Sarunu festivāls LAMPA Cēsīs izsludina programmu – diskusiju rīko arī "Mammāmuntetiem.lv"

Jau pēc mēneša, 9. un 10. jūnijā, Cēsis pieskandinās devītais Sarunu festivāls LAMPA, piedāvājot vairāk nekā 300 pasākumu, kur varēs nodoties cieņpilnām sarunām par visdažādākajām tēmām. Vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv" festivālā rīko diskusiju "Kurš ģimenes lietās gudrāks – mamma vai tētis?".
9. un 10. jūnijā, Cēsis pieskandinās devītais Sarunu festivāls LAMPA, piedāvājot vairāk nekā 300 pasākumu.

FOTO: Publicitātes foto

9. un 10. jūnijā, Cēsis pieskandinās devītais Sarunu festivāls LAMPA, piedāvājot vairāk nekā 300 pasākumu.

Lai aktualizētu tematu par pienākumu vienlīdzīgu sadali mājās starp partneriem, vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv” sestdienā, 10. jūnijā plkst. 12.30 uz skatuves “Zvaigznājs” rīko diskusiju “Kurš ģimenes lietās gudrāks – mamma vai tētis?”. Diskusija gaidāma spraiga – tajā diskutēs ārsts psihoterapeits Artūrs Utināns, Labklājības ministrijas Valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite un “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa; sarunās tiks iesaistīti arī klātesošie vecāki. 

 

Šogad festivālā būs iespējams ne tikai trenēties sarunāšanās mākslā, bet arī izvingrināt prātu interaktīvajās spēlēs, ierakstīt podkāstus, iekāpt skolēna un tiesneša “kurpēs”, aiziet uz randiņu ar Saeimas deputātu un pat teikt savu prezidenta inaugurācijas runu. 

Ieeja festivālā ir bez maksas, un to aicināts apmeklēt ikviens interesents, kam ir, ko teikt, un kas gatavs uzklausīt

 

“Mēs dzīvojam ļoti trauksmainajā laikā, pilnā ar nedrošību, neziņu un pat bailēm. Tas viss sekmē melnbaltu pasaules redzējumu, dalīšanu savējos un svešos, sarunāšanos ar līdzīgi domājošiem un strīdēšanos ar tiem, kam nepiekrīt. Taču šādos laikos vēl jo vairāk mēs nevaram atļauties nesarunāties. Mūsu skaistā valsts atrodas ģeopolitiski sarežģītā vietā, – un mums ir jāspēj būt sarunā par sarežģītiem jautājumiem, likt kopā prātus un kopīgi meklēt risinājumus. Tādēļ šogad festivāla aicinājums ir ieklausīties, lai saprastos. Ieklausīties savās domās, un citu viedokļos – 

jo sarunu ceļš ir vienīgais cieņpilnais un demokrātiskais veids, kā cilvēki visos laikos ir vienojušies par mierīgu kopā sadzīvošanu,” 

aicina Ieva Morica, sarunu festivāla LAMPA direktore.

 

Sadarbība ir viens no būtiskākajiem festivāla principiem, un uz tā balstās arī programmas veidošana. Šogad programma tapusi, sadarbojoties ap 260 dažādu organizāciju un aktīvo iedzīvotāju, – sabiedriskās organizācijas, valsts pārvaldes un pašvaldību iestādes, uzņēmumi, mediji, augstskolas, politiskās partijas un dauzi citi. 

Kopumā festivāla teritorijā atradīsies 55 skatuves un teltīs, uzstādot rekordu visā festivāla pastāvēšanas vēsturē. 

Starp tām būs arī, iespējams, pasaules mazākā skatuve.

 

Kā ierasts, LAMPAS programma būs sevišķi bagāta ar diskusijām– spraigām un viedokļu bagātiem, par aktuālo, pretrunīgo un to, par ko nevar nerunāt. 

To vidū  ir:

 • viedokļu īssavienojums par elektrības un gāzes cenām, 
 • diskusijas par narkotiku apkarošanu (vai varam ko labāku par suņu reidiem), 
 • nabadzības neredzamo seju, 
 • skolu segregāciju, 
 • valsts aizsardzības dienestu 
 • zinātnes attīstību Latvijā. 

 

Gaidāmas arī drosmīgas sarunas par to, kā nosargāt demokrātiju un vārda brīvību, veidot iekļaujošu un noturīgu sabiedrību.

 

Runā, ka politika ir sabiedrības spogulis, tādēļ festivālā būs iespēja kārtīgi “pacepties” un klātienē piedzīvot tvitera cienīgos “cepienus” par kvotām sieviešu līdzdalībai, prezidenta vēlēšanu gaitu un potenciālo iznākumu, politisko nāciju – būt vai nebūt –, un kādu sabiedrību un cilvēkus vēlamies redzēt dzīvojam Latvijā. Bez tradicionālā “Politiķu cepiena” un “Politiķu disko”, būs iespējams vērot “Ārpolitikas čempionātu”, apmeklēt “Zaļo grilu”, kur vērtēs politiķu darbus un nedarbus klimata un vides aizsardzības jomā, aiziet uz randiņu ar Saeimas deputātu, un pat izmēģināt politiskās programmas rakstīšanu ar mākslīgā intelekta rīka “Chat GPT” palīdzību.

 

Liela loma programmā būs veltīta ģimenes lietām:

Reklāma
Reklāma
 • kā veiksmīgi veidot attiecības ar partneri, 
 • kāda ir sieviešu loma ģimenē un sabiedrībā, 
 • kā audzināt un motivēt bērnus, 
 • kā cieņpilni atvadīties no tuviniekiem. 

 

Šogad savu vārdu teiks arī lauksaimnieki un zemnieki, iesaistot apmeklētājus sarunās par reģionu attīstību un dzīvi laukos. 

 

Savukārt festivāla jaunākajiem apmeklētājiem būs iespēja izkustināt gan prātus, gan kājas dažādās aktivitātēs, kas norisināsies MiniLAMPA zonā. 

 

Arī šogad festivāla organizatori piedāvās apmeklētājiem pārsteigumus dažādos formātos – būs iespēja iejusties dažādās lomās, improvizēt, ieklausīties tukšumā, asināt prātu dažādās spēlēs un aktivitātēs, taču neaizmirsīsim arī par būtiskāko – sarunāšanos un klausīšanos diskusijās, sarunās un darbnīcās.

 

Par veselību nerunāt nevar

Būtisks festivāla tēmu bloks ir veselība un tās saglabāšana –, ko darīt, lai uzlabotu veselību, kādas darbības būtu jāveic, lai izvairītos no saslimšanām. Atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem palīdzēs rast dažādi speciālisti un ārsti. 

 • Divu dienu garumā norisināsies diskusijas ar veselības aprūpes nozares speciālistiem par fizisko un mentālo veselību. 
 • Būs darbnīcas, kurās atpazīt dažādu saslimšanu pazīmes. 
 • Būs padomi un ieteikumi, kā palīdzēt apkārtējiem cilvēkiem, kuri sirgst ar dažādām slimībām, kā arī, – kā reaģēt un palīdzēt brīžos, kad zaudēts kāds no tuviniekiem. 
 • Savukārt policisti, mediķi un ugunsdzēsēji dalīsies savā pieredzē par gadījumiem, kuros neapdomīga rīcība ir novedusi pie letāla iznākuma. 

 

Visi gribam dzīvot “zaļi”, bet kā?

Ilgtspēja ir vārds, kam ir daudzas nozīmes, un tas sevī slēpj plašus konceptus, taču patiesībā mūs visus interesē viens – kā padarīt mūsu dzīvi daudz draudzīgāku videi ar iespējami mazāku resursu patēriņu, tostarp vienlaikus ietaupot arī finanšu līdzekļus. Tieši tāpēc Swedbank, “Zaļā brīvība”, “Latvijas Dabas fonds” un daudzas citas organizācijas arī šogad aicinās aizdomāties par ilgtspējīgu dzīvesveidu. Piemēram, “Swedbank Ilgtspējas skatuvē” diskusiju dalībnieki runās par finansiālo brīvību un ilgtspējīgiem nekustamajiem īpašumiem, bet energoefektivitātes tēmas Latvijas energopolitikas kontekstā un dažādas citas, ar dabu saistītas tēmas tiks apspriestas “Enerģijas teltī”, “Zaļajā teltī” un vairākās citās festivāla norises vietās. 

 

Reģionos ir spēks

Kultūra dzīvo tur, kur ir tās patērētāji. Sarunu festivāls LAMPA un Cēsu pilsēta ir viens spilgts piemērs kultūras dzīvei Vidzemes reģionā. Kultūru baudīt un par to rosināt diskusijas aicinās gan valmierieši, gan liepājnieki, kuri uz festivālu būs atveduši pat savas smiltis. “Reģionu skatuvē”, kas top sadarbībā ar BritishCouncil pārstāvniecību Latvijā, dos balsis darbīgajām kopienām un aktīvistiem no visas Latvijas. Kuldīdznieki aicinās piedalīties sarunu spēle "Lielā tautu staigāšana", bet daugavpilieši apmeklētājiem piedāvās teātraiestudējumu  “Meli bez noteikumiem” lasījuma formātā, kas kopā ar diskusiju vēstīs par prātu manipulējošiem mehānismiem, kuros dzimst meli. Savukārt kopā ar Latgales viedokļu līderiem sēdēsimies pie kopīgā galda un notiesāsim Latgales “ziloni”, šķetinot mītus un meklējot risinājumus samilzušajām problēmām. 

 

Pieejamā LAMPA

Šī ir tikai maza daļiņa no plašās divu dienu programmas; taču tiem, kas diemžēl uz Cēsīm atbraukt nevarēs, daļu no festivāla diskusijām būs iespējams vērot arī tiešsaistē festivāla mājaslapā. 

Rūpējoties par festivāla pieejamību visām sabiedrības grupām, daļai pasākumu tiks nodrošināts tulkojums zīmju valodā un teksta reāllaika transkripcija. Savukārt tuvāk festivāla norisei tā mājaslapā būs iespējams iepazīties ar vides pieejamības aprakstu apmeklētājiem ar kustību traucējumiem.

 

Iepazīties ar pilnu festivāla programmu iespējams mājaslapā www.festivalslampa.lv, kā arī mobilajā lietotnē, kas bez maksas pieejama Google Play vai App Store. Sastādīt savu festivāla programmu būs iespējams gan festivāla mājaslapā, gan mobilajā lietotnē, izmantojot rīku “Mana programma”.

Saistītie raksti