Skolēna redzes veselība attālinātās mācīšanās laikā

Vizīte pie optometrista nav ne sāpīga, ne citādi nepatīkama, taču nez kāpēc pie šā speciālista skolēni tiek vesti gaužām reti. Taču tas būtu jādara ne tikai pirms skolas gaitu sākšanas, bet reizi gadā. Jo – aug bērns, aug acis, un mācību dēļ tām jāiztur pamatīga slodze. Par skolēna redzes veselību īpaši būtiski ir pārliecināties tagad – kad tik ilgstoši piedzīvota attālinātā mācīšanās.
 • Sigita Āboltiņa

  Sigita Āboltiņa

  “Mammamuntetiem.lv” redaktore

 • Anete Petrova

  Anete Petrova

  Optometriste

Apgūstot mācību vielu klasē, acu muskuļi pārmaiņus tiek nodarbināti redzēšanai te tuvumā, te tālumā, ir starpbrīži un citas nodarbes. Tagad, attālināto mācību laikā, šī acu muskuļu kustība gandrīz nenotiek.

FOTO:

Apgūstot mācību vielu klasē, acu muskuļi pārmaiņus tiek nodarbināti redzēšanai te tuvumā, te tālumā, ir starpbrīži un citas nodarbes. Tagad, attālināto mācību laikā, šī acu muskuļu kustība gandrīz nenotiek.

Kāpēc, mācoties klasē, acis jutās labāk, kā tās atpūtināt, ilgstoši mācoties pie datora, stāsta Latvijas Universitātes lektore, optometriste Anete Petrova.


Kāpēc apdraudēta tieši pusaudžu redze?

Šobrīd pusaudžu mācību slodze pie datora ir pielīdzināma studentu mācībām, taču pusaudža acs vēl nav tik izturīga. “Šobrīd redzes koncentrēšanas laiks tuvumā izgājis no jebkādiem rāmjiem attālināto mācību dēļ,” saka Anete Petrova un norāda, ka redzēt tuvumā tik ilgstoši ir ļoti grūts uzdevums. Apgūstot mācību vielu klasē, acu muskuļi pārmaiņus tiek nodarbināti redzēšanai te tuvumā kladēs, te tālumā uz tāfeles, ir starpbrīži un citas nodarbes. Tagad, attālināto mācību laikā, šī acu muskuļu kustība gandrīz nenotiek, jo lielākoties jākoncentrējas darbam datorā, tad kaut kas jāpieraksta vai jāizlasa turpat priekšā noliktajās kladēs un grāmatās. Nekādas tāfeles vai slepus pamesta skatiena uz otrā klases galā sēdošo simpātiju... Acu muskuļiem nav darba, un tad var sākties problēmas. 

Apgūstot mācību vielu klasē, acu muskuļi pārmaiņus tiek nodarbināti redzēšanai te tuvumā kladēs, te tālumā uz tāfeles. Tagad, attālināto mācību laikā, šī acu muskuļu kustība gandrīz nenotiek, jo lielākoties jākoncentrējas darbam datorā.

“Runa vairāk ir tieši par pusaudžiem, jo mazākiem skolēniem pārmaiņus tomēr ir uzdevumi pazīmēt, paskraidīt, viņiem nav vairākas stundas pēc kārtas jāsēž un jāraksta garš darbs vai ilgstoši jālasa,” uzskaita optometriste.

 

Kā darbojas acu muskuļi? 

 • Līdzko redze tiek nodarbināta tuvumā un pārmaiņus tālumā, sāk strādāt acu muskuļi, kas regulē fokusēšanos. Tas notiek līdzīgi kā fotoaparātam, kad jāieregulē asums – acs muskulis izspaida lēcu vajadzīgajā biezumā.
 • Skatoties tālumā, lēca atslābinās, kļūst plāna, liekums ir plakanāks, un mēs skaidri redzam tālumā.
 • Skatoties tuvumā, lēca ir bieza, tai ir lielāks izliekums, kas palīdz mums labāk lasīt, rakstīt un darīt citus tuvumā veicamus uzdevumus.


Svarīgi 10 un 11 gados 

*Miopija jeb mīnusa stipruma brilles lielam skaitam bērnu strauji palielinās desmit vai vienpadsmit gadu vecumā – gan organisma straujās augšanas, gan lielās tuvuma slodzes dēļ.

*Ja līdz šim jau bijusi nepieciešama redzes korekcija, jāseko līdzi, lai valkātajām brillēm vai kontaktlēcām būtu atbilstošs stiprums. Aug bērns, aug mīnusi acīm, un, ja ilgstoši staigā ar neatbilstoša stipruma brillēm, šie mīnusi palielināsies vēl vairāk.

 

Reklāma
Reklāma

Izkoriģējot redzi, uzlabojas sekmes

“Pusaudžu vecumā reizi gadā vajag aiziet uz redzes pārbaudi, jo tad speciālists jau agrīni var pamanīt kādas problēmas. Iespējams, tās bija maskējušās, un, ja nebūtu tik liela slodze acīm tagad, šīs problēmas pat neizpaustos,” teic speciāliste. Diezgan bieži ir gadījumi, kad redzes pārbaudes laikā atklājas kāda problēma – tuvredzība, tālredzība un/vai astigmatisms, vai arī sabalansētas muskuļu darbības traucējumi. 

Pusaudžu vecumā aug arī acs un līdz ar tās izmēru mainās redze kā tāda. Itin bieži tā var pasliktināties, un par šīm izmaiņām var liecināt sekmju pasliktināšanās skolēnam vai, piemēram, nepatika lasīt grāmatas u.tml.

Tās ir biežākās redzes fizioloģiskās izmaiņas, kad vajadzīga redzes korekcija, taču ne vienmēr vizītes beigās tiek izsniegta recepte briļļu vai kontaktlēcu iegādei. Reizēm redzes speciālists ieteiks, kas un kā darāms, lai trenētu redzes funkcijas, un kad vēlama nākamā vizīte. Apzinīgākie visu izpildīs kā pēc grāmatas, taču parasti tas notiek reti, un tad arī sākas problēmas. Īpaši pusaudžu vecumā, kad acs aug un līdz ar tās izmēru mainās redze kā tāda. “Daudziem ir problēmas ar redzi, bet viņi nesūdzas, jo varbūt pusaudzis nemaz neapzinās vai neiedomājas, ka neredz tik labi kā kādreiz. Ir viegli teikt – tu esi slinks, negribi mācīties... Bet, cik ilgi un vai vispār mēs piekristu darīt kaut ko, kas mums fiziski ir ļoti, ļoti grūti?” retoriski vaicā Anete Petrova. Viņa akcentē, ka tagad, kad skolēniem tiešām ir ilgstoša slodze redzei tuvumā, redzes jautājumiem vajadzētu nopietni pievērsties.  

 

Acu atpūtai – 20:20:20 

Lai redze spētu izturēt slodzi, mācoties pie datora, ir svarīgas īslaicīgas un biežas atpūtas pauzes:

 • 20:20:20 nozīmē to, ka ik pēc 20 minūtēm novēršam skatienu no datora un 20 sekundes skatāmies uz kaut ko, kas novietots telpas tālākajā galā.
 • Starp acu atpūtas pauzēm jāatceras tās arī pamirkšķināt, lai samitrinātu!
 • Pēc katrām divām pie datora pavadītām stundām jāizmet kāds loks, ļaujot acīm atpūsties.
 • Jāatceras – skatīšanās telefonā, žurnāla lasīšana vai televizora pārraides vērošana nav atpūta acīm.

 

Papildu avoti
Par aktuālajām miopijas progresēšanas kontroles metodēm mūsdienās:
   • Review of optometry: https://www.reviewofoptometry.com/article/myopia-treatments-how-to-choose-and-when-to-use
   • Optician: https://www.opticianonline.net/cet-archive/4667