Mājās atkal pelējums! Uzkopšanas speciāliste iesaka veidus, kā ar to cīnīties

Ja mājās atklāts pelējums, no tā jācenšas pēc iespējas ātrāk laikus atbrīvoties, citādi var rasties nopietnas veselības problēmas. Padomos, kā tikt vaļā no pelējuma, dalās telpu uzkopšanas uzņēmuma “Vizii” kvalitātes un uzkopšanas tehnoloģiju speciāliste Evija Andersone.
Pelējuma sēnīte var parādīties jebkurā vietā mājās, darbā vai skolā, kur ir liels daudzums nekontrolēta mitruma

FOTO: Shutterstock.com

Pelējuma sēnīte var parādīties jebkurā vietā mājās, darbā vai skolā, kur ir liels daudzums nekontrolēta mitruma

Vispirms jānoskaidro cēlonis

Ja pelējums sācis izplatīties, vispirms jāsaprot tā rašanās cēlonis. Ja vainojama dzīvokļa ārsiena un mitrums nāk no tās, jāvēršas pie namu pārvaldnieka, lūdzot situāciju risināt. Šādā gadījumā nevajadzētu turēt mēbeles blakus šai sienai. 

 

Savukārt, ja cēlonis atrodas mājas iekšpusē, tad, lai novērstu pelējuma veidošanos vai izplatību, biežāk jāvēdina telpas un nedaudz jāpaaugstina temperatūra mājā. 

 

Ja vannas istabā vai virtuvē ir mitri dvieļi, tie jāliek uz žāvētāja, lai mazinātu mitrumu. Tāpat telpās var izmantot speciālu ierīci – ūdens savācēju, kas mazinās mitrumu. 

 

Kā atbrīvoties?

No pelējuma visātrāk var atbrīvoties, izmantojot hloru saturošus līdzekļus, tomēr, ja vainojama ārsiena, tas ne vienmēr var palīdzēt. Tāpat, ja pelējums iemeties silikonā, tas jāmaina, jo hlors to neiznīdēs.

 

Efektīvs līdzeklis pelējuma apkarošanai ir baltais etiķis, kas sajaukts vienādās daļās ar ūdeni. Vislabāk to jaukt smidzināšanas pudelē. Pēc tam iegūtais līdzeklis jāuzsmidzina uz sapelējušās virsmas, ļaujot nostāvēties 10 līdz 15 minūtes, un tad, izmantojot tīrīšanas birsti vai sūkli, šī vieta jāberž ar apļveida kustībām. 

Nevajadzētu mēģināt pelējumu vienkārši noslaucīt vai nomazgāt, jo tas neiznīdēs šīs baktērijas un pelējums pavisam drīz būs atkal pārklājis konkrēto virsmu.

Reklāma
Reklāma

Ja virsma ir poraina, pelējums augot var aizpildīt tukšās vietas un spraugas, tāpēc to var būt neiespējami pilnībā iznīdēt. Tāpēc īpaši svarīgi izvairīties no mitruma veidošanās un regulāri vēdināt telpas.

 

Kā izvairīties?

Profilakses pamatā ir nodrošināt, lai telpas būtu sausas un tiktu vēdinātas. Tāpat regulāri jāattīra māja no putekļiem, lai novērstu to uzkrāšanos un neveidotu “augsni” pelējumam. 

 

Noteikti jāatceras par vannu, dušu, izlietni un citām vietām, kur var uzkrāties ūdens. Tās regulāri jātīra un jācenšas uzturēt sausas. 

 

Der zināt

  • Pelējums var veidoties jebkurā vietā: uz pārtikas, papīra, apģērba, plauktos, uz sienām, flīzēm, koka, papīra, arī uz higiēnas lietām, piemēram, zobu birstes vāciņa. 
  • Pelējuma baktērijas izplatās mitrā un siltā vidē, kas netiek regulāri vēdināta.
  • Ar pelējumu ikdienā nevajadzētu sadzīvot, jo šīs baktērijas var izraisīt smagas elpceļu slimības, alerģijas vai pat astmu. 

 

Vairāk lasi portālā jauns.lv.

Saistītie raksti