Stāsts par veselībai noderīgo Islandes cetrāriju

“Mūsdienu pētījumos zinātniski pamatota ir daudzu ārstniecības augu izmantošana. Gan uztura bagātināšanai, garšas dažādošanai, skaistumkopšanai, gan veselības stiprināšanai,” stāstījumu par veselībai noderīgo Islandes cetrāriju jeb Islandes ķērpi uzsākot,  teic “Mēness aptiekas”  eksperts bioloģijas zinātņu doktors Dailonis Pakalns.

Jālieto piesardzīgi grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, iepriekš konsultējoties ar ārstu.

FOTO: Shutterstock.com

Jālieto piesardzīgi grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, iepriekš konsultējoties ar ārstu.

Islandes ķērpja lapoņi (Thallus Cetrariae = Lichen islandicus, Islandes cetrārija)  ir daudzgadīgs, līdz 10 cm augsts ķērpis ar krūmveida laponi, kas veido samērā blīvas, vertikālas, augšdaļā dalītas lentveida daivas ar skropstainu malu. Daivas virspusē ir brūnganpelēkas vai olīvbrūnas, spīdīgas, apakšpusē zaļganpelēkas, reizēm iesarkanas. Pie augsnes laponis piestiprināts ar tieviem rizoīdiem. Islandes cetrārija ir plaši izplatīts ķērpis Eiropas ziemeļos un austrumos, Sibīrijā, kalnu alpīnajā zonā, aug nabadzīgās, smilšainās augsnēs skujkoku un jauktajos mežos. Izsenis lietota kā pretklepus līdzeklis, Skandināvijas un citas ziemeļu tautas izmantojušas arī uzturā un dzīvnieku barībai. Latvijā salīdzinoši bieži sastopama visā teritorijā priežu silos vai jauktu koku mežos uz smilts augsnes, retāk – uz koku stumbru pamatnes. Dažreiz veido tīraudzes.

Droga sastāv no skrimšļainiem, cietiem, stipri zarotiem lapoņa gabaliem līdz 10 cm garumā. Smaržas drogai nav vai tā ir savdabīga, garša ir izteikti rūgta, gļotaina. Drogas raksturojums dots Eiropas Zāļu aģentūras Augu izcelsmes zāļu komitejas (AIZK) 2014. gada monogrāfijā ar pievienoto ekspertu novērtējumu un AIZK viedokli par medicīnisko izmantošanu. Novērtēta PVO monogrāfiju IV sējumā. Ta sir parasts komponents tradicionālajās ārstniecības augu kombinācijās. Izsenis, vismaz kopš 17. gs., droga dokumentēta  daudzās farmakopejās un medicīnas rokasgrāmatās, par Islandes ķērpi stāsta  “Mēness aptiekas”  eksperts Dailonis Pakalns.


Kas slēpjas drogas sastāvā


Drogas sastāvā ietilpst vairāk nekā 50% ūdenī šķīstošo polisaharīdu – gļotvielas lihenīns, izolihenīns vai tā dēvētā ķērpju ciete. Turklāt tā satur aromātiskās ķērpjskābes, tostarp ļoti rūgto cetrārskābi un  protocetrārskābi, alifātisko ķērpjskābi, B grupas vitamīnus, askorbīnskābi, rūgtvielas, sterolus un minerālvielas.


Nozīmīgākās veselīguma norādes 


Tradicionāli lieto gremošanas sistēmas veselībai – palīdz regulēt zarnu trakta funkcijas, tonizēt atveseļošanās periodā, uzlabot ēstgribu anoreksijas gadījumā, spēcināt organismu. Raksturīga pārklājējdarbība – gļotvielas kā sedzošs, bet rūgtvielas kā gremošanas komfortu veicinošs līdzeklis. Izmanto kuņģa hroniska iekaisuma gadījumā, arī kā barojošu līdzekli. Cetrārijas droga regulē kuņģa sulas plūsmu, nomāc vemšanas centru, mazinot sliktu dūšu, šķebināšanu. Gļotvielas novērš hronisku aizcietējumu, paaugstina organisma nespecifiskās aizsargspējas. Ēstgribas uzlabošanai lieto auksto macerātu, ko izmanto tūlīt pēc pagatavošanas. Elpceļu veselībai: bronhu iekaisumus mazinošas, atkrēpošanu veicinošas īpašības, remdējoša iedarbība uz mutes dobuma un kakla gļotādu, atvieglo kņudēšanu, novērš aizsmakumu. Kopumā patīkama iedarbība uz kaklu, balss saitēm. Imunitātes stiprināšanai: piemīt mikroorganismus nomācošas īpašības, tas ir arī antioksidants. Cetrārijas drogu un tās preparātus iesaka veciem, astēniskiem, ilgstoša kairinoša klepus un slimības nomocītiem cilvēkiem. Ieteicamais lietošanas ilgums – 1 nedēļa. Ja nav uzlabojuma, jākonsultējas ar ārstu. Islandes cetrārijas droga izmantota dažādās zāļu formās – Latvijas uztura bagātinātāju reģistrā ir apmēram 15 preparāti. Zāļu tējas gatavo no monodrogas vai drogu multibotāniskām kombinācijām, norāda Dailonis Pakalns, kurš ir Rīgas farmaceitiskās fabrikas  Dr. Pakalna produktu zīmola tēvs. 
 

Atkrēpošanai, elpošanas veselībai, sausa klepus gadījumiem

Reklāma
Reklāma


Populārs ir drogu maisījums augšējo elpceļu katara gadījumā atkrēpošanu veicinošas tējas gatavošanai – 50 daļas cetrārijas lapoņu un pa 25 daļām lakricas un altejas sakņu. Vēl cits maisījums – pa 20 daļām cetrārijas lapoņu un deviņvīruspēka ziedu, pa 10 daļām gaiļbiksītes ziedu un fenheļa augļu. Gatavo kā uzlējumu, novārījumu vai auksto auga izvilkumu jeb ekstraktu eļļā. Drogas vidējā diennakts deva ir 4–6 g. Monotējas gatavošanai – 1 tējkaroti smalcinātu lapoņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina 15 minūtes, nokāš. Ieteicams dzert pa 1/2–1 glāzei 2–3 reizes dienā. Pusaudžiem var lietot no 12 gadu vecuma. Hroniska bronhīta gadījumā nozīmīga ir bronhu paplašināšana, sekrēcijas veicināšana, krēpu sašķidrināšana. Vispirms lieto gļotvielas saturošas drogas, kas veicina atkrēpošanu no bronhiem un veido barjeru mikrobiem, bet sausa klepus gadījumā – novērš vīrusu radīto kairinājumu. Bronhu sausuma gadījumā iekaisumu novērš altejas sakņu, deviņvīruspēka ziedu, Islandes ķērpja lapoņu un ceļteku lapu tējas vai sīrupi. 

Sausie cetrārijas lapoņu ūdens ekstrakti, kuru dienas deva ekvivalenta 360–1080 mg drogas, lietojami kā dabiski antioksidanti elpošanas veselībai. Tiem piemīt nomierinoša iedarbība mutes un rīkles kairinājuma novēršanai, pavadošā sausā klepus mazināšanai. Dozēts šķīdums – aerosols izsmidzināšanai mutes dobumā iekaisušas rīkles gļotādas mitrināšanai, aizsmakuma un kairinoša klepus novēršanai. Sastāvā ir iekļauti cetrārijas lapoņu un kumelītes ziedu ekstrakti un dekspantenols, kas mitrina mutes dobuma un rīkles gala gļotādu un, pārklājot ar aizsargkārtiņu, veicina tās atjaunošanos, nodrošina atsvaidzinošu sajūtu. Kā palīgvielas izmantotas mentols, eikalipta ēteriskā eļļa, kālija sorbāts. Kā racionālu uzturlīdzekļa vai zāļu formu, kas nodrošina vēlamo fizioloģisko vai farmakoloģisko iedarbību, ērtu lietošanu un uzglabāšanu, izmanto sīrupus, kas satur bioloģiski aktīvas, tostarp augu izcelsmes, vielas.

Klepus atvieglošanai, atkrēpošanas veicināšanai, imunitātes spēcināšanai kā uztura bagātinātāju izmanto Islandes cetrārijas sīrupu. Iesaka pusaudžiem no 12 gadu vecuma un pieaugušajiem pa 1 ēdamkarotei 2 reizes dienā (30 ml). Diennakts deva satur 5700 mg cetrārijas ekstrakta un 37,8 mg piparmētras tinktūras. Sīrups nomierina mutes un kakla gļotādu, atvieglo kakla kairinājumu, labvēlīgi ietekmē balss saites. Cetrārija mīkstina sausu klepu un veicina atkrēpošanu, kopā ar piparmētru palīdz uzturēt normālu imūnsistēmas darbību.
Kompleksā bronhu sīrupa sastāvā diennakts devā bez cetrārijas ekstrakta ietilpst līdzīgs daudzums – pa 1220 mg ceļtekas lapu, mārsila lakstu un altejas sakņu ekstraktu, kā arī 122 mg hibiska ziedu ekstrakta un 244 mg askorbīnskābes, kas šķīdināti koncentrētā cukura šķīdumā dzērveņu sulā. Sīrups palielina organisma aizsargspējas, nomierina iekaisušu gļotādu, atvieglo kņudēšanu, veicina atkrēpošanu, normalizē imūnsistēmu, mazina nogurumu un nespēku. Ieteikts lietošanai pusaudžiem no 12 gadiem un pieaugušajiem pa 2 mērkarotēm (10 ml) 2 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas. Iecienītas arī cetrārijas pastilas – sūkājamas tabletes, kuru sastāvā bez lapoņu ekstrakta ietilpst C vitamīns, deviņvīruspēka ziedu un pelargonijas sakņu ekstrakti, kas labvēlīgi ietekmē elpceļu veselību, nomierina iekaisušu gļotādu, novērš kņudēšanu kaklā, atvieglo elpošanu. Ieteicamā deva pusaudžiem no 12 gadiem un pieaugušajiem – pa 2 sūkājamām tabletēm 1–2 reizes dienā. 


Piesardzība jāievēro


Nelietot paaugstinātas jutības (alerģijas) gadījumā pret kādu no komponentiem to nevajadzētu lietot ilgstoši, lai neizraisītu aknu darbības traucējumus. Nelietot kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas slimniekiem. Jālieto piesardzīgi grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, iepriekš konsultējoties ar ārstu. Lai netraucētu citu lietojamo zāļu iedarbībai, cetrārijas preparātus ieteikts lietot 1/2–1 stundu pirms vai pēc citu zāļu lietošanas.

(Islandes ķērpis) – Cetraria islandica (L.) Acharius s.l. (Angļu val. Iceland moss, muscus; vācu val. Isländisches Moos, Isländische Flechte, Kramperltee, Lungenmoos; franču val. Lichen d’Islande, cétraire d’Islande, mousse d’Islande).


Avots: Žurnāls ārstiem “Medicus Bonus” 2021.  

Saistītie raksti