Pusaudzis vēlas apmeklēt sporta zāli. Trenera padomi pusaudzim un vecākiem

Arvien lielāku popularitāti jauniešu vidū gūst trenažieru zāle, un īpaši iecienīti ir brīvie svari jeb spēka treniņi. Kas katrā vecumposmā pusaudzim piemērots un no cik gadiem drīkst apmeklēt, stāsta "Rimi Bērniem" eksperts, sertificētais fitnesa treneris Kārlis Matisāns.
Vecāku uzdevums ir pusaudzim paskaidrot, ka cilvēks, kurš pirmo reizi ieiet sporta zālē, nevar un nedrīkst veikt visu to pašu, ko tas, kurš trenējies jau piecus gadus.

FOTO: Artūrs Ķipsts

Vecāku uzdevums ir pusaudzim paskaidrot, ka cilvēks, kurš pirmo reizi ieiet sporta zālē, nevar un nedrīkst veikt visu to pašu, ko tas, kurš trenējies jau piecus gadus.

Zināšanai 

 • No 12-15 gadu vecumam jauniešiem ir pieejams sporta kluba abonements, ar ko var apmeklēt nodarbības grupās vai trenažieru zāli pieaugušā pavadībā. 
 • No 16 gadu vecuma jaunietis drīkst apmeklēt sporta zāli patstāvīgi un darboties arī svaru zālē.  

 

Ja bērnam vēl nav 12, bet viņš izrāda interesi par sporta klubu 

“Vecāku galvenais uzdevums ir nenoniecināt bērna vēlmi sportot trenažieru zālē un iespēju robežās sniegt viņam visas atbildes uz jautājumiem, kas ar to saistīti,” norāda “Rimi Bērniem” eksperts Kārlis Matisāns.
Var teikt, ka viņš varēs doties uz sporta zāli pēc 12 gadu vecuma sasniegšanas un lai to darītu, ir noderīgi tam sagatavoties jau tagad. To var izdarīt, turpinot apmeklēt savu hokeja/dejošanas/ritmikas utt. nodarbības, lai fiziskās aktivitātes netiktu pārtrauktas –fiziski neaktīvam cilvēkam ir grūtāk uzsākt kaut ko jaunu.

 

3 lietas, ko par sporta kluba apmeklēšanu pārrunāt ar pusaudzi 

12 līdz 15 gadu vecumposmā jauniešiem turpina attīstīties kustību aparāts, tāpēc vecāku svarīgākais uzdevums ir pastāstīt bērnam trīs būtiskas lietas:

 1. Nereti jaunieši iedvesmojas no kāda vienaudža vai cita elka un ir apņēmības pilni doties uz sporta zāli, lai sasniegtu tādus pašus rezultātus, kādi ir viņa iedvesmotājam. Vecāku uzdevums ir paskaidrot, ka cilvēks, kurš pirmo reizi ieiet sporta zālē, nevar un nedrīkst veikt visu to pašu, ko tas, kurš trenējies jau piecus gadus. Vislabāk savas gaitas sporta klubā uzsākt kopā ar vienaudžiem, kuriem ir līdzīga fiziskā sagatavotība, un tad, kopā trenējoties, sasniegt mērķus. 
 2. Tāpat šajā vecumā ir lietderīgi vispusīgi treniņi, un vēlams aicināt pusaudzi trenēt visu ķermeni, nevis palikt, piemēram, pie trijām muskuļu grupām vien. Šim nolūkam labs sākums ir treniņu plāna sastādīšana kopā ar treneri. Turklāt pietiek, ja uz sporta zāli dodas reizi nedēļā, bet pārējās dienās jaunietis turpina savus ierastos treniņus, piemēram, futbolā, hokejā utt. Šādi viņš arī pakāpeniski pierod pie slodzes un sporta kluba vides. 
 3. Sporta zālē ir ne tikai iekšējie kārtības noteikumi, bet arī ētikas normas. Lai visi labi justos, jaunietim tās ir jāzina un jāievēro. Piemēram, izmantoto sporta zāles aprīkojumu jānoliek vietā, tīrs apģērbs un zālei piemēroti apavi, dvielītis.

 

Reklāma
Reklāma

Uz sporta klubu viens pats – no 16 gadu vecuma 

Sasniedzot 16 gadu vecumu, jaunietis uz sporta klubu var doties bez pieaugušā pavadības un piedalīties ne tikai grupu treniņos, bet arī izmantot trenažieru zāli. 
Trenera novērojumi liecina, ka šie ir viscentīgākie no apmeklētājiem. Ļoti bieži jaunieši uz sporta zāli nāk draugu grupās, viņu vidū valda sacensību gars un augošajiem puišiem testosterons laužas cauri jumtam! 


Tiesa gan, tieši tāpēc viņi gan mēdz būt arī pārdroši, tāpēc ir svarīgi apzināties, ka sporta klubā katrs pats atbild par savu veselību. Ja arī draugs aicina – hei, vai vari to pacelt? – jāņem vērā savas spējas. Īpaši, ja izaicinātājs ir trenējies ilgāku laiku.  
Vēlams, lai jaunietim 16 gados, dodoties uz sporta zāli, viņa motivācija darboties būtu saskaņā ar viņa vērtībām – rūpēm par sevi un vēlmi sportot regulāri, kas padara spēcīgu un ir veselīgāk.

 

Trenera praktiskie ieteikumi 

 • Pievilkšanās. Veidojot savu treniņu programmu, ir vērts tajā iekļaut arī pievilkšanos –ir jārūpējas par to, lai treniņos ir iesaistīts viss ķermeņa svars. Ja vecāki uz treniņiem dodas kopā ar bērnu, tad arī vecākiem vecumā 30+ ir lietderīgi spēt pārvietot savu ķermeni.

 

 • Karāšanās un kāju celšana augšā. Vingrinājumus vēderpreses stiprināšanai ir ierasts pildīt uz grīdas, taču cilvēks ikdienā pārvietojas vertikāli, tāpēc ir svarīgi ķermeni stiprināt ne vien guļus, bet arī karājoties. Ja roku satvēriens ļauj, var papildināt savus treniņus ar vingrinājumiem karājoties, pievelkoties vai pievelkot kājas pie sevis. Tas stiprina ne tikai vēderpreses priekšu, bet arī muguru un korsetes dziļo muskulatūru.
 • Vingrinājumi uz vienas kājas. Ikdienā visos vecumos ir būtiska laba stāja un stabilitāte. Stabilitāte kājās nozīmē – spēcīga kāju muskulatūra, sākot no potītes līdz pat gūžai. To var attīstīt, pildot vingrinājumus uz vienas kājas. Piemēram, veikt pietupienus uz vienas kājas un pietupienus ar hanteli noliecoties. Vai arī uz vienas vai divām kājām, noliekties, saglabājot muguru taisnu.
 • Hanteļu un stieņa cilāšana. Jauniešus iedrošinu sporta klubā pārvietot arī kādu hanteli. Piemēram, puišiem – celt hanteles, sēdus uz sola.
  Meitenēm – klēpī likt stieni līdz sava ķermeņa svaram un veikt tiltiņu ar stieni klēpī.

Saistītie raksti