Vai sitieni pa krūtīm var izraisīt vēzi? Šis un citi mīti un patiesības

Krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm, un Latvijā katru gadu ar to saslimst apmēram 1000 sieviešu. Lai slimību atklātu agrīni un veiksmīgi izārstētos, ir svarīgi veikt regulāras pārbaudes un, saistībā ar krūšu veselību, lieki nesatraukties par lietām, kuras zinātniski nav pamatotas. Apskatām 6 izplatītākos bažu iemeslus un patiesības.
6 izplatītākie mīti, kas laupa sievietes mieru saistībā ar krūšu veselību, un patiesības.

FOTO: Shutterstock.com

6 izplatītākie mīti, kas laupa sievietes mieru saistībā ar krūšu veselību, un patiesības.

Vai sitieni pa krūtīm var izraisīt vēzi?

Sportojot, kā arī sadzīvē var gadīties saņemt sitienu pa krūtīm. Bieži sievietes uztraucas, vai audu sasitums nevarētu veicināt krūts vēža attīstību. Parasti šīm bažām nav pamata, arī pētījumos tas nav apstiprināts.

 

Vai dezodorantu lietošana veicina krūts vēža attīstību?

Dezodoranti tiek izmantoti salīdzinoši bieži, uzklājot vai izsmidzinot krūšu tuvumā. Īpašas aizdomas krīt uz alumīniju saturošajiem pretsviedru līdzekļiem, kas tiek uzskatīti par visai iedarbīgiem. Taču arī par šādu kopsakarību nav saņemti nekādi zinātniskie apstiprinājumi. Tomēr, bieži lietojot alumīniju saturošus ķermeņa kopšanas līdzekļus, tas organismā var uzkrāties un, iespējams, radīt kaitējumu veselībai, arī ja tas nav vēzi veicinošs kaitējums. 

 

Lielas krūtis, liels vēža risks?

Krūšu apjoms nepalielina krūts vēža risku. Taču jāņem vērā, ka lielas krūtis bieži ir sievietēm ar lieko ķermeņa masu, un pārlieku liels taukaudu daudzums gan ir riska faktors krūts vēža attīstībai. Turklāt apjomīgās krūtīs bieži vien ir grūtāk sataustīt mezglus, tādēļ var gadīties, ka lielu krūšu īpašniecēm krūts vēzis tiek atklāts vēlīnāk.

 

Reklāma
Reklāma

Vai krūšturi palielina risku?

Krūšturi sievietēm ir kļuvuši par ikdienas apakšveļas sastāvdaļu, tie ļauj uzlabot krūšu formu, taču tie, īpaši, ja netiek izvēlēts pareizs izmērs, visai cieši saspiež audus.

Sabiedrībā vēl joprojām ļoti noturīgs ir viedoklis, ka pārāk bieža krūštura valkāšana var izraisīt krūts vēzi. Tomēr nekādu zinātnisku apstiprinājumu tam nav.

 

Vai stress veicina krūts vēža attīstību?

Viennozīmīga apstiprinājuma tam nav. Tomēr jāņem vērā, ka stress atstāj negatīvu iespaidu uz organisma imūnspējām. Tas atstāj iespaidu arī uz hormonu sistēmu, kas arī var veicināt ļaundabīga audzēja veidošanos. Tādēļ stresa negatīvo ietekmi nevar ignorēt, īpaši, ja stress ir kombinācijā ar kaitīgiem dzīvesveida ieradumiem – fizisko kustību trūkumu, smēķēšanu, pārmērīgu alkohola lietošanu. Šim kopumam gan var būt ietekme uz krūts vēža attīstību.

 

Vai mobilā telefona starojums veicina krūts vēzi?

Atšķirībā no rentgena stariem elektromagnētiskais lauks, kas rodas mobilo telefonu darbības rezultātā, cilvēka iedzimtību neietekmē. Tādēļ tiešā veidā mobilā telefona starojums vēzi izraisīt nevar. Vai nepastāv netieša vēzi veicinoša iedarbība, nav vēl pilnībā noskaidrots. Pastāvēja aizdomas, ka šāds starojums var veicināt leikēmiju un smadzeņu audzējus, taču apstiprināts tas nav un aizdomas mazinās. Par krūts vēzi šādu norāžu nav bijis.

Saistītie raksti