Salīdzinājums – kādi ir jauno vecāku atvaļinājumi un pabalsti Latvijā un citviet pasaulē

Attālinātās darbinieku nolīgšanas platforma Deel apkopojusi informāciju par 129 pasaules valstīm, salīdzinot maternitātes un paternitātes pabalstu apjomu un piešķirto atvaļinājumu ilgumu šogad. Kā uz globālā fona izskatās Latvija?
Latvijā situācija ar pabalstiem nav tā sliktākā!

FOTO: Shutterstock.com

Latvijā situācija ar pabalstiem nav tā sliktākā!

Visgarākais maternitātes atvaļinājums, ko var saņemt jaunie vecāki, ieskaitot pirmsdzemdību laiku, ir vairāk nekā 50 nedēļas. Tāds pieejams Albānijā, Austrālijā, Apvienotajā Karalistē, Bulgārijā un vairākās Balkānu valstīs. Tomēr ne visās šajās valstīs situācija ir vienlīdz rožaina attiecībā uz finansiālo atbalstu maternitātes un paternitātes pabalsta laikā, kas ir tikpat svarīgi aspekti, vērtējot, cik draudzīga ir valsts strādājošajiem vecākiem. 

 

Piemēram, Lielbritānijā maternitātes pabalsts pirmās sešas nedēļas ir 90% apjomā no saņemtās algas un to apmaksā darba devējs, nākamajās 33 nedēļās valsts kompensē 157,97 mārciņas nedēļā, bet 13 nedēļas var izmantot kā bezmaksas atvaļinājumu. Serbijā visus 12 mēnešus jaunā māmiņa vai tētis saņem vidējo algu. Savukārt Austrālijā konkrēts bērna kopšanas pabalsts nav noteikts, bet ikviens var pieteikties īpašam valsts pabalstam. 

Visskumjākā aina ir tālajā un trūcīgajā Eritrejā, kur māmiņas var izmantot deviņu nedēļu atvaļinājumu, bet par pabalstiem var vien sapņot. 

Tāpat ir vairākas valstis, piemēram, Māršala Salas un Palau, kur likumos nav pat pieminēts ne maternitātes, ne paternitātes atvaļinājums un arī ne pabalsts.

 

Daudzās valstīs, ieskaitot Latviju, uzreiz pēc maternitātes atvaļinājuma var pieteikties bērna kopšanas atvaļinājumam. Piemēram, Zviedrijā darbinieki izmanto grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu kā bērna kopšanas atvaļinājumu. Darbiniekiem kopumā pienākas 480 darba dienas bērna kopšanas atvaļinājuma. Katram vecākam ir tiesības uz 240 dienām, un viņi var izlemt, kā sadalīt ilgumu līdz 150 dienām. Šajā periodā algu izmaksā Zviedrijas Sociālās apdrošināšanas aģentūra. 390 dienas vecāki saņem gandrīz 80% no algas. Savukārt no 391.  līdz 480. dienai vecāki saņem fiksētu pabalstu – 180 kronu dienā.

 

Kā par jaunajiem vecākiem rūpējas Baltijā

Salīdzinot visas 129 pētījumā iekļautās valstis, Latvija ir viena no strādājošiem vecākiem visdraudzīgākajām valstīm pasaulē, jo maternitātes pabalsts tiek aprēķināts gan par pirmsdzemdību, gan pēcdzemdību atvaļinājumu, kas kopā veido 18 nedēļas. 

Arī tēviem pēc bērna piedzimšanas pienākas 10 brīvas dienas. Šie atvaļinājumi tiek apmaksāti 80% apmērā no iepriekš saņemtās algas. 

Taču uzreiz pēc tam viens no vecākiem vai arī abi vecāki pamīšus var izmantot apmaksātu bērnu kopšanas atvaļinājumu, līdz mazulim aprit gads vai pusotrs, saņemot vecāku pabalstu – 43,75 vai 60% apmērā no algas, kā arī piemaksas. 

 

Arī mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā valsts par jaunajiem vecākiem rūpējas labi. Lietuvā maternitātes atvaļinājums ir 18 nedēļas, tētiem pienākas četras nedēļas, turklāt pabalsts ir 100% apmērā no saņemtās algas. Bērna kopšanas atvaļinājumu var izmantot 156 nedēļas, un 52 nedēļas māmiņa vai tētis saņem algu pilnā apjomā.

Reklāma
Reklāma

 

Igaunijā ir ievērojami ilgāks maternitātes atvaļinājums – 62 nedēļas, kas ir ilgākais Eiropā, tētim pienākas divas nedēļas, un abi šajā laikā saņem algu 100% apmērā. Tomēr ar bērna kopšanas pabalstu ziemeļu kaimiņi nav tik dāsni – to var izmantot 36 nedēļas, nesaņemot papildu pabalstus. 

 

Bērna piedzimšanas atvaļinājums – laiks jaunām iespējām

Bērna pirmajā dzīves gadā māmiņa vai tētis ir “pilna laika darbs”, tomēr mirkļos, kad mazais iemidzis, vai kad viņš jau mazliet paaudzies, arī bērna kopšanas atvaļinājuma laikā vecākiem var rasties brīvais laiks, un daudzi to labprāt izmanto, lai apgūtu jaunas prasmes vai meklētu attālinātu darbu. Tas ļauj gan papildināt ģimenes budžetu, gan arī kalpo kā psiholoģiska atbalsta mehānisms, jo ikdienas rutīnai piešķir jaunu jēgu.

 

To apliecina arī jaunākais Deel globālais ziņojums par pēdējo pusgadu, apkopojot datus par vairāk nekā 100 000 darbinieku līgumiem. No tā var secināt, ka:

  • 70% darbinieku, kas tiek pieņemti darbā attālināti ar Deel atbalstu, ir gados jauni speciālisti līdz 34 gadu vecumam, un šajā vecuma grupā ir daudz jauno vecāku ar maziem bērniem;
  • attālināti darbā pieņemto speciālistu skaits pasaulē palielinājies vidēji par 145%.

 

Deel paplašināšanās vadītāja Centrālajā un Austrumeiropā Līna Lāsa (Liina Laas) uzskata, ka attālinātais darbs ir lieliska iespēja ne vien jaunajiem vecākiem, bet jebkuram cilvēkam atrast savu sapņu darbu jebkurā vietā pasaulē, fiziski nemainot dzīvesvietu un neattālinoties no saviem tuviniekiem: “Mūsu pētījums liecina, ka 39% mūsu klientu attālinātais darbs ļāvis pārcelties tuvāk saviem draugiem un ģimenei, jo vairs nav nepieciešams fiziski atrasties citā valstī vai pilsētā. Tā ir tendence, kas maina darba tirgu un cilvēku pārvietošanos globālajā pasaulē.”

 

Kas ir Deel?

Deel ir pasaulē vadošais līgumu slēgšanas un norēķinu risinājums, kas palīdz uzņēmumiem pieņemt darbā ikvienu un jebkurā vietā pasaulē. Deel tehnoloģija piedāvā unikālus algas aprēķinu, līgumu slēgšanas, personālvadības, privilēģiju, priekšrocību un citus risinājumus, kas nepieciešami, lai nolīgtu un pārvaldītu starptautisku komandu.

 

Deel, ko 2019. gadā dibinājuši Alekss Buazizs (Alex Bouaziz) un Šuo Vana (Shuo Wang), ir pilnībā attālināti strādājošs uzņēmums ar darbiniekiem visā pasaulē. Vairāk par Deel uzziniet šeit.

Saistītie raksti