Labklājības ministrija un komisija konceptuāli atbalsta iniciatīvu par bērna piedzimšanas un kopšanas pabalsta palielināšanu

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien konceptuāli atbalstīja iedzīvotāju iniciatīvu par bērna piedzimšanas un kopšanas pabalsta palielināšanu. Arī Labklājības ministrija (LM) atbalsta priekšlikumu palielināt gan bērna piedzimšanas pabalstu, gan bērna kopšanas pabalstu.
Ja bērna piedzimšanas pabalstu paceltu līdz 600 eiro, tas valsts budžetam izmaksātu 2,7 miljonus gadā, un tāda summa nav liela, uzskata Labklājības ministrija.

FOTO: Shutterstock.com

Ja bērna piedzimšanas pabalstu paceltu līdz 600 eiro, tas valsts budžetam izmaksātu 2,7 miljonus gadā, un tāda summa nav liela, uzskata Labklājības ministrija.

Plānots, ka komisijā nākamā gada februārī Labklājības ministrija (LM) prezentēs savu redzējumu par pabalstu pārskatīšanu.

Patlaban bērna piedzimšanas pabalsts ir 421,17 eiro, savukārt bērna kopšanas pabalsts – 171 eiro, un šie pabalsti neesot mainījušies vairāk nekā desmit gadus.

 

Demogrāfijas eksperts Imants Parādnieks (NA) komisijā teica, ka politiskās dienas kārtībā šie jautājumi ir bijuši, bet nekad nav izdevies to prioritizēt. 

 

Ar iedzīvotāju iniciatīvu rosina palielināt bērna piedzimšanas pabalstu uz 600 eiro un bērna kopšanas pabalstu atbilstīgi reālajai ekonomiskajai situācijai valstī.

 

LM parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks (ZZS) pauda, ka ministrija atbalsta priekšlikumu palielināt gan bērna piedzimšanas pabalstu, gan bērna kopšanas pabalstu. Tagad ministrijā notiekot darbs pie visu pabalstu pārskatīšanas, un divu mēnešu laikā LM nāks uz komisiju ar savu redzējumu. 

Ja bērna piedzimšanas pabalstu paceltu līdz 600 eiro, tas valsts budžetam izmaksātu 2,7 miljonus gadā, 

un tāda summa neesot liela, sacīja Uzulnieks.

Reklāma
Reklāma

 

Deputāte Zane Skujiņa-Rubene (JV) aicināja LM nākamā gada budžetā iekļaut bērnu pabalstus prioritārajos pasākumos.

Līdzīgi pauda komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (ZZS), norādot, ka 2025.gada budžetā jāparedz finansējums bērna piedzimšanas un kopšanas pabalstu palielināšanai.

 

Jau ziņots, ka iepriekš Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā spriežot par minēto iniciatīvu, LM valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite atzina un piekrita iniciatīvas autores viedoklim, ka valsts sociālos pabalstus nepieciešams regulāri pārskatīt. Tas nenotiekot tik raiti, jo jāņem vērā valsts budžeta finansiālās iespējas.

 

Jakaite akcentēja, ka bērna piedzimšanas pabalsts ir saglabājies 2003.gada apmērā, un tas vairs neatbilstot esošajai ekonomiskajai situācijai. Tāpat bērnu kopšanas pabalsts nav pārskatīts kopš 2014.gada.

 

Kā norādīja Jakaite, LM esot sagatavojuši trīs iespējamos variantus bērnu kopšanas pabalsta palielināšanai. 

Ņemot vērā tikai patēriņu cenu izmaiņas periodā no 2014.gada līdz šim gadam, tad teorētiski palielinājums varētu būt no 171 eiro uz 248 eiro. 

Otrs LM izstrādātais variants ir sasaistīt pabalstu ar ienākumu mediānu, tāpat LM varētu rosināt principiāli mainīt vecāku pabalsta finansēšanas avotu, apvienojot abus pabalstus.

Saistītie raksti