Ko ēst un ko ņemt līdzi? Bērna uzturs ceļojumā

FOTO: Shutterstock.com
Nezināma vide un jaunie iespaidi var ietekmēt bērna apetīti un radīt piesardzību pret ēdienu.
“Ceļojuma laikā bērni bieži kļūst izvēlīgāki. Dažkārt viņi ēd daudz mazāk nekā ikdienā, atsakās pagaršot jaunus produktus vai ēdienus un pieturas tikai pie zināmām un vienkāršām izvēlēm, piemēram, makaroniem, frī kartupeļiem vai picas. Šāda uzvedība var būt izskaidrojama ar to, ka nezināma vide un jaunie iespaidi var ietekmēt apetīti un radīt piesardzību,” stāsta Olga Ļubina.
Kā uzlabot bērna ēšanas paradumus ceļojuma laikā
Sāciet ar pazīstamiem ēdieniem
- Ceļojuma sākumā nevajadzētu uzspiest bērnam pagaršot jaunus un nepazīstamus ēdienus,
- piedāvā pazīstamus produktus (putras, makaronus bez sarežģītām mērcēm, gaļas ēdienus),
- ļauj bērnam ēst to, ko viņš ir ēdis mājās,
- jaunus ēdienus piedāvā pakāpeniski – kad bērns jūtas drošāk.
Izvēlieties apmešanās vietu ar virtuvi
- Apsveriet iespēju apmesties apartamentos, nevis viesnīcā, jo tā ir iespēja vismaz vienu ēdienreizi dienā pagatavot mājās, kā ģimene ir pieradusi,
- ierasts ēdiens bērnam ļaus saglabātt stabilitātes un drošības sajūtu.
Paņemiet līdzi uzticamas uzkodas
- Lai būtu drošāka sajūta, var paņemt līdzi uzkodas, piemēram, sausās putras, augļu biezeņus, siera nūjiņas, cepumus vai sausmaizītes,
- līdzi paņemtais ēdiens var būt īsts glābiņš situācijās, kad bērns atsakās no vietējā ēdiena vai vienkārši grib ko pazīstamu.
Atgādini padzerties!
Ceļojuma laikā svarīgs aspekts ir hidratācija jeb pietiekama šķidruma uzņemšana. Tīrs dzeramais ūdens ir viens no galvenajiem nosacījumiem, lai izvairītos no gremošanas problēmām, kā arī, lai bērns nepārkarstu, ja ģimene atpūšas siltajās zemēs.
“Ieteicams izvēlēties ūdeni pudelēs vai vārītu ūdeni. Uzmanīgiem jābūt, baudot dzērienus ar ledu, jo nav zināms, no kāda ūdens gatavots ledus. Mainot vidi, bērna organisms sastopas ar citādu ūdeni, nepazīstamiem produktiem un jaunu mikrofloru. Šādas izmaiņas var izraisīt vieglus gremošanas traucējumus, piemēram, caureju. Īpaši uzmanīgiem jābūt, ja bērns nav pieradis pie plašas produktu un ēdienu dažādības,” padomus sniedz Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina.
Ja radušies gremošanas traucējumi
Gadījumos, kad parādās gremošanas traucējumi, visbiežāk tie pāriet paši, taču ir nepieciešams sekot līdzi šķidruma uzņemšanai un bērna pašsajūtai. Ja bērns kļūst ļoti vājš, apātisks, nespēj uzņemt šķidrumu, nečurā – obligāti jākonsultējas ar ārstu. Vienmēr ieteicams paņemt līdzi nelielu “ceļojuma aptieciņu” ar līdzekļiem pret drudzi un caureju, kā arī rehidratācijas šķīdumi.
“Bērns ļoti jūt vecāku attieksmi – ja vecāki paši izturas mierīgi, izrādot interesi par jauno vidi un ēdieniem, arī bērns būs atvērtāks, drošāks un ceļojums kļūs par kopīgu, priecīgu piedzīvojumu,” teic eksperte.