Bērna seksualitātes attīstība pa vecumposmiem – no dzimšanas līdz 13 gadiem

Ja tavs mazais, priekšzīmīgais gandrīz divgadnieks apzināti izčamda savas intīmās vietas un vēl uztaisa savādu sejas izteiksmi, mieru, tikai mieru – tas nav nekas neķītrs, par ko būtu jāsatraucas. Tavs bērns vienkārši iepazīst savu ķermeni.
Ir normāli, ja bērni bučojas vai staigā, sadevušies rokās – tā viņi cenšas atdarināt mūsu, pieaugušo, uzvedību.

FOTO: Shutterstock.com

Ir normāli, ja bērni bučojas vai staigā, sadevušies rokās – tā viņi cenšas atdarināt mūsu, pieaugušo, uzvedību.

Lai cik savādi tas izklausītos, taču bērns jau piedzimst kā seksuāla būtne un viņa seksualitāte sāk attīstīties no pašas pirmās dzīves dienas.


Līdz 2 gadu vecumam: jau ļoti agrīni bērns izrāda interesi par savu ķermeni. Viņš mēdz pieskarties sava ķermeņa intīmajām vietiņām, un tas ir pilnīgi normāli un dabiski. Tādā veidā bērns nomierinās un izjūt patīkamas sajūtas, taču tās nekādā gadījumā nav pielīdzināmas pieauguša cilvēka sajūtām, aiztiekot savu ķermeni. Vēl pavisam mazais ķipars sāk jau apzināties, ka ir ķermeniskas atšķirības starp vīriešiem un sievietēm un viņam interesē, piemēram, pieskarties mammas krūtīm, pačamdīt tās. Gluži tāpat kā bērns iztausta tēta bārdaino vaigu – jo arī tas ir kas jauns priekš mazā ķipara. 
 

2–5 gadi: daudziem bērniem patīk dzīvoties plikiem, viņi izrāda interesi par to, kā cilvēks izskatās bez drēbēm, mēdz rādīt savu ķermeni, jautāt par tā funkcijām un detaļām, kā arī cenšas uzzināt ķermeņa daļu nosaukumus. 

 

Ir svarīgi mācīt korektus dzimumorgānu apzīmējumus, neaizstājot tos ar dzīvnieku (vāverīte) vai priekšmetu (krāniņš) apzīmējumiem. 

 

Bērnam joprojām ir vēlme ar tausti iepazīt arī mammas, tēta, brāļa vai māsas ķermeņa daļas – tas jāuztver kā normāla parādība. Tāpat kā šim vecumposmam raksturīgās spēles “dakteros”, “ģimenēs”, bērnu bučošanos, staigāšanu rociņās, apkampšanos – tā viņi cenšas atdarināt mūsu, pieaugušo, uzvedību.

Reklāma
Reklāma

 

6–9 gadi: skolas vecuma bērns apzinās un arī izprot dzimumu atšķirības, pieaug viņa interese par seksualitāti, bērnam sāk interesēt seksuāla rakstura uzskates materiāli, arī filmas, žurnāli, neķītri joki, lai gan vecāku klātbūtnē viņš var kautrēties un demonstratīvi  aizvērt acis, ja, piemēram, kopīgi skatītās filmas laikā redzama kāda intīmāka aina. Jāņem vērā, ka šajā vecumposmā bērns biežāk izrādīs nepieciešamību pabūt vienatnē, tāpēc viņam jāatvēl laiks savai privātajai telpai. 


10–13 gadi: bērna seksuālā attīstība ir ļoti aktīva. Sasniedzot pubertāti, rodas romantiska un seksuāla interese par vienaudžiem, un bērns šajā vecumā seksualitāti sāk izprast tāpat kā pieaugušie. Nobriest arī ķermenis: meitenēm aug krūtis, sākas mēnešreizes, zēniem mainās balss tembrs, abiem dzimumiem parādās apmatojums utt. Zēns pārtop vīrietī un meitene – sievietē!

Saistītie raksti