5 vērtīgi ārstniecības augi, kurus vari vēl paspēt ievākt augustā

Cilvēki itin bieži aptiekā farmaceitam lūdz ieteikt kādu līdzekli gremošanas trakta darbības traucējumu vai stresa izraisīta bezmiega un nervozitātes mazināšanai. Šīs ir bieži sastopamas sūdzības, kas kaut reizi dzīvē piemeklē teju ikvienu. Protams, preparātu izvēle aptiekā ir liela, tai skaitā dažādas ārstniecības augu tējas. Daļu no vērtīgajiem ārstniecības augiem var ievākt tieši tagad, augustā. Kuri no vērtīgajiem ārstniecības augiem, kas ievācami augustā, palīdz mazināt gremošanas trakta darbības traucējumus vai mazināt ar bezmiegu saistītās problēmas, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.
Pelašķi tikpat labi varētu dēvēt par augu valsts universālo dakteri tādā nozīmē, ka to var lietot dažādos gadījumos, kad pasliktinājusies veselība.

FOTO: Shutterstock.com

Pelašķi tikpat labi varētu dēvēt par augu valsts universālo dakteri tādā nozīmē, ka to var lietot dažādos gadījumos, kad pasliktinājusies veselība.

Asinsszāle nomierina un uzlabo omu

Par asinszāli varētu teikt vienu – labs dabīgais antidepresants, kas iedarbojas nomierinoši, spēj mazināt nervu spriedzi, neirožu izpausmes, novērš bezmiegu, miega traucējumus, mazina galvassāpes un palīdz uzlabot pašsajūtu sievietēm menopauzes periodā. Tomēr asinszāles vērtīgo īpašību saraksts ir krietni garāks. 

“Asinszāles tēju iesaka kā pretiekaisuma līdzekli kuņģa un zarnu darbības uzlabošanai. Tā kā asinszālei piemīt kuņģa gļotādu pasargājošas un spazmolītiskas īpašības, tā palīdzēs situācijās, ja kuņģī ir paaugstināts skābes saturs, vērojama dedzināšana. Vēl asinszālei piemīt ansiseptiskas, audus dziedējošas, atjaunojošas īpašības, tāpēc šī auga uzlējums noderēs arī brūču, apdegumu, mutes dobuma iekaisuma (stomatīta) ārstēšanai,” par asinszāles plašo pielietojumu stāsta Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa.

Ar asinszāli jābūt uzmanīgam, ja tiek lietoti hormonālie līdzekļi, kā arī grūtniecības periodā. Tiem, kuri vasaras sezonā lieto asinszāles tēju, uzlējumus vai augu preparātus, kuru sastāvā ir asinsszāle, jārēķinās, ka tas var paaugstināt ādas jutīgumu pret ultravioleto starojumu un āda saulē var ātrāk apdegt.


Pelašķis – universālais ārstniecības augs

Pelašķi tikpat labi varētu dēvēt par augu valsts universālo dakteri tādā nozīmē, ka to var lietot dažādos gadījumos, kad pasliktinājusies veselība. 

“Ja nepieciešams veicināt gremošanas procesus, uzlabot apetīti, normalizēt sāpīgas un ilgas menstruācijas, veicināt brūču sadzīšanu, attīrīt organismu un asins sastāvu – pelašķu drogām ir jābūt krājumos,” 

teic Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa. Šis ārstniecības augs var lepoties ar savām pretiekaisuma, baktericīda un antialerģiskajām īpašībām un, protams, sākoties vēsākai sezonai, pelašķa tēja palīdz ārstēt klepu, iesnas, to iesaka lietot arī saaukstēšanās gadījumos.

Ar pelašķi jābūt uzmanīgai grūtniecības periodā, jo koncentrēta pelašķu tēja un uzlējumi var izraisīt dzemdes muskuļu savilkšanos.

 

Vērmele – rūgtā un vērtīgā

Augusts ir īstais laiks, kad ievākt vērmeli – šis augs sastāvā esošo rūgtvielu dēļ noder gremošanas darbības veicināšanai, apetītes uzlabošanai. 

“Ja vēderā jūtama diskomforta sajūta, ko dažkārt izraisa zarnu mazkustība vai zarnu kolikas, vērmele palīdzēs. 

Šim augam piemīt arī žulti dzenoša iedarbība, un to iesaka lietot arī mazasinības ārstēšanai un bronhīta gadījumos,” saka Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa.

Ar vērmeli jābūt uzmanīgiem, ja ir tieksme augu valsts preparātus vai zāļu tējas lietot lielā daudzumā. Vērmele ir indīgs augs, tas jālieto mēreni un nelielās devās.

 

Reklāma
Reklāma

Virši zied! Gan krāšņumam, gan bitēm, gan klepus ārstēšanai

Ja no viršu ziediem pagatavo novārījumu vai uzlējumu, iegūst līdzekli, kam ir pretiekaisuma, atkrēpošanu veicinoša, antibakteriāla un pretreimatiska iedarbība. “Tiem, kuri slimo ar reimatismu, ieteicams pagatavot viršu ziedu vannas – 50 g žāvētu viršu ziedu pārlej ar 3 litriem verdoša ūdens, atstāj uz pusstundu ievilkties, tad izkāš caur sietu un pievieno vannas ūdenim. Tāda pelde var palīdzēt uzlabot pašsajūtu, arī nedaudz mazināt asinsspiedienu, uzlabot miegu un nomierināt,” iesaka Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa. 

Arī viršu medum ir daudz vērtīgu īpašību – to iesaka uzturā lietot podagras, reimatisma, sirds un asinsvadu slimību pacientiem, arī bronhīta un astmas gadījumos. 

Tāpat viršu medus burciņu var dāvināt cilvēkiem, kuri ikdienā sastopas ar lielu stresu, jo tas palīdz pret bezmiegu, galvassāpēm, neirastēniju.

Ar viršiem jābūt uzmanīgiem, ja regulāri moka aizcietējumi, ir zems kuņģa skābes daudzums vai akūts gastrīts. Tādos gadījumos viršu tēju lietot nebūtu ieteicams. 

 

Ārstnieciskā kumelīte – viena tēja ar divējādu iedarbību

Aptiekā iespējams iegādāties kumelīšu tēju. Šis augs ir ārstniecisko augu klasika. Kumelītei piemīt nomierinošas, antiseptiskas, brūces dziedējošas un gremošanas procesus uzlabojošas īpašības. “Arī kumelītes pielietojums ir plašs,” saka Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa. “Var pagatavot gan tēju, gan uzlējumu. Kumelīšu tējas kompreses palīdz pret locītavu sāpēm, kā arī saišu sastiepumu gadījumos. Ja acis nogurušas, uz tām var likt vēsas kumelīšu novārījuma kompreses. 

 

Ja radušās nedienas ar vēdera izeju, kumelītes der gan pret aizcietējumiem, gan caurejas gadījumā – svarīgi tikai zināt, kā tēju pareizi pagatavot. 

  • Caurejas gadījumā palīdz stipra kumelīšu tēja, kas pagatavota, vārot auga drogas, 
  • bet pret aizcietējumiem – kumelīšu uzlējums, kas pagatavots, pārlejot verdošu ūdeni drogām un ļaujot 10 minūtes ievilkties.”

 

Jebkuru ārstniecisko augu tēju iesaka lietot ne ilgāk kā 1-2 nedēļas un tad mainīt pret citu. Ilgstoši lietojot viena veida drogas, tās pamazām zaudē savu ārstniecisko iedarbību organismā.

 

Trīs zelta padomi ārstniecības augu drogu ievākšanai:

  1. Piemērotākais laiks ir no plkst. 11.00 līdz 14.00, kad rīta rasa nožuvusi. Ja augus vāc pēc lietus, vakara vai rīta stundās, tie būs mitri, sliktāk žūs un uzglabājot var sapelēt.
  2. Žāvēšanai piemērota vieta ir ēnaina, tumša, bet labi vēdināta istaba. Augu pārkaltēt nav iespējams. Daudz svarīgāk ir sekot līdzi, lai mitras drogas nenonāk slēgtā traukā, kur zāļu tējas paredzēts uzglabāt.
  3. Ievāktās zāļu tējas un augu drogas ieteicams izlietot 1-2 gadu laikā. Jo ilgāk drogas uzglabā, jo vairāk zūd to ārstnieciskās īpašības.

Saistītie raksti