Saaukstēšanās vai kas nopietnāks? Kā izvērtēt simptomus, pirms ķerties ir pašārstēšanās

Kādi simptomi var liecināt par saaukstēšanās vīrusu un kā saprast, ka pieķēries kas nopietnāks.
Saaukstēšanās vīrusa dēļ var būt viegls, nepatīkams klepus.

FOTO: Shutterstock.com

Saaukstēšanās vīrusa dēļ var būt viegls, nepatīkams klepus.

Simptomi parādās ātri

Saaukstēšanās vīrusa simptomi – aizlikts deguns vai šķaudīšana – sākas lēni un pakāpeniski pasliktinās. Savukārt gripas simptomi parasti parādās pēkšņi un uzreiz spēcīgi izpaužas.

 

Drudzis

Paaugstināta ķermeņa temperatūra ir signāls, ka ķermenis cenšas cīnīties ar kādu infekciju, taču parasta saaukstēšanās vīrusa gadījumā reti būs paaugstināta temperatūra. Biežākie drudža cēloņi ir gripa, bronhīts un pneimonija.

 

Muskuļu sāpes

Saaukstēšanās gadījumā var būt nelielas sāpes muskuļos. Gripas pazīme parasti ir spēcīgas sāpes muskuļos, īpaši, ja pievienojies arī drudzis.

 

Sēkšana

Ja elpošana skan kā svilpe – dzirdama sēkšana, tas liecina par nopietnāku infekciju, piemēram, pneimoniju vai bronhītu, īpaši, ja šāda skaņa rodas, elpojot guļus stāvoklī. Jāņem vērā, ka sēkšana var būt arī anafilakses pazīme, smaga alerģiska reakcija uz pārtiku vai kukaiņu kodumu.

 

Klepus ar gļotām

Saaukstēšanās vīrusa dēļ var būt viegls, nepatīkams klepus, taču, ja klepus ir ar gļotām, infekcija ir ne vairs elpceļos, bet gan dziļāk. Tas parasti liecina par bronhītu vai pneimoniju, īpaši, ja izdalījumos ir asinis.

 

Nogurums

Apetītes trūkums, sajūta, ka trūkst enerģijas, ir tipisks gripas simptoms. Tā var būt arī pneimonijas vai sinusīta infekcijas pazīme. Parastas saaukstēšanās gadījumā šādi simptomi ir reti. 

 

Sāpošs kakls

Sāpošs kakls var būt gan saaukstēšanās vīrusa, gan dažreiz arī gripas gadījumā. Tam vajadzētu pāriet, tiklīdz parādās citas pazīmes. Stipri sāpīgs, iekaisis kakls, kas parādās strauji, var liecināt par streptokoka infekciju. Tā ir bakteriāla infekcija, kas ārstējama ar antibiotikām.

Reklāma
Reklāma

 

Galvassāpes

Galvassāpēm var būt daudz dažādu iemeslu, tomēr saaukstēšanās parasti nav viena no tām. Galvassāpes ir izplatīts gripas simptoms un var būt arī sinusīta infekcijas pazīme. 

Sāpīgus deguna blakusdobumus var izraisīt arī siena drudzis vai rinīts.

 

Spiedoša sajūta vai sāpes krūtīs

Tas ir nopietnas elpceļu infekcijas, piemēram, bronhīta, simptoms. Šādā gadījumā saspringums krūtīs var būt tik liels, ka var būt grūti elpot. Asas sāpes krūtīs, kas klepus laikā saasinās, var liecināt par pneimoniju. Spiedoša sajūta krūtīs bieži ir astmas simptoms. Nekavējoties jāmeklē medicīnisko palīdzību, ja rodas sāpes vai spiedoša sajūta krūtīs. Tā var būt arī dzīvībai bīstamu apstākļu pazīme, piemēram, sirdslēkme vai asins receklis plaušās.

 

Elpas trūkums

Saaukstēšanās var izraisīt spēcīgas iesnas, kas nedaudz apgrūtina elpošanu, taču elpas trūkums liecina par kaut ko nopietnāku. Tas ir bieži sastopams astmas simptoms vai HOPS uzliesmojums, un tas var būt arī nopietnas infekcijas, piemēram, bronhīta vai pneimonijas simptoms.

 

Spiediens sejā, acīs vai ausīs

Spiediens ausīs var liecināt par sinusīta infekciju. Tā arī izraisa sāpes un spiedienu ap acīm, vaigiem vai pieri, kas pasliktinās, noliecoties. Ja ir sajūta, ka viena auss ir it kā pilna, tas var būt ausu infekcijas simptoms.

 

Simptomi, kas nepazūd

Gripas simptomi var būt ļoti nepatīkami, taču uzlabojumi parasti jūtami jau dažu dienu laikā. Saaukstēšanās var ilgt līdz 10 dienām. Pneimonijas simptomi var saglabāties apmēram mēnesi vai ilgāk. Bronhīts dažos gadījumos var ilgt vairākus mēnešus. 

“Ja stāvoklis pasliktinās, vai parādās jauni simptomi, nekavējoties jāsazinās ar ārstu, lai varētu noteikt pareizu diagnozi un saņemt nepieciešamo ārstēšanu, pašlaik jābūt īpaši piesardzīgiem un nevajadzētu atgriezties pie savulaik izplatītas prakses, kad, ignorējot simptomus, cilvēki turpina savas aktivitātes, tiekoties ar citiem,” uzsver „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.

 

Arī Covid-19 

Jātur prātā, ka minētie simptomi var būt saistīti arī ar Covid-19, kura gadījumā saslimšanas pazīmes cilvēkiem izpaužas dažādi, taču pie biežāk sastopamiem simptomiem pieskaita paaugstinātu temperatūru (drudzi), iekaisušu rīkli, sāpes kaklā, sausu klepu, stipras galvassāpes, nogurumu, kā arī var būt elpas trūkums (iespējama spiedoša sajūta uz krūtīm); sāpes muskuļos; caureja, slikta dūša un iesnas (https://covid19.gov.lv/covid-19/par-covid-19/simptomi). 

 

Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs  atgādinot, cik bīstams var būt ieradums simptomus ignorēt un turpināt ierastās ikdienas gaitas.