Šodien Pasaules gājputnu diena! Vērošanas iesācējiem pieejams bez maksas lejupielādējams ceļvedis

Sagaidot Pasaules gājputnu dienu 9. maijā, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina putnu vērošanas iesācējus, tostarp bērnus, iepazīties ar jaunveidoto īso ceļvedi 40 putnu sugu iepazīšanā Latvijā “Mans pirmais putnu noteicējs”.

Latvijā mājas strazds ir parasts un izplatīts ligzdotājs, kā arī tas lielā skaitā caurceļo

FOTO: Shutterstock.com

Latvijā mājas strazds ir parasts un izplatīts ligzdotājs, kā arī tas lielā skaitā caurceļo

“Gājputnu ceļojumi mums atgādina, ka putni nepazīst cilvēku nospraustās robežas, un tieši tāpēc ir tik svarīga starptautiska sadarbība šo sugu aizsardzībā. Taču, lai mēs spētu palīdzēt putniem, pirmais solis ir tos iemācīties atpazīt,” norāda Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Papildinātais 40 putnu sugu kabatas formāta izdevums tapis kā viena no aktivitātēm starptautiskās gājputnu atgriešanās reģistrācijas programmā “Dzīvais pavasaris” (Spring Alive), ko Latvijā koordinē Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Šis ir īstais brīdis, lai putnu sugu daudzveidību izzinātu tuvāk, iemācoties atpazīt Latvijai raksturīgākos putnus dabā.


“Pavasari nereti saistām tieši ar gājputnu atgriešanos un ar putnu dziesmām. Šis ir īstais brīdis, lai putnu sugu daudzveidību izzinātu tuvāk, iemācoties atpazīt Latvijai raksturīgākos putnus dabā. Aicinot mazos putnu vērotājus ziņot par saviem gājputnu, tostarp, baltā stārķa, dzeguzes, bezdelīgas un citu putnu sugu novērojumiem projektā “Dzīvais pavasaris”, priecājamies dāvināt ikvienam putnu draugam pieejamu vērtīgu pašmāju “palīgu” putnu sugu noteikšanā,” stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Andris Dekants.

mans pirmais putnu noteicējs

Noteicējā iekļautas izplatītākās 40 putnu sugas, kas novērojamas Latvijā. Līdzās to zīmētiem attēliem uzskaitītas šo putnu raksturīgākās pazīmes, kā arī katrai sugai minēts kāds mazākzināms fakts. Papildus bukletā iekļauta arī praktiska informācija par pirmajiem soļiem putnu vērošanā.

Reklāma
Reklāma

Elektroniski izdevums “Mans pirmais putnu noteicējs” ir pieejams bez maksas lejuplādei šeit.

Pasaules gājputnu dienu maija otrajā nedēļā starptautiski atzīmē kopš 2006. gada ar mērķi pievērst uzmanību gājputnu aizsardzībai, savukārt “Dzīvais pavasaris” ir starptautisks projekts ar mērķi radīt bērnos interesi par putniem un to aizsardzību, ļaujot piedzīvot putnu migrācijas burvību pašu acīm un kura 2020. gada tēma ir kā kļūt par labu putnu vērotāju.

Projekta būtība ir bērniem, viņu ģimenēm, draugiem, skolotājiem Eiropā, Āzijā un Āfrikā vairot izpratni par gājputnu sugu aizsardzības nepieciešamību, mudinot pašiem vērot putnus un ziņot par gājputnu – baltā stārķa, bezdelīgas, svīres, dzeguzes, bišu dzeņa, krastu čurkstes un smilšu tārtiņa – novērojumiem savā apkaimē, reģistrējot tos tiešsaistē.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība ir lielākā dabas organizācija Latvijā, kura ir starptautiskās putnu aizsardzības organizācijas “BirdLife International” pārstāve Latvijā.

Saistītie raksti