Izspēlējam ģimenes biļetes uz izstādi "Titāniks". Uzzini vairāk, kas milzeni saista ar Latviju

Vai jūsu ģimenei jau ir biļete uz TITĀNIKU? Ja nē, tad mums ir lielisks konkurss - iespēja izlozes rezultātā saņemt ģimenes biļeti uz izstādi "Titanic The Exhibition Riga" . Tev jādodas uz mūsu Facebook lapu "Mammamuntetiem.lv", jākļūst par mūsu sekotāju un jāuzraksa komentārs, kādas ir jūsu ģimenes kopābūšanas tradīcijas.
Publicitātes foto.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Publicitātes foto.


Leģendārais okeāna tvaikonis Titāniks nogrima 1912.gadā, naktī uz 15.aprīli ceļā no Sauthamptonas Anglijas dienvidos uz Ņujorku ASV. Kā liecina pēc katastrofas notikušās izmeklēšanas un tiesvedības (angliski – Mersy Inquiry) dati, uz kuģa klāja atradās 1 316 pasažieri - 325 pirmajā, 285 otrajā un 706 trešajā klasē, tā apkalpē strādāja 885 cilvēki.

Viens no Titānika artefaktu kolekcionāriem Deivids Lorenss atklāja, ka pasažieru vidū bijis arī Latvijā dzimušais Natans Goldsmits (Nathan Goldsmith). 
 

Lai uzzinātu vairāk par šī pasažiera dzīvi, dzimtu, pēctečiem vai izcelsmi, ceļojošās izstādes "Titanic The Exhibition"  organizatori aicina ikvienu, kam varētu būt kāda informācija, ar to dalīties. Tāpat aicināti savus stāstus stāstīt arī cilvēki, kam zināma jebkāda cita šī notikuma, tā pasažieru saistība ar Latviju. 
 

Informāciju par Natanu Goldsmitu vai citu Titānika potenciālo saistību ar Latviju izstādes organizatori aicina iesūtīt izstādes lapā Facebook vai Draugiem.lv, kā arī zvanot pa tālruni + 371 28781137 (darba dienās no 9.00 – 18.00). 

 

„N.Goldsmita pēdu meklējumi notiek jau kopš izstādes atklāšanas marta beigās. Esam saņēmuši vairākus zvanus no cilvēkiem, kas dalījās stāstos par reiz dzirdētiem pasažieriem, vai arī informāciju, kas potenciāli varētu norādīt uz Natana Goldsmita gaitām Latvijā, pirms viņš no šejienes emigrēja,” stāsta Titanic The Exhibition projekta vadītāja Latvijā Inga Kadeka. „Ticamākie pavedieni nodoti tālāk Titānika vēstures pētniekam un artefaktu kolekcionāram Deividam Lorensam, kurš pašlaik versijas pārbauda. Piemēram, viens no stāstiem bija par kalējpuisi, kurš pēc dzimtbūšanas atcelšanas Latvijā tika pie uzvārda Smits. Kādu laiku dzīvoja Alūksnē un tad devās prom no Latvijas nezināmā virzienā. Kungs, kas mums zvanīja, pieļauj varbūtību, ka viņa vecāmāte bijusi šī puiša ārlaulības meita,” stāsta Inga Kadeka. 
 

Izstādē Titanic The Exhibition var uzzināt arī daudzus citus to pasažieru stāstus, kas atradās uz kuģa. Dodoties aplūkot ekspozīciju, katrs apmeklētājs saņems iekāpšanas karti. Vienu tās pusi rotās Titānika rēderejas White Star Line emblēma, bet otrā būs atrodama informācija par kādu no kuģa pasažieriem. Galerijā, kas veltīta kuģa piemiņai, katrs varēs uzzināt „sava pasažiera” likteni. 
 

Piemēram, pasažieru vidū bija Pulkvedis Džons Džeikobs Astors IV no ASV. Tiek uzskatīts, ka viņš bija bagātākais cilvēks uz Titānika klāja – savas dzīves laikā viņš paguva piedalīties vairāku mehānisku iekārtu būvē, piemēram, izstrādājot velosipēda bremzes un attīstot turbo dzinēju, kā arī Ņujorkā atvērt viesnīcu Astoria. 1909. gadā viņš izšķīrās no savas pirmās sievas Eivas un šokēja sabiedrību, apprecot 18 gadus veco Medlinu Forsu, kura bija tikai gadu jaunāka par Astora dēlu. Ar Titāniku laulātais pāris atgriezās no Parīzes. Pulkvedis līdz pēdējam brīdim atteicās pamest kuģi, neticot, ka tas tiešām nogrims. Visbeidzot viņš aptvēra situācijas nopietnību, un iesēdināja sievu glābšanas laivā, bet pats gāja bojā. 
 

Reklāma
Reklāma

Pasažieru vidū bija arī Arturs Gī no Sanktpēterburgas - Anglijas un Krievijas kokvilnas apstrādes kopuzņēmuma vadītājs. Gī bija ceļā uz Meksiku, kur plānoja pārraudzīt kokvilnas rūpnīcu. Dienā, kad Gī izgāja no mājas, lai dotos uz Titāniku, viņa uzticamais suns savam saimniekam sekoja līdz pat stacijai un centās novērst viņa aizbraukšanu. Arturs Gī kuģa katastrofā gāja bojā, Bet, kā liecina nostāsti – Dž.Kamerona filmas leģendārā epizode, kuras laikā abi galvenie varoņi izliekas lidojam kuģa priekšgalā, radīta, iedvesmojoties no pasažieres Helenas Kandī stāsta. Viņa bija rakstniece, kas kopā ar citiem amata brāļiem katru vakaru tikās un apsprieda uzrakstīto. Helena Kandī apgalvoja, ka viņa kopā ar kādu vīrieti stāvējusi kuģa priekšgalā un iztēlojusies, ka lido. Rakstniece traģēdiju pārdzīvoja un nomira 1949.gadā. 
 

„Šī izstāde ir vēstures liecība, kas ļauj uzzināt vairāk par vienu no traģiskākajām lappusēm jūrniecības vēsturē. Tā bija skaudra mācība tā laika kuģu būvētājiem un rēdereju saimniekiem, kas mainīja daudzus drošības standartus. Tomēr tas ir arī stāsts par cilvēkiem,” uzsver Titanic The Exhibition projekta vadītāja Latvijā Inga Kadeka. 
 

Titānika pasažieru stāstus aizrautīgi pēta Lielbritānijā dzīvojošais Deivids Lorenss - Titānika un tā rēderejas White Star Line eksperts un artefaktu kolekcionārs. Viņa interese par Titāniku sākās aptuveni pirms 20 gadiem, kad strādājot celtniecībā, zem kādas vecas mājas linoleja viņš atradis avīzi ar publikāciju par Titāniku. Tas ieinteresējis un Deivids sāka pētīt dziļāk – skatīties dokumentālās un mākslas filmas, lasīt grāmatas, līdz iegādājās savas kolekcijas pirmo priekšmetu. Viņš personīgi saticis arī piecus izdzīvojušus Titānika pasažierus, kā arī ticies ar dažu pasažieru pēctečiem un ģimenēm. Piemēram, izstādē apskatāma kuģa otrās klases pasažieres Marionas Raitas sūtīta pastkarte. Kad tā nonākusi Deivida īpašumā, kolekcionārs uzmeklējis sievietes tuviniekus, kas dalījušies Marionas dzīvesstāstā un veltījuši kolekcijai arī vairākus ģimenes foto. 
 

Mariona ar Titāniku devās uz Ameriku, lai tur apprecētos, un katastrofā izdzīvoja. Ierodoties ASV, viņa patiešām izgāja par sievu pie sava izredzētā, bet tā kā laulību kleita bija pazaudē okeānā, viņa pie altāra devās tajā pašā mētelī, kas viņu sildījis, atrodoties glābšanas laivā. 
 

Izstāde Titanic The Exhibition apskatāma Sporta Manēžā Rīgā (Maskavas ielā 160). Tā būs atvērta trīs mēnešus, katru dienu no pulksten 11 līdz 20 (pēdējā ieeja pl.19.00). Tajā redzamie artefakti pieder Lielbritānijas uzņēmumam White Star Memories, kas ir lielākais ar Titāniku saistīto objektu kolekcionārs pasaulē.