Laboratoriskajiem izmeklējumiem šogad papildus piešķirs 10,97 miljonus eiro

Laboratoriskie izmeklējumi ir būtiska veselības aprūpes un ārstēšanas sastāvdaļa, kas nodrošina savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanas procesa uzraudzību.
Līdz pat 80% klīnisko lēmumu tiek pieņemti pamatojoties uz laboratorisko izmeklējumu rezultātiem.

FOTO: Shutterstock.com

Līdz pat 80% klīnisko lēmumu tiek pieņemti pamatojoties uz laboratorisko izmeklējumu rezultātiem.

Valdība otrdien, 11. jūnijā, izskatīja Informatīvo ziņojumu “Par valsts apmaksāto
laboratorisko izmeklējumu nodrošināšanu”, kas paredz laboratorisko izmeklējumu
nepārtrauktībai šogad papildus piešķirt 10,97 miljonus eiro, kā arī vēl citus sistēmiskus
uzlabojumus.

 

Pētījumi rāda, ka diagnostikas testi tiek veikti līdz pat 96% pacientu un līdz pat 80% klīnisko lēmumu tiek pieņemti pamatojoties uz laboratorisko izmeklējumu rezultātiem.

 

Pēdējos gados izmeklējumu skaits pieaug un ik gadu pārsniedz tam no valsts budžeta atvēlēto finanšu apjomu. Veidojas tā saucamās pārstrādes un laboratorijas nesaņem samaksu par pacientiem sniegtajiem pakalpojumiem, ko nozīmējuši ģimenes ārsti un ārsti speciālisti.


Laboratoriskos izmeklējumu ik gadu saņem ap 970 tūkstošiem pacientu.

2024. gada sākumā no valsts budžeta laboratoriskajiem izmeklējumiem bija ieplānoti 52 miljoni eiro. 2024. gada 1. ceturkšņa dati liecina, ka trīs mēnešu laikā izveidojusies pārstrāde 4,9 milj. eiro apmērā. 

 

Savukārt prognozes par gadu liecina, ka kopumā izmeklējumiem būs nepieciešami 65,3 milj. eiro.

 

Nacionālais veselības dienests katru gadu līgumos ar ārstniecības iestādēm norāda pieejamo finansējuma apmēru gadā, kas paredzēts ģimenes ārstiem un speciālistiem pacientu nosūtīšanai ambulatoro laboratorisko pakalpojumu saņemšanai.

 

Reklāma
Reklāma

Arī ar laboratorijām tiek slēgts līgums, kurā norādīts gadam pieejamais finansējums.

Laboratoriju iespējas ievērot kvotas ir ierobežotas, jo laboratorijas rīkojas atbilstoši speciālistu nosūtījumiem.

Izvērtējot valdības doto uzdevumu izvērtēt izsoļu rīkošanu izmeklējumu nodrošināšanai, Veselības ministrija secināja, ka riski var būtiski pārsniegt ieguvumus. 

 

Tāpēc ir jāmeklē citi risinājumi, piemēram, samazinot esošos pakalpojumu tarifus (šobrīd pārskatīts un samazināts tarifs 24 izmeklējumiem, neskarot slimnīcu uzņemšanas nodaļas) un ieviešot izmeklējumu algoritmus (lai novērstu nepamatotus un mazāk informatīvus izmeklējumus).


Lai uzlabotu veselības aprūpes kvalitāti, nozīme ir savlaicīgai un pacienta veselības
stāvoklim atbilstošai diagnostikai, un joprojām pastāv daudzas nenosegtās vajadzības, ko Veselības ministrija vērtēs prioritāro pasākumu ietvarā. 

 

No otrdien papildus piešķirtā finansējuma izmeklējumiem - 398,8 tūkstoši eiro - tiks atvēlēti nātrijurētiskā peptīda izmeklējumam, kas ir viena no pamatmetodēm sirds mazspējas diagnostikā un ļauj sekot sirds mazspējas gaitai un ārstēšanas efektivitātei. 

 

To saņems vairāki desmiti tūkstoši unikālo pacientu.

Ņemot vērā ne tikai laboratorisko izmeklējumu nozīmi, Veselības ministrijas pasākumi vērsti uz to, lai ārstiem ir jābūt iespējai nosūtīt pacientus uz nepieciešamajiem izmeklējumiem, savukārt pacientiem izmeklējumam jābūt pieejamam gan laika, gan vietas, gan finansiālā ziņā.

Saistītie raksti