"Nevajag gaidīt, kamēr parādās izteikti simptomi" – urologa Mihaila Menisa aicinājums vīriešiem

FOTO: Publicitātes foto
"Vīriešus ir ļoti grūti dabūt pie ārsta. Daži varbūt baidās, daži nezin kāpēc kaunas, daži uzskata, ka labāk gaidīt tik ilgi, kad simptomi kļūst daudz izteiktāki un nevar mierīgi dzīvot, tikai tad vēršas pie ārsta. "
Urologi aktivizē sadarbību reģionos, un, ja pērn bija Uroloģijas diena Daugavpilī, tad šogad, 14. maijā, notiks Uroloģijas diena Liepājā, kur nesen izremontēta slimnīca un uroloģija tajā pieejama Rīgas līmenī, tāpēc, kamēr tiek gaidīti jauni kolēģi, jāveicina sadarbību ar ģimenes ārstiem un citu jomu speciālistiem.
Parasti par prostatas vēzi vai vīriešu veselību vairāk sanāk runāt novembrī, kad ir atbilstošās aktivitātes, bet kas ir aktuāls pavasarī?
– Uzskatu, ka, protams, nav kāda atsevišķa laika, mēneša, kad doties tieši pie urologa, jo tas ir jādara tad, kad ir jādara. Mēs motivējam vīriešus parādīties pie urologa pirmo reizi tad, kad ir jau vecāki, pēc 40 gadu vecuma, veic ģimenes ārsta nozīmētās analīzes vai prostatas specifiskā antigēna (PSA) skrīningu, vai, piemēram, uztaisa izmeklējumus, ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju, un kļūst redzama problēma pa uroloģisko līniju, tad, protams, ir jāiet pie urologa jebkurā mēnesī, nevis tikai novembrī. Un jebkurā mēnesī mēs laipni gaidām visus. Turklāt tagad laiki ir mainījušies, vairs nav tāda principa, ka vīriešiem ir tikai jāstrādā un jāapgādā visu ģimeni, bet ir arī jāparūpējas par savu veselību. Taču es piekrītu tam, ka vīriešus ir ļoti grūti dabūt pie ārsta. Daži varbūt baidās, daži nezin kāpēc kaunas, daži uzskata, ka labāk gaidīt tik ilgi, kad simptomi kļūst daudz izteiktāki un nevar mierīgi dzīvot, tikai tad vēršas pie ārsta. Tas nav labākais variants. Labāk urologu apmeklēt savlaicīgi.
Kā izpaudīsies Uroloģijas diena Liepājā?
– Vairāk tas ir pasākums ir ģimenes ārstiem, un līdzīgi būs vēl, es domāju. Pagājušogad arī Latvijas Urologu asociācijas sēde bija pie mums, Liepājā. Asociācijā parādās arvien vairāk jaunu urologu, rezidenti, kas vēl mācās, un tas ir ļoti patīkami un vajadzīgi. Savukārt 14. maijā tas būs pasākums vairāk ģimenes ārstiem. Mums vienmēr vajag ar viņiem sadarboties. Jā, protams, dabūt vīrieti arī pie ģimenes ārsta nav tik vienkārši, bet ģimenes ārsti ikdienā seko līdzi saviem pacientiem, piedāvā nodot analīzes, veic un organizē izmeklējumus kaut vai vecuma dēļ. Un tad var rasties nopietns iemesls doties uz pārbaudēm arī pie urologa.
Tas nav tikai par prostatas vēzi, tas ir arī par citām kaitēm. Piemēram, nierakmeņu problēmas ir bieži sastopamas arvien jaunākiem cilvēkiem, tagad pat nepilngadīgajiem pilns ar nierakmeņiem. Tas, protams, ir dažādu faktoru kopums, bet skaidrs, ka to ietekmē ēšanas paradumi, sēdošs dzīvesveids. Tāpat urīnceļu infekcijas nav retums – īpaši sievietēm, bet ir arī komplicētas urīnceļu infekcijas vīriešiem, prostatas saslimšanas – gan labdabīgas, gan ļaundabīgas. Protams, visus pacientus baida vārds “onkoloģija”, taču jo ātrāk to diagnosticē, jo efektīvāk to var ārstēt. Ja neizmeklējas, tad nezin. Un arī šie pacienti gadās aizvien jaunāki.

Urologs Mihails Meniss.
Kuras vēl ir raksturīgas un izplatītas saslimšanas?
– Ja runājam par akūtām situācijām, tad visbiežāk mēs saskaramies ar nierakmeņiem un nieru kolikām. Te jāmin, ka mums Liepājā jau gadu ir jauna lāzeriekārta, ar kuras palīdzību ir efektīvāka nierakmeņu skaldīšana. Tāpat ar šo lāzeri var izgriezt mīkstos audus, ieskaitot urīnpūšļa audzējus, un labdabīgas prostatas hiperplāzijas gadījumā veikt lāzera enukleācijas. Protams, pieejama visa medikamentozā terapija, un, tad, kad ir vajadzība, arī operatīva terapija, ķirurģiskā ārstēšana… Tas viss ir pieejams tepat, Liepājā. Starp onkoloģiskām saslimšanām pirmajā vietā vīriešiem, protams, ir prostatas vēzis, tad nereti atrodam urīnpūšļa audzējus, kur galvenais simptoms mēdz būt asins piejaukums urīnā. Mēdz būt nieru audzēji, bet tie ir retāki, un tos parasti atklāj nejauši sonogrāfijā, datortomogrāfijā vai pie urologa.
Turpinot par Liepājas iespējām, kādas prostatas vēža ārstēšanas metodes nodrošina Liepājā, ņemot vērā arī jaunākās paaudzes medikamentus?
– Es teiktu, ka mēs nodrošinām visu to pašu, kas iespējams Rīgā. Varbūt izņemot kādas retas metodes. Prostatas vēzi mēs varam ārstēt ķirurģiski, kas ir konvencionālas vai laparoskopiskas operācijas, kad izņem visu prostatu. Starošana arī ir pieejama Liepājas slimnīcā, staru terapiju var apvienot ar hormonālu terapiju – tas viss ir pieejams. Atbilstoši situācijai arī stiprāka medikamentozā terapija, visas tās jaunās paaudzes zāles, jaunie androgēni – tas viss ir pieejams arī Liepājā. Mēs to nodrošinām ar onkokonsīlija palīdzību, tāpat kā Rīgas universitātes slimnīcas un Daugavpils slimnīca.
Tas, kas mums atšķiras, piemēram, no Rīgas vai citām slimnīcām, ir iespēja ķīmijterapiju, ko ķīmijterapeits parasti veic savā nodaļā, nodrošināt mūsu uroloģijas nodaļā, un arī mēs, urologi, pacientiem paši sekojam līdzi visu ārstēšanas gaitu. Vēl viena atšķirība ir tāda, ka Liepājā, Kurzemes uroloģijas centrā, uz vietas ir pieejams nefrologs, kurš ar mums sadarbojas, tostarp arī dialīze ir iespējama tajā pašā uroloģijas nodaļā. Tas ir liels ieguvums mūsu pacientiem.
Tāpat kā Liepājas slimnīcas svaigi izremontētās telpas. Vai tas sekmējis uzskaitīto pakalpojumu apvienošanu?
– Mēs jau vienmēr esam ārstējuši gan onkoloģiskās, gan pārējās uroloģiskās saslimšanas, bet, jā, kad izremontēja otru pusi, tad gultu skaits palielinājās, tagad ir ap 40 gultu, un mums vienkāršāk sadalīt akūto plūsmu, plānveida plūsmu, tos, kas nāk uz operācijām, tos, kas nāk tikai uz dienas stacionāru. Tagad ir daudz vienkāršāk nodrošināt plūsmu sadali.
Kā Liepājas slimnīcā ir ar rindām?
– To ir grūti interpretēt, jo vienmēr ir kaut kādas rindas uz konsultācijām. Runājot par onkoloģiju, tur bieži darbojas Zaļais vai Dzeltenais koridors, un no savas puses mēs darām visu, lai tie pacienti tiek ātrāk. Uz parastām konsultācijām var gadīties, ka mēnesis, divi ir jāgaida. Protams, ir atšķirība starp valsts nodrošinātām konsultācijām un maksas konsultācijām, uz kurām būs atšķirība arī rindās. Kopumā mums ir liels noslogojums, patlaban nodaļā esam trīs urologi, vēl ir viena rezidente, bet viņa mācās un pagaidām pārsvarā strādā Rīgā. Vēl ilgs laiks, kamēr pabeigs mācības. Vispār es labprāt aicinātu, lai rezidenti, jaunie urologi, apsvērtu iespēju strādāt pie mums.