SPKC aktualizē iespēju vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusu

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) atklājis kampaņu “Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!”, lai veicinātu meiteņu un zēnu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV), kā arī informētu sabiedrību par sekām, ko izraisa CPV infekcija.
Kā uzsver speciālisti, cilvēka papilomas vīruss nešķiro pacientus ne pēc dzimuma, ne pēc vecuma.

FOTO: Shutterstock.com

Kā uzsver speciālisti, cilvēka papilomas vīruss nešķiro pacientus ne pēc dzimuma, ne pēc vecuma.

CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Ir sastopami vairāk nekā 100 CPV veidi. Augsta riska CPV tipi var veicināt dzemdes kakla, maksts, vulvas vēža attīstību sievietēm, dzimumlocekļa vēža attīstību vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem.

 

“Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu ir zinātnes dota iespēja uzvarēt vēzi vēl pirms cīņa ar to ir uzsākta. No šā gada Latvijā vakcinēt pret CPV ir iespējams gan meitenes, gan zēnus, tāpēc aicinu ikvienu veikt visu iespējamo, lai pasargātu savus bērnus no novēršamas saslimšanas nākotnē,” pauž veselības ministrs Daniels Pavļuts.

 

Latvijā vakcinācija pret CPV infekciju tiek organizēta pie ģimenes ārstiem: meitenēm valsts apmaksāta vakcinācija pieejama no 12 līdz 17 gadu vecumam, bet zēniem no 12 līdz 14 gadiem. 

No 14 gadu vecuma bērnam pašam ir tiesības izlemt par vakcinācijas veikšanu. Lai nodrošinātu pēc iespējas lielāku vakcinācijas  aptveri pret CPV, ģimenes ārsti aicina vecākus  pašiem uzzināt visu nepieciešamo informāciju un  pārrunāt to ar saviem bērniem, tādējādi jau laikus pasargājot viņus no iespējamas saslimšanas ar vēzi nākotnē.

 

Ģimenes ārste – rezidente Zane Berga atzīst: “Pieejamā informācija par vakcināciju pret CPV ir plaša, bet nereti tā nemazina raizes, kas saistās ar imunizācijas procesu. Lai pieņemtu lēmumu un mazinātu neziņu, iesaku aprunāties ar savu ģimenes ārstu.”

 

Šā gada pirmajos 6 mēnešos vakcinācijas pret CPV aptvere meitenēm sasniegusi 63,7% (saņemta 1. pote) un 52,9% (pabeigts vakcinācijas kurss), zēniem – 35,1% (saņemta 1. pote) un 2% (pabeigts vakcinācijas kurss). Eksperti, onkologi un citi ārsti aicina būt atbildīgiem un izmantot iespēju vakcinēties, lai samazinātu onkoloģisko slimību izplatību.

 

Bērnu infektoloģe, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja asoc. prof. Dace Zavadska norāda: 

“Katrs divdesmitais audzējs pasaulē ir CPV infekcijas izraisīts, savukārt vismaz 80% no visiem cilvēkiem vismaz reizi dzīvē inficējas ar šo vīrusu. 

Reklāma
Reklāma

Un nav iespējams paredzēt, kurš tiks galā ar infekciju pats un kuram laika gaitā attīstīsies audzējs. Nereti CPV audzēji ir arī jaunu cilvēku audzēji. Bet no inficēšanās un audzēja attīstības jau gandrīz divus gadu desmitus pasargā droša un efektīva vakcīna pret šo infekciju.”

 

 

Pastāv maldīgs uzskats, ka vakcinācija pret CPV nepieciešama tikai sievietēm, jo infekcija izraisa dzemdes kakla vēzi, taču ilgstoša CPV infekcija var veicināt arī dzimumlocekļa vēža attīstību vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem.

 

Kampaņas ietvaros sabiedrību informēs, cik svarīgi pirms dzimumattiecību uzsākšanas ir vakcinēties ne tikai meitenēm, bet arī zēniem, jo vīriešiem dabīgā imunitāte pret CPV ir vājāka nekā sievietēm.

 

Kā norāda onkologs – ķirurgs un koloproktologs, Jēkabpils reģionālās slimnīcas Dienas stacionāra un ambulatorās nodaļas vadītājs, Latvijas Onkologu asociācijas valdes loceklis Guntis Ancāns: “Vakcinācija ir vienīgā “drošā nometne” infekciju nedrošā pasaulē. Cilvēka papilomas vīruss nešķiro pacientus ne pēc dzimuma, ne pēc vecuma.”

 

Kampaņā “Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas” par vakcināciju pret CPV plānots informēt sabiedrību par CPV izraisītām slimībām, vakcinācijas pret CPV efektivitāti un drošumu, kā arī iespēju izmantot valsts apmaksātu vakcināciju zēniem un meitenēm.

Saistītie raksti