5 sirds veselības rādītāji, kam jāpievērš uzmanība. Vai zini savējos?

Lai pievērstu uzmanību izplatītākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, mudinātu iedzīvotājus savlaicīgi pārbaudīt veselību, kā arī izglītotu par dzīvesveida nozīmi veselīgi nodzīvotā mūža veicināšanai, pacientu biedrība "ParSirdi.lv”, Latvijas Kardiologu biedrība un Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrība no šī gada septembra līdz decembrim organizē akciju "KARDIO-LOĢISKI".
Cilvēkus visvairāk satrauc augsts asinsspiediens (34,4%) un augsts holesterīna līmenis asinīs (31,9%), savukārt kā trešais satraucošākais sirds un asinsvadu slimību riska faktors tiek minēts liekais svars (19,8%).

FOTO: Shutterstock.com

Cilvēkus visvairāk satrauc augsts asinsspiediens (34,4%) un augsts holesterīna līmenis asinīs (31,9%), savukārt kā trešais satraucošākais sirds un asinsvadu slimību riska faktors tiek minēts liekais svars (19,8%).

Sirds veselības skaitļi, kuriem ir jāpievērš uzmanība: 

 • Asinsspiedienam pieaugušā vecumā ir jābūt ~120/80 mmHg.
  Par paaugstinātu tiek uzskatīts asinsspiediens virs 140/90 mmHg.
 • Pulsam miera stāvoklī ir jābūt līdz 70 sitieniem minūtē.
  Par paātrinātu sirdsdarbības frekvenci miera stāvoklī tiek uzskatīts pulss virs 75 sitieniem minūtē.
 • Holesterīna līmenis.
  Lai novērstu sirds un asinsvadu slimību risku, vissvarīgākais ir zināt un kontrolēt tieši “slikto” jeb zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeni (ZBLH).

 

Saskaņā ar jaunākajām 2021. gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām:

 1. Veseliem cilvēkiem un cilvēkiem ar mērenu/vidēju sirds un asinsvadu slimību risku sliktajam holesterīnam jeb ZBLH ir jābūt starp 1,8–2,6 mmol/l robežās;
 2. Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l.
 3. Cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,4 mmol/l.

 

 • Ķermeņa masas indeksam ir jābūt 18,5–24,9.
   

Formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m)².

 1. Jums ir lieka ķermeņa masa, ja ĶMI = 25–29,9;
 2. Jums ir aptaukošanās, ja ĶMI 30.

 

Reklāma
Reklāma
 • Cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) ir jābūt 3,3–6 mmol/l.
  Cilvēkam ar diagnosticētu cukura diabētu, saņemot terapiju, normāls cukura līmenis asinīs ir 6,1–6,9 mmol/l.

 

Akcijas "KARDIO-LOĢISKI" ietvaros notiks izglītojoši pasākumi iedzīvotājiem, kardiologu un uztura speciālistu konsultācijas, veselīga uztura meistarklases, kā arī būs iespēja bez maksas pārbaudīt sirds un asinsvadu slimību riska faktorus, saņemt speciālistu ieteikumus, smelties idejas aktīvai un veselīgai dzīvei jebkurā vecumā. 
 

Kā liecina biedrības ParSirdi.lv 2022. gada septembrī veiktā aptauja, iedzīvotājus visvairāk satrauc augsts asinsspiediens (34,4%) un augsts holesterīna līmenis asinīs (31,9%), savukārt kā trešais satraucošākais sirds un asinsvadu slimību riska faktors tiek minēts liekais svars (19,8%). Interesanti, ka 

 

uz jautājumu “Līdz cik gadiem jūs gribētu dzīvot?” kā biežākā atbilde minēta – 90 gadi. 

 

Pētījuma skaitļi

Saskaņā ar 2019. gadā veikto "Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu”:

 • paaugstināts arteriālais asinsspiediens virs 140/90 mmHg ir 36 % Latvijas iedzīvotāju,
 • paaugstināts “sliktais” jeb zema blīvuma holesterīna līmenis virs 3 mmol/l ir 62 % iedzīvotāju,
 • paaugstināts cukura jeb glikozes līmenis asinīs virs 5,6 mmol/l ir 27 % Latvijas iedzīvotāju,
 • paaugstināts ķermeņa masas indekss ir 63 % iedzīvotāju.

Saistītie raksti