkartē jāiekļauj ne tikai dārzeņi un augļi, bet arī pilngraudu produkti.

FOTO: Shutterstock.com

Lai organisms saņemtu visu nepieciešamo, ikdienas ēdienkartē jāiekļauj ne tikai dārzeņi un augļi, bet arī pilngraudu produkti.

Vasara ir īpašs gadalaiks – siltās dienas, atvaļinājumi un bērnu brīvlaiks rada prieku gan lieliem, gan maziem. Vasarā mēdz mainīties arī ēšanas paradumi – uzturā biežāk iekļauti svaigi augļi, ogas un dārzeņi, turklāt nereti pat pašu audzēti. Šķiet, ka ar šādiem produktiem iespējams uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas. Tāpēc rodas jautājums, vai bērnam siltajā sezonā var būt vajadzīgi uztura bagātinātāji?

 

Vitamīni, ko sasmelties vasarā 

  • Siltajos mēnešos bērna ēdienkartē dabiski parādās vairāk svaigu augļu un dārzeņu. Zemenes, upenes, jāņogas, mellenes – visas šīs ogas ir bagātas ar C vitamīnu un antioksidantiem, kas stiprina imūnsistēmu un palīdz organismam cīnīties ar brīvajiem radikāļiem.
  • Biežāk galdā nonāk arī sezonas dārzeņi – burkāni, kabači, tomāti, kāposti, redīsi, gurķi, kā arī dažādi zaļumi, piemēram, salāti, pētersīļi, dilles un loki. Šie produkti ir vērtīgs C, K un B grupas vitamīnu, kā arī kālija, dzelzs un folātu avots. 
  • Āboli, plūmes un bumbieri nodrošina šķiedrvielas, kas veicina gremošanas trakta veselību. 
  • Saules gaismas ietekmē bērna organismā palielinās arī D vitamīna sintēze, jo vasarā bērni biežāk uzturas ārā.

 

Kad vasarā uztura bagātinātāji ir nepieciešami un kad nē 

“Iepriekš uzskaitīto iemeslu dēļ daudzi vecāki pieņem, ka vasarā uztura bagātinātāji nav nepieciešami. Šāds pieņēmums var būt pamatots, ja bērna uzturs ir daudzveidīgs un sabalansēts. 

 

Lai organisms saņemtu visu nepieciešamo, ikdienas ēdienkartē jāiekļauj ne tikai dārzeņi un augļi, bet arī pilngraudu produkti – auzas, griķi, grūbas, brūnie rīsi, pilngraudu makaroni un maize. 

 

Reklāma
Reklāma

Šie produkti sniedz organismam šķiedrvielas, B grupas vitamīnus, cinku, magniju un citas vērtīgas vielas. Svarīgi ir arī nodrošināt pietiekamu olbaltumvielu un veselīgo tauku uzņemšanu, kas nepieciešama normālai imūnsistēmas un organisma darbībai,” stāsta Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina. “Ja bērna uzturs ir vienveidīgs, piemēram, viņš ēd tikai makaronus un kartupeļus, olbaltumvielu avots ir cīsiņi vai nageti, un vienīgais dārzenis ir gurķis, tad šādā gadījumā uztura bagātinātāji var būt nepieciešami, neatkarīgi no gadalaika. Jāņem vērā arī bērni ar īpašām uztura vajadzībām – piemēram, tie, kuri ievēro eliminācijas diētas pārtikas alerģiju dēļ vai kuriem uzturvielu vajadzības ir paaugstinātas, piemēram, traucētas uzsūkšanās vai intensīvas fiziskās slodzes dēļ.” 
 

Vai vasarā jālieto D vitamīns? 

“Bieži sastopams uzskats, ka D vitamīns vasarā nav jālieto. Tomēr šis jautājums būtu jāvērtē individuāli. Vispirms vēlams noteikt D vitamīna līmeni asinīs un tikai tad lemt par nepieciešamību to lietot papildus. Svarīgi ņemt vērā, kā bērns pavada savu ikdienu – ja lielākā daļa dienas tiek pavadīta telpās, pastaigas ir retas un saule tiek uztverta vien epizodiski, arī vasaras laikā D vitamīna sintēze var būt nepietiekama,” saka uztura speciāliste.

 

Uztura bagātinātāji vasarā – ir vai nav vajadzīgi? 

“Lielākajā daļā gadījumu bērns visu nepieciešamo var saņemt ar sabalansētu un daudzveidīgu uzturu, kas atbilst viņa vecumam un vajadzībām. Tomēr, ja uzturā vai analīzēs ir novērojams konkrētu uzturvielu deficīts, uztura bagātinātāji var būt nepieciešami. Šādos gadījumos to lietošana būtu jāuzsāk tikai pēc ārsta vai uztura speciālista ieteikuma, nevis kā profilaktisks pasākums “katram gadījumam”,” uzsver Olga Ļubina.

Saistītie raksti