Topošie vecāki: „Mums trūkst uzticamas informācijas par grūtniecības norisi un dzemdībām!”

Vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Norvēģijā un Beļģijā, rūpēs par topošo vecāku izglītošanu tiek izdoti un uz mājām nosūtīti bezmaksas žurnāli, ko nodrošina valsts. Portāla „Mammamuntetiem.lv” veiktajā aptaujā kopumā 76% vecāku norāda, ka viņiem joprojām pietrūkst uzticamas informācijas par grūtniecību, dzemdībām un mazuļa aprūpi. 

 

FOTO: Shutterstock.com

Visvairāk jauno un topošo vecāku ir nezinoši par tādām tēmām kā bērna audzināšana (36%) un jaundzimušā aprūpe (21%).

Vadoties pēc vecāku vēlmēm, ģimeņu organizācija „Mammamuntetiem.lv” un nodibinājums „Fonds Mammām un Tētiem” sācis izdot bezmaksas žurnālu „Mammām un Tētiem”, kura mērķauditorija ir topošie un jaunie vecāki. 33% aptaujāto norādījuši, ka izglītojošu informāciju vēlētos saņemt bezmaksas žurnāla veidā, 23% – iegūt internetā, savukārt 7% – lasīt tālrunī. Tāpēc jaunais žurnāls ir pieejams ne tikai ārstniecības iestādēs un dzemdību namos visā Latvijā, bet arī lasāms internetā un viedtālruņos. 

Lielākā daļa aptaujāto bija sievietes vecumā no 26 līdz 35 gadiem (49%), kuras šobrīd ir pirmā bērna gaidībās (17%) vai kurām jau ir viens mazulis (22%). Šobrīd visvairāk informācijas par bērna gaidīšanu tiek meklēta internetā (33%), kuru ne vienmēr var identificēt kā „uzticamu”. Tāpat par informācijas ieguves avotu kalpo ārsta padoms (22%), kā arī aprunāšanās ar draudzeni vai mammu (20%). Jāatzīmē, ka tikai 17% aptaujāto vecāku norādījuši, ka ar sev pieejamās izglītojošās informācijas daudzumu ir pilnībā apmierināti. 

„Mūsdienu vecāki ir zinātkāri, viņi par grūtniecību, dzemdībām un bērnu audzināšanu vēlas saņemt uzticamu informāciju un akli nepaļaujas uz „viena tante teica”. Mūsu veiktā aptauja apliecina, ka vecākiem trūkst uzticamu informācijas ieguves avotu,” stāsta ģimeņu organizācijas „Mammamuntetiem.lv” un nodibinājuma „Fonds Mammām un Tētiem” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. „Lielākā daļa jeb 33% aptaujāto sieviešu atzīst, ka šādu informāciju vēlētos saņemt tieši izglītojoša bezmaksas žurnāla veidā. Nākamā apjomīgākā aptaujāto grupa – 23% – informāciju vēlas iegūt internetā, tieši tāpēc mūsu bezmaksas žurnāls ir pieejams arī tajā un lasāms viedtālrunī, tā aptverot maksimāli plašu vecāku auditoriju.” 

Ģimeņu organizācija savam bezmaksas žurnāla „Mammām un Tētiem” projektam ierosmi guvusi no citām Eiropas valstīm, piemēram, Norvēģijas un Beļģijas, kur valsts rūpēs par topošo vecāku izglītošanu uz mājām nosūta bezmaksas žurnālus. Grūtniecības un pēcdzemdību periodā vecāki saņem vairākus tematiskos izdevumus. 

Visvairāk jauno un topošo vecāku ir nezinoši par tādām tēmām kā bērna audzināšana (36%) un jaundzimušā aprūpe (21%). Vēl sievietēm īpaši neskaidri ir jautājumi par dzemdību norisi, radību tuvošanos, zīdaiņa slimībām un iespējamajiem sarežģījumiem grūtniecības laikā. 

Reklāma
Reklāma

Šobrīd žurnālu „Mammām un Tētiem” var saņemt Rīgas dzemdniecības un ārstniecības iestādēs, kā arī citu Latvijas pilsētu slimnīcās – Valmierā, Ventspilī, Liepājā, Jūrmalā, Jelgavā, Dobelē, Cēsīs, Balvos un Gulbenē. Tāpat žurnālu ikviens bez maksas var lejupielādēt no interneta un lasīt viedtālruņos: www.mammamuntetiem.lv/zurnals .

Aptauja par izglītojošo materiālu nepieciešamību topošajiem vecākiem tika veikta šoruden portālā „Mammamuntetiem.lv”, un tajā piedalījās 526 respondenti.

Par žurnālu „Mammām un Tētiem”
Žurnāls „Mammām un Tētiem” iznāk četras reizes gadā – nākamais numurs gaidāms decembrī. Izdevumu vecāki bez maksas var saņemt ārstu praksēs un dzemdību iestādēs visā Latvijā, kā arī to var lejupielādēt no interneta un lasīt viedtālruņos. Žurnāla mērķis ir uzlabot mātes un bērna veselības rādītājus Latvijā, tai skaitā zīdīšanas rādītājus, veikt mātes pēcdzemdību depresijas profilaksi, kā arī veicināt bērnu traumu samazināšanos. Žurnālu izdod ģimeņu organizācija „Mammamuntetiem.lv” un nodibinājums „Fonds Mammām un Tētiem”. Kontaktinformācija, lai atbalstītu projektu vai izvietotu reklāmas informāciju žurnālā, – e-pasts: fonds@mammamuntetiem.lv; tālr.: 26466250.