Bērnus un jauniešus 12. maijā aicina uz pirmo fizikas festivālu Latvijā

12. maijā Rīgā, Arhitektūras un mediju centrā H2O 6, notiks Latvijā pirmais fizikai veltītais festivāls “FIZMIX Eksperiments”, kurā bērni, jaunieši un arī vecāki varēs iepazīt eksaktās zinības daudzveidīgās un aizraujošās aktivitātēs. 

FOTO: Shutterstock.com

Dienas garumā festivālā bez maksas būs pieejama plaša izglītojoši izklaidējoša programma, kas ļaus uzzināt, kā zbūvēt robotu, tikt pie savas zemūdenes, kādi fizikas likumi darbojas raķešu palaišanā, sportā, kulinārijā un ne tikai. Dienas noslēgumā koncertēs Markus Riva un Edavārdi.

 No pulksten 11.00 visā festivāla teritorijā darbosies interaktīvās atrakcijas un radošās darbnīcas. Tajās būs iespēja tikties ar mācību portālu “FIZMIX”, zinātnisko teātri “Laboratorium”, zinātkāres centru “Zinoo”, “Rīgas cirka skolu”, Latvijas Universitātes “Jauno Fiziķu skolu”, Cietvielu fizikas institūta “Saules Kausu”, kurā top ar saules enerģiju darbināmi auto, kuģu un lidaparātu modeļi, “Baltijas 3D printēšanas tehnoloģiju centru”, izglītības uzņēmumu “Lielvārds” un vēl daudziem citiem tehniski radošiem prātiem.

Uz festivāla lielās skatuves ar iedvesmas stāstiem par fiziku savā pieredzē dalīsies pasaulē ātrāko ultravieglo lidaparātu inženieri Latvijā, robottehnikas skola “AlfaRobot”, šefpavārs Māris Astičs un lidotājs Ingus Augstkalns, kurš veicis pasaulē pirmo lēcienu ar izpletni no drona. Pulksten 16.00 apmeklētājiem būs iespēja sekot līdzi 8. un 9. klašu fizikas erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” finālam, savukārt festivāla noslēgumā koncertu sniegs mūziķi Markus Riva un Edavārdi.
 

Festivāla rīkotāji iesaka TOP 10 lietas, ko šajā dienā nelaist garām:

1. FIZMIX darbnīcas. Tajās kopā ar mācību portāla “FIZMIX” komandu varēs darbināt hidraulisko robota roku, izgatavot savu laivu, lidināt burbuļus, apmānīt gravitāciju, uzzināt, cik auksts ir mīnus 200 grādos un skaņu ieraudzīt ar acīm.

2. Rīgas cirka skolas meistarklases. 20 minūšu nodarbībās “Rīgas cirka skola” palīdzēs apgūt žonglētāju prasmes un izzināt objektu manipulēšanas noslēpumus.

3. Elektronika un programmēšana. Izglītības uzņēmuma “Lielvārds” interaktīvajā ekspozīcijā apmeklētāji tiks aicināti praktiskos uzdevumos iepazīt fizikas, elektronikas un programmēšanas pasauli.

4. Zinoo. Zinātkāres centra “Zinoo” stacijās tiks būvētas raķetes, varēs sacensties lidmašīnu pilotēšanā un asināt prātu kopā ar pasaules varenākajiem zinātniekiem.

Reklāma
Reklāma

5. Zinātniskais teātris “Laboratorium”. Teātris piedāvās ieraudzīt un izmēģināt neparastas ierīces, kā arī uzzināt daudz interesanta par visur apkārt esošo skaņu un elektrību.

6. 3D taustāmā iztēle. Uzņēmumu “Tomega” un “Baltic 3D.eu” tehnoloģiju stendos varēs iepazīties ar 3D printēšanas iespējam un pārvērst digitālo iztēli taustāmā realitātē.

7. Elektrodrošības guru. Atraktīvās erudīcijas atrakcijās AS “Sadales tīkls” bērniem un jauniešiem piedāvās pārbaudīt zināšanas elektrodrošībā un apgūt visu par drošas elektroenerģijas lietošanu, pavadot laiku mājās un ārā.

8. Pārsteidzoši fizikas triki. Jauno Fiziķu skolas darbnīcās būs iespēja izmēģināt riteni, kas pretojas gravitātei, ar īpašu gaismu atrast apslēptās lietas un spēlēties ar neprastiem eksperimentiem.

9. Ar saules enerģiju vadāmie auto. Kopā ar Cietvielu fizikas institūta “Saules Kausu" varēs iepazīties ar zinātni caur materiālu un parādību “prizmu” un iegūt pieredzi saules enerģijas izmantošanā, konstruējot savus saules auto.

10. Iedvesmas stāsti par fiziku kulinārijā, sportā un inženierijā. Atklājot fizikas zināšanu sniegtās iespējas dažādās jomās, ar savu pieredzi dalīsies pasaulē ātrāko ultravieglo lidaparātu inženieri Latvijā, robottehnikas skola “AlfaRobot”, šefpavārs Māris Astičs un lidotājs Ingus Augstkalns, kurš veicis pasaulē pirmo lēcienu ar izpletni no drona.No konkursa izcilniekiem līdz fizikas festivālam
Erudīcijas konkursu “FIZMIX Eksperiments” Latvenergo koncerns rīko jau vairāk nekā 20 gadu garumā ar mērķi jauniešiem saistošā veidā radīt interesi par fiziku, parādīt, kā teorētiskās zināšanas iespējams izmantot praksē, izglītot elektrodrošības jautājumos un mudināt apgūt inženiertehniskās profesijas. Konkursa dalībnieku skaits pēdējos gados ir audzis, un šogad tajā piedalās vairāk nekā 1000 jauniešu jeb katra ceturtā Latvijas skola, kurā mācās 8. un 9. klašu skolēni.

“Redzam, ka fizika kļūst populārāka arī starp dalībnieku skolasbiedriem, brāļiem un māsām, tāpēc šogad esam pieņēmuši izaicinājumu kopā ar konkursa finālu rīkot arī pirmo fizikas festivālu Latvijā. Vēlamies tajā atraktīvā veidā parādīt fizikas aizraujošo pusi ne tikai konkursa dalībniekiem – fizikas izcilniekiem –, bet visiem zinātkārajiem bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem,” saka AS “Latvenergo” galvenais izpilddirektors Āris Žīgurs.
Par festivālu

12. maijā fizikas festivāla “FIZMIX Eksperiments” teritorija Arhitektūras un mediju centrā H2O 6, Durbes ielā 4, apmeklētājiem būs atvērta no pulksten 11.00 līdz 17.00. Aktuālākajai festivāla informācijai aicinām sekot līdzi www.fizmix.lv/festivals. Vairāk informācijas par skolēnu erudīcijas konkursu un tā dalībniekiem www.fizmix.lv/eksperiments.
Festivālu rīko AS “Latvenergo”, sadarbībā ar – “Lielvārds”, “Rimi Latvia”, “Dobeles dzirnavnieks”, “Quest
Lab”, “Cosmos" ilūziju muzejs, “Graci”, “Sadales tīkls”, “Ilustrētā Zinātne” un “Ilustrētā Vēsture”.