Bērnam datoratkarība. Kā tikt galā?

Kolīdz pārnāk mājās no skolas, tā bērns "pielīmējas" pie datora un nav dabūjams prom. Kā šo situāciju mainīt?

FOTO: Shutterstock.com

„Mani ļoti nomoka jautājums par mūsu ģimenē radušos situāciju. Un šķiet, vienīgais, kuru tas uztrauc, esmu es... Dzīvoju kopā ar vīrieti, kurš ir šķīries. Mums ir meita un puika no pirmajām attiecībām. Viņš ir atkarīgs no datorspēlēm. Kā pārnāk no skolas, tad dators vien tiek spēlēts. Ar sportu arī ir uz jūs un līdz ar to ir liekais svars... Līdzko es aizrādu, ka vajadzētu beigt spēlēt datoru, tad sūdzas tēvam, ka es neļauju, vai iet pie savas mammas, kur atkal spēlē datoru... Nesaprotu, kā lai pārrauj šo apburto loku. Un vai vispār man tas ir jādara, jo vienmēr palieku vainīgā, kas traucē ģimenes mieru...”

Reklāma
Reklāma


Atbild psihoterapeite Aelita Vagale.
Datoratkarība ir nopietna problēma, bieži bez speciālistu palīdzības ar to grūti tikt galā. Jūs neesat minējusi bērna vecumu, tāpēc man sarežģīti ieteikt kaut ko, kas varētu palīdzēt puisim.
Varu gan atzīmēt, ka datoratkarība bērnu vecumā parasti ir reakcija uz kaut ko, kas notiek ģimenē. Iespējams, šajā gadījumā arī uz vecāku šķiršanos vai to, kas notika pirms tam. Tādos gadījumos vienkārši datora atņemšana palīdz vienīgi uz īsu laiku, jo parādās citas problēmas. Kaut ko atņemot, svarīgi dot vietā ko citu. Ideāli, ja tās pozitīvas, interesantas nodarbes un bērns vēl ir vecumā, kad vecāki var viņu turp aizvest.
Ko tēvs domā par dēla problēmu? Vai tas ir ērti, ja dēls sēž pie datora un nevienu netraucē? Tad laikam ir tas ģimenes miers, par ko rakstāt? Domāju, ka jebkuram pieaugušajam ir pamats uztraukties, ja kādam ģimenes loceklim ir problēmas. Un jūs taču esat ģimene! Iespējams, galvenā problēma ir nevis dēla datora lietošana, bet jūsu vīra reakcija uz to. Jo būtu tikai saprotami, ja arī vīrs redzētu to, ko redzat jūs, un jūs abi spētu vienoties par datora lietošanas kārtību un ilgumu jūsu mājā un tas tiktu pateikts dēlam, kā arī pieaugušie sekotu, lai noteikumi tiktu ievēroti. Protams, jūs nevarētu ietekmēt to, kas notiek ārpus mājas, bet pirmais solis būtu sperts.
Ja dēls uz to reaģē vētraini, visticamāk nāksies meklēt speciālista palīdzību.


IZLASI ARĪ: Mans draugs ir atkarīgs no datora

Dažādus jautājumus speciālistiem vari uzdot sadaļā Jautā speciālistam.