Difterijas traģēdijas lietā policija Bērnu slimnīcas ārstu vainu nesaskata

Valsts policija ir beigusi izmeklēšanu par Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu rīcību, ārstējot ar difteriju saslimušu bērnu, kurš vēlāk mira. Kriminālprocess tika ierosināts 2023. gada septembrī pēc mirušā zēna mātes iesnieguma. Izmeklēšanas gaitā tika pārbaudīts, vai mediķu rīcībā nav bijusi nolaidība vai bezdarbība. Policija secinājusi, ka nav konstatēts noziedzīgs nodarījums, tādēļ lieta ir slēgta.
Zēna nāve 2023. gada 16. septembrī izraisīja plašu rezonansi – viņš bija tikai četru gadu vecs un nebija vakcinēts pret difteriju.

FOTO: Shutterstock.com

Zēna nāve 2023. gada 16. septembrī izraisīja plašu rezonansi – viņš bija tikai četru gadu vecs un nebija vakcinēts pret difteriju.

Vecākiem – cita izmeklēšana un aizdomas par bērnu veselības apdraudēšanu

Vienlaikus turpinās cita krimināllieta, kuras ietvaros policija pērn aizturēja mirušā zēna vecākus. Viņi ir aizdomās turētie par to, ka, neraugoties uz bērnu slimību, izņēma no slimnīcas savus divus pārējos bērnus, kuri arī bija saslimuši ar difteriju un nebija vakcinēti. Pēc šīs rīcības bērni tika nogādāti atpakaļ ārstniecības iestādē. Šajā kriminālprocesā vecākiem tiek pārmests, ka viņi atstājuši bērnus bez nepieciešamās palīdzības, lai gan viņiem bija gan iespēja, gan pienākums par viņiem rūpēties. Likums šādu rīcību kvalificē kā apzinātu personas pakļaušanu dzīvībai bīstamai situācijai, kad tā pati nespēj par sevi parūpēties.

 

Sabiedrības reakcija un viedokļi

Zēna nāve 2023. gada 16. septembrī izraisīja plašu rezonansi – viņš bija tikai četru gadu vecs un nebija vakcinēts pret difteriju. Pēc šī notikuma sabiedrībā izskanēja dažādi viedokļi. Zēna tēvs publiski apšaubīja ārstu sniegto informāciju, savukārt māte apgalvoja, ka viņai izdarīts spiediens piekrist bērnu vakcinācijai.

 

Veselības ministrs Hosams Abu Meri vēlāk komentēja šo un līdzīgus gadījumus, norādot uz sabiedrībā izplatītajiem mītiem par vakcīnām un dezinformācijas sekām, kas var novest pie traģiskiem notikumiem.

 

Reklāma
Reklāma

Tāpat uzmanība tika pievērsta arī ārstam Edgaram Mednim, kurš pēc zēna nāves savos ierakstos sociālajā tīklā "Telegram" kritizēja slimnīcas mediķus. Viņš apgalvoja, ka vecāki, atsaucoties uz Pacientu tiesību likumu, atteikušies no meitas ārstēšanas, jo baidījušies, ka viņai varētu notikt kas līdzīgs kā dēlam, kurš viņu ieskatā tika “noārstēts” līdz nāvei.

 

Āgenskalna klīnikas ārsts Edgars Mednis ir iesniedzis prasību tiesā, lai apstrīdētu Veselības ministrijas (VM) lēmumu, ar kuru tika atstāts spēkā Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) lēmums par viņa ārstniecības sertifikātu anulēšanu. Tiesa jau ir pieņēmusi lietu izskatīšanai un uzsākts administratīvais process.

 

Kā skaidro Veselības inspekcija, kamēr norit tiesvedība, Mednis joprojām drīkst praktizēt un viņa vārds nav svītrots no Ārstniecības personu reģistra. LĀB Sertifikācijas padome 2023. gada 5. decembrī nolēma anulēt Mednim abus viņa sertifikātus – gan pediatra, gan homeopāta specialitātē. Šo lēmumu Mednis pārsūdzēja Veselības ministrijā, taču tā nolēma iepriekšējo lēmumu nemainīt.

Saistītie raksti