Svarīgs atgādinājums ceļotājiem, vecākiem un ikvienam, kam patīk stādīt, dāvināt vai ēst augus

Sākusies izglītojošā kampaņa "Augu veselība dzīvībai" jeb #PlantHealth4Life, kuru organizē Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) sadarbībā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi (EFSA) un Eiropas Komisiju (EK). Kā viena no kampaņas mērķauditorijām arī šogad būs jaunie vecāki, kuri ar savām atvasēm dodas ceļojumos uz eksotiskiem galamērķiem.
Augu veselībai ir liela ietekme uz mūsu dzīvi.

FOTO: Publicitātes foto

Augu veselībai ir liela ietekme uz mūsu dzīvi.

Daudzi neapzinās riskus, kas saistīti zaļo suvenīru – dažādu augu un augļu ievešanu ES. Ja bērnam iepatīkas kāds eksotisks auglis un pats auglis vai tā sēklas nonāk koferī vai mugursomā, šādā veidā Latvijā iespējams izplatīt jaunus augu kaitēkļus un slimības, kas var apdraudēt vidi un radīt zaudējumus valsts ekonomikai.

Ceļotāji, vecāki un ikviens, kas ikdienā izvēlas audzēt augus, ēst vai dāvināt augu valsts produktus, var neapzināti veicināt bīstamu kaitēkļu izplatību Latvijā, tāpēc kampaņas mērķis ir aizsargāt augu veselību un palielināt sabiedrības informētību par tās nozīmi mūsu vidē, ekonomikā un ikdienas dzīvē.


“Klimata pārmaiņu un globalizācijas laikmetā augu veselība kļūst par jautājumu, kas skar mūs visus – ne tikai lauksaimniekus vai dārzniekus. Augu veselība dažkārt ir tikpat trausla kā cilvēku veselība – arī augus apdraud vīrusi, baktērijas, sēnītes un kaitēkļi. Mūsdienu globalizētajā pasaulē šie neredzamie ceļotāji – kaitēkļi un slimību ierosinātāji – arvien biežāk nokļūst tur, kur tiem nav vietas, tostarp Latvijā. Tie atceļo ar augiem, sēklām, ziediem un pat augsni, reizēm nemanāmi slēpjas uz koka paletēm vai automašīnu riepām. Katra šāda ierašanās apdraud mūsu dabu, lauksaimniecību un bioloģisko daudzveidību,” brīdina VAAD direktore Kristīne Lomakina.


Šogad kampaņa #PlantHealth4Life, kurā lielāka uzmanība tiek pievērsta līdzdalībai, sadarbībai un iedzīvotāju pilnvarošanai, apvieno partnerus no 26 ES dalībvalstīm, piecām ES pirmspievienošanās valstīm un Šveices, lai veicinātu izpratni un iedvesmotu kritisku domāšanu par vitāli svarīgo saikni starp veselīgiem augiem, vidi un mūsu ikdienas dzīvi. Uzsverot praktisko darbību un sabiedrības iesaistīšanos, kampaņa mudina iedzīvotājus ne vien pārdomāt, bet arī dalīties savās zināšanās un iedvesmot citus pievienoties kolektīvajiem centieniem, lai aizsargātu mūsu ekosistēmas un ekonomiku.
 

Kā augu veselība ietekmē mūsu dzīvi?

Augi veido 80 % no pārtikas, ko ēdam, ar ko barojam dzīvniekus, ko audzējam uzturam, un kas attīra gaisu, ko elpojam. Taču tas nav viss: veselīgi augi nodrošina labu lauksaimniecības ražību, kas ietekmē pārtikas pieejamību un pārtikas cenas patērētājiem. Klimata pārmaiņas un cilvēku darbība, piemēram, tirdzniecība un ceļošana, pakļauj augus smagam spiedienam. Augu kaitīgo organismu un slimību izplatība var postoši ietekmēt ekonomiku un vidi. Piemēram, bakteriālā patogēna Xylella fastidiosa uzliesmojumi jau vairāk nekā desmit gadus posta olīvu audzes Itālijas dienvidos, izraisot miljoniem koku bojāeju, apdraudot bioloģisko daudzveidību un vietējo ekonomiku.


Tomēr daudzi iedzīvotāji joprojām nezina, kāpēc augu veselība ir svarīga. #PlantHealth4Life mērķis ir veicināt kolektīvu izpratni par riskiem, kas apdraud augu veselību, un par to, kādu lomu katrs no mums var spēlēt augu aizsardzībā.


Polijas Augu veselības galvenais inspektors Andžejs Hodkovskis (Andrzej Chodkowski) mudina ikvienu sadarboties un rūpēties par augiem savā tuvākajā apkārtnē, lai mēs varētu priecāties par to bagātīgo zaļumu un kopīgi īstenot šo ideju: “Aizsargājam augus, aizsargājam dzīvību!”


Pastāstiet citiem un iesaistieties!

Katra Eiropas iedzīvotāja rīcība ir būtiska, lai saglabātu augu veselību. Apmeklējiet #PlantHealth4Life kampaņas tīmekļvietni un uzziniet, kā kampaņa mudina sabiedrību aizsargāt augu veselību. 

Reklāma
Reklāma

 

Kampaņā ir aicināts piedalīties ikviens interesents, īpašu uzmanību pievēršot:

  • ceļotājiem, kuriem patīk iepazīt pasauli un dabu;
  • dārzniekiem, kas audzē un rūpējas par dārzeņiem, ziediem un kokiem piemājas dārzā;
  • vecākiem, kuriem rūp pārtika, ko ēd viņu bērni, un kuri vēlas aizsargāt lauksaimniecību, vidi un bioloģisko daudzveidību nākamajām paaudzēm.

 

Šogad ir plašas iespējas iesaistīties kampaņā – skolas, ģimenes un ikviens augu mīļotājs, dabas draugs aicināts apmeklēt: 

  • 22. un 23. maijā festivālu “Latvijas Meža dienas” LVM dabas parkā Tērvetē, kur Augu veselības teltī interesentus sagaidīs izzinošas spēles un uzdevumi par augu veselību.
  • 5. jūlijā a/s “Agrofirma Tērvete” laukā Tērvetē pasākumu “Traktordiena 2025”, kur Augu veselības teltī atkal būs iespēja uzzināt ko vērtīgu par augu veselību.
  • Augu veselības telti šovasar varēs sastapt arī XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos, kas norisināsies no 5. jūlija līdz 13. jūlijam. 

 

Aktuālajai informācijai seko līdzi Valsts augu aizsardzības dienesta tīmekļvietnē.

 

Noskaties atraktīvu VIDEO

Saistītie raksti