Pirmdien plānotas pirmās Covid-19 vakcīnas

Lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā - Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) - pret Covid-19 plāno vakcinēt 40 cilvēkus dienā, un vakcinēšana sāksies pirmdien, 28.decembrī, plkst.10, atklāja RAKUS preses sekretāre Ilga Namniece.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

pirmie vakcīnas saņems Toksikoloģijas un sepses klīnikas darbinieki. FOTO: www.pexels.com

RAKUS pret Covid-19 plāno vakcinēt 40 cilvēkus dienā

Ārstniecības iestāde jau ir saņēmusi tai paredzētās vakcīnas, kas nonākušas Latvijā un pirmdien saskaņā ar plānu sāksies iestādes piecu stacionāru un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku vakcinēšana. Kā pirmie vakcīnas saņems Toksikoloģijas un sepses klīnikas darbinieki.

Namniece klāstīja, ka stundā paredzēts potēt piecus cilvēkus, un vakcinācijas kabinets dienā strādās astoņas stundas. Stunda vai divas dienā būs atvēlēta tieši NMPD darbinieku vakcinēšanai. "Darbinieku saraksti divām pirmajām dienām jau ir gatavi," atzina RAKUS pārstāve.

Pašlaik process tiks organizēts "Gaiļezera" stacionārā, taču tiek izsvērta iespēja tādu ierīkot arī Latvijas Infektoloģijas centra poliklīnikā, kur darbojas vakcinācijas kabinets.

Saņemot poti, cilvēkiem būs jāparaksta arī piekrišanas anketa. Namniece stāstīja, ka ar anketas saturu iespējams iepazīties jau iepriekš, taču parakstīties nepieciešams tieši uz vietas, apliecinot, ka persona vakcinējas labprātīgi un ir iepazinusies ar vakcīnas medicīniskajām indikācijām un iespējamām blakusparādībām.

Savukārt Valsts asinsdonoru centrā (VADC) skaidroja, ka saņemto vakcīnu iepakošana pārējām slimnīcām, kas nodrošinās vakcinēšanu, notiks svētdienas vēlā vakarā un naktī uz pirmdienu. Vakcīnu nogādāšana uz iestādēm paredzēta naktī uz pirmdienu un pirmdienas rītā.

Jau ziņots, ka 26. decembrī agri no rīta Latvijā nogādātas pirmās vakcīnas pret Covid-19, liecina veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) ieraksts mikroblogošanas vietnē "Twitter".

"Vakcīna ir klāt!!!" tviterī paziņojusi ministre, pievienojot četrus fotoattēlus, kuros redzams, kā no kravas automašīnas ēkā tiek nestas kartona kastes. Uzraksti uz kastēm liecina, ka tās paredzētas tādu kravu pārvadāšanai, kuras svarīgi uzturēt noteiktā temperatūrā. Kastēs temperatūras uzturēšanai tiek izmantots sausais ledus, un katra no tām sver 20,5 kilogramus, liecina uzraksti.

"Šajā kastē ir izglābtas dzīvības, nākamie Ziemassvētki ar draugiem, koru mēģinājumi klātienē, ceļojumi, atkal normāls darbs mediķiem. Šīs kastes satur zinātnes sasniegums, daudzu cilvēku darbu. Tā ir "Pfizer" vakcīna pret SARS-CoV2. Tas nozīmē arī laimīgu Jauno gadu!" tviterī raksta Viņķele.

Kā informēja Veselības ministrijā (VM), 26. decembrī piegādāta pirmā "BioNTech" un "Pfizer" ražoto vakcīnu daļa - VADC saņēmis 9750 vakcīnas devas. Līdz ar to 28.decembrī savas pirmās vakcīnas sāks saņemt slimnīcu ārstniecības personāls, kas strādā ar Covid-19 pacientiem, kā arī NMPD darbinieki.

Kā informēja VM, saskaņā ar Viņķeles pausto, vakcīnas pagaidām ir vienīgais reālais solis pretī iespējai atgriezties dzīves ritmā, kāds bija pirms pandēmijas. Vakcīna "Comirnaty" klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 44 000 cilvēku, sevi pierādījusi kā drošu iespēju pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu, uzsver ministre.

Zāļu valsts aģentūra atgādina, ka visām vakcīnām, kuras tiek reģistrētas Eiropas Savienībā, ir jāizpilda tādas pašas vienādi augstas kvalitātes, drošuma un efektivitātes pierādījumu prasības kā jebkurām zālēm, tostarp vakcīnām. Nekādas atkāpes no šīm stingrajām pamatprasībām netiek veiktas. Vakcīnu pret Covid-19 izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process ir prasījis mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vērtēšanas, reģistrēšanas iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.

Reklāma
Reklāma

 

Pirmajā piegādē Latvija saņēmusi 9750 vakcīnu devas, kuras tiks nodrošinātas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas. 

 

VADC rīcībā ir trīs jaunas dziļās saldēšanas iekārtas, kuras nodrošina ražotāja noteiktās vakcīnas uzglabāšanas prasības. Lai "Comirnaty" saglabātu efektivitāti, tā jāglabā ļoti zemā temperatūrā -75 grādi pēc Celsija skalas. Kad vakcīnas nonākušas vakcinācijas kabinetos, līdz piecām dienām jeb to plānotajam izlietošanas laikam tās var uzglabāt +2 līdz +8 grādos pēc Celsija skalas.
Kā informēja VM, lai garantētu piegādes drošību, no rūpnīcas līdz pat galamērķim piegādes transportu pavadīja ražotāju eskorts, bet Latvijas teritorijā par papildu drošību rūpējās arī Valsts policija.

Pirmajā piegādē Latvija saņēmusi 9750 vakcīnu devas, kuras tiks nodrošinātas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas. Nākamās vakcīnu piegādes plānotas pēc nedēļas - ap 4.janvāri vai 5.janvāri, kad Latvija saņems līdzīgu apjomu devu. Tāpat janvāra beigās ražotāji plāno "Moderna" un "AstraZeneca" izstrādāto vakcīnu piegādes, ja pirms tam pozitīvi noslēgsies šo zāļu reģistrācija.

Vakcinācijas kabinetiem ir izstrādāta rokasgrāmata, kurā aprakstīta vakcīnu uzglabāšana, saņemšana un saraksts, lai process būtu maksimāli homogēns visās ārstniecības iestādēs, proti, lai kāds neaizmirstu par niansēm un to, cik bieži jāpārbauda temperatūra.

 

Avots: Jauns.lv