Kāpēc jālieto kolagēns – ko tas sniedz veselībai un skaistumam?

Kolagēns ir viena no nozīmīgākajām olbaltumvielām cilvēka organismā – tas veido ādu, kaulus, locītavas, matus un nagus. Ar vecumu kolagēna daudzums samazinās, kas izpaužas kā ādas elastības zudums, sīkās krunciņas, locītavu stīvums un citi novecošanas simptomi. Tāpēc arvien vairāk cilvēku pievēršas kolagēna lietošanai uzturā. Kā kolagēns darbojas, kādus ieguvumus tas sniedz un kāpēc ir vērts to iekļaut savā ikdienas rutīnā?
Kolagēns pelnīti ir viens no populārākajiem uztura bagātinātājiem veselības un skaistuma atbalstam.

FOTO: Publicitātes foto

Kolagēns pelnīti ir viens no populārākajiem uztura bagātinātājiem veselības un skaistuma atbalstam.

Kas ir kolagēns un kā tas veidojas mūsu ķermenī?

Kolagēns ir šķiedraina olbaltumviela, kas dabiski sintezējas cilvēka organismā. Tā uzdevums ir uzturēt audu struktūru, nodrošināt izturību un elastību. Kolagēns veido ap 30 % no visām ķermeņa olbaltumvielām un ir būtisks ādai, muskuļiem, cīpslām, kauliem un asinsvadiem. Tas darbojas kā “līme”, kas satur kopā mūsu ķermeņa audus. 
 

Kolagēna veidošanās organismā notiek, izmantojot aminoskābes – glicīnu, prolīnu un hidroksiprolīnu. Lai šis process notiktu efektīvi, nepieciešams arī C vitamīns, cinks un varš. Diemžēl ar vecumu šī sintēze palēninās, un organisms kolagēnu sāk ražot mazākā apmērā. Šīs izmaiņas ietekmē ne tikai izskatu, bet arī fizisko pašsajūtu. Āda zaudē tvirtumu, mati kļūst plānāki, parādās locītavu sāpes un muskuļu vājums. Tieši tāpēc kolagēna uzņemšana uztura bagātinātāju veidā kļūst par efektīvu veidu, kā atbalstīt ķermeni. 


Turklāt dažādi kolagēna veidi pilda atšķirīgas funkcijas. Piemēram, I tipa kolagēns ir būtisks ādai un skaistumam (matiem, nagiem), bet II tips – locītavām. Uztura bagātinātāji bieži satur hidrolizētu kolagēnu, kas sadalīts mazākās daļiņās, lai organisms to spētu uzsūkt vieglāk. 
 

Regulāra kolagēna lietošana uzturā palīdz uzlabot ne tikai ārējo izskatu, bet arī pašsajūtu – āda kļūs elastīgāka, nagi stiprāki un locītavas kustīgākas. 

 

Tādēļ kolagēns pelnīti ir viens no populārākajiem uztura bagātinātājiem veselības un skaistuma atbalstam. 


Kā ar vecumu samazinās kolagēna ražošana? 

Jau no 25 gadu vecuma mūsu organisms pakāpeniski sāk ražot mazāk kolagēna. Katru gadu tā līmenis samazinās par aptuveni 1–1,5 %. Sākotnēji šīs izmaiņas nejūtam, bet laika gaitā tās kļūst acīmredzamas – āda zaudē elastību, parādās grumbiņas, locītavas kļūst stīvākas un biežāk sāp. 


Kolagēna zudumu vēl vairāk pastiprina ārējie faktori. Pārmērīga sauļošanās bojā ādas šūnas un samazina kolagēna daudzumu dermā. Cukurs bojā kolagēna šķiedras, padarot tās cietākas un trauslākas. Arī hronisks stress negatīvi ietekmē kolagēna sintēzi, jo tas palielina kortizola līmeni, kas kavē reģenerācijas jeb atjaunošanās procesus. 
Tāpēc svarīgi ne tikai uzņemt kolagēnu, bet arī dzīvot veselīgu dzīvesveidu, izvairoties no kaitīgiem ieradumiem, rūpējoties par ādu un uzņemot C vitamīnu, kas veicina kolagēna sintēzi. 
 

Kā kolagēns palīdz mūsu veselībai un izskatam?

 

Skaistāka un elastīgāka āda

Kolagēns palīdz saglabāt ādas struktūru, uzlabojot tās mitruma līmeni un elastību. Tas samazina sīkās grumbiņas, padarot ādu gludāku un mirdzošāku. Regulāra kolagēna lietošana veicina dabisku ādas atjaunošanos no iekšienes, īpaši tad, ja to kombinē ar C vitamīnu, tieši tādēļ tas ir populāra sastāvdaļa skaistuma uztura bagātinātājos, krēmos un veselības dzērienos.
 

Tas palīdz arī mazināt ādas sausumu un sprēgāšanu, kas bieži saasinās līdz ar novecošanos vai nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem. Ilgtermiņā kolagēns var palīdzēt uzturēt jauneklīgu un veselīgu ādas izskatu bez nepieciešamības pēc invazīvām, agresīvām procedūrām. 
 

Spēcīgāki mati un nagi

Kolagēns stiprina matu folikulus, veicinot matu augšanu un padarot tos izturīgākus. Tas palīdz samazināt arī matu lūšanu un izkrišanu. Kolagēns veicina nagu stiprību un mazina to trauslumu un lūšanu. Cilvēki, kuri regulāri lieto kolagēnu, bieži pamana, ka nagi aug ātrāk un tie nešķeļas. Tā ietekmē uzlabojas nagu struktūra un izskats – tie kļūst gludāki un veselīgāki. Kopumā kolagēns sniedz redzamu pienesumu ārējā izskatā. 
 

Veselīgas locītavas un kustību brīvība

Tas ir būtiska skrimšļu sastāvdaļa, tāpēc tas palīdz uzturēt locītavu elastību un mazināt to sāpes. Tie, kuri aktīvi sporto vai saskaras ar locītavu problēmām, bieži izvēlas kolagēnu, lai atvieglotu diskomfortu un uzlabotu kustību brīvību. Tas īpaši ieteicams arī senioriem, kuru locītavu nolietojums ar gadiem pieaug, jo kolagēns var palīdzēt samazināt iekaisuma procesus locītavās un uzlabot to funkcionalitāti. Regulāra lietošana var aizkavēt turpmāku skrimšļu bojāšanos un saglabāt locītavu veselību ilgāku laiku. 
 

Atbalsts muskuļiem un kauliem

Kolagēns palīdz stiprināt muskuļu audus un uzlabot to struktūru, īpaši pēc fiziskām slodzēm vai traumām. Tāpat tas ir svarīgs kaulu veselībai, jo palīdz uzturēt kaulu blīvumu un novērš trauslumu. Cilvēkiem, kuri dzīvo aktīvu dzīvesveidu vai atgūstas pēc savainojumiem, kolagēns var būt nozīmīgs atbalsts atveseļošanās procesā. Tas var arī mazināt muskuļu stīvumu un veicināt ātrāku muskuļu tonusa atjaunošanos. 

 

Reklāma
Reklāma

Regulāra kolagēna lietošana var ilgtermiņā sniegt atbalstu ķermeņa spēka un kustīguma nodrošināšanā. 

 

Kādi kolagēna veidi pastāv un ar ko tie atšķiras?

  • I tipa kolagēns – ādai un skaistumam

I tipa kolagēns ir visbiežāk sastopamais kolagēna veids cilvēka ķermenī. Tas veido ādu, cīpslas, saites un kaulus. Šis tips ir īpaši piemērots ārējā izskata uzlabošanai, jo tas sekmē ādas elastību, stiprina matus un nagus. I tipa kolagēns ir arī galvenā sastāvdaļa skaistuma uztura bagātinātājos, kas paredzēti ādas tvirtuma un jauneklīga izskata saglabāšanai. Tā regulāra lietošana var palīdzēt samazināt sīkās grumbiņas un uzlabot mitruma līmeni ādā. 

 

  • II tipa kolagēns – locītavu veselībai

II tipa kolagēns galvenokārt atrodams skrimšļos. Tas nodrošina locītavu elastību un amortizāciju, tāpēc tas piemērots cilvēkiem ar locītavu problēmām vai sportistiem, kuri pakļauti lielai slodzei. Šis kolagēna tips bieži tiek izmantots produktos, kas paredzēti locītavu veselības uzlabošanai un sāpju mazināšanai. Tas veicina skrimšļa veselību un var aizkavēt tā nolietošanos, ko izraisa novecošanās vai pastiprināta fiziskā slodze.

 

  • Hidrolizēts kolagēns – nodrošina labāku uzsūkšanos

Hidrolizēts kolagēns ir kolagēns, kas sadalīts mazākās molekulās jeb peptīdos. Šādā formā, tas daudz labāk uzsūcas organismā, nodrošinot ātrāku un efektīvāku iedarbību. Lielākā daļa mūsdienu kolagēna papildinājumu ir tieši hidrolizētā veidā. Tā universālā forma padara to piemērotu gan ādas, gan locītavu, gan kaulu veselības atbalstam. Turklāt, tas ir viegli pievienojams ikdienas uzturam, jo ir bez garšas un smaržas. 
 

Kam kolagēna lietošana ir īpaši ieteicama?

Kolagēna lietošana var sniegt nozīmīgu atbalstu dažādos dzīves posmos. Izpratne par to, kā kolagēns ietekmē veselību un kad to ieteicams lietot, palīdz efektīvāk rūpēties par savu labsajūtu.

  • Pieaugušajiem pēc 25 gadu vecuma – no šī brīža kolagēna ražošana organismā pakāpeniski samazinās. Lai saglabātu ādas tvirtumu un novērstu locītavu problēmas nākotnē, ieteicams sākt uzņemt kolagēnu jau profilaktiski. 
  • Sportistiem un aktīviem cilvēkiem, jo fiziskās slodzes laikā kolagēna struktūras – cīpslas, locītavas un muskuļi – tiek pakļautas lielai slodzei. Kolagēns palīdz nodrošināt izturību un ātrāku atjaunošanos pēc treniņiem. 
  • Senioriem un cilvēkiem ar locītavu problēmām, jo vecumā kolagēna zudums kļūst izteiktāks, izraisot locītavu sāpes un kustību ierobežojumus. Kolagēna lietošana var palīdzēt mazināt šos simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti. 

 

Kā pareizi lietot kolagēnu, lai tas iedarbotos?

Ieteicamā dienas deva kolagēnam parasti ir 5–10 grami, taču konkrētais daudzums var atšķirties atkarībā no izvēlētā produkta un tā lietošanas mērķa – piemēram, ādas uzlabošanai vai locītavu atbalstam. Dažiem cilvēkiem ieteicams lietot lielāku devu, īpaši, ja ir izteikts kolagēna trūkums vai palielinātas fiziskās slodzes.  

 

Lai manītu pirmos rezultātus, kolagēns jālieto vismaz 8–12 nedēļas regulāri un bez pārtraukumiem, jo tā iedarbība ir pakāpeniska. Svarīgi kolagēna lietošanu apvienot ar C vitamīnu – šis vitamīns nepieciešams, lai organisms vispār spētu sintezēt jaunu kolagēnu. 

 

Tāpēc, vēlams izvēlēties produktus, kuros C vitamīns jau ir iekļauts, vai nodrošināt tā uzņemšanu atsevišķi, piemēram, ar augļiem vai uztura bagātinātājiem. 


Kolagēnu var viegli pievienot ūdenim, smūtijiem vai kādam ēdienam, piemēram, putrai – tas ir vienkāršs un ērts veids, kā ikdienā parūpēties par veselību un izskatu. 
 

Noslēgums – vai kolagēns ir tā vērts?

Kolagēns nav brīnumlīdzeklis, taču tas var būt noderīgs atbalsts veselībai un arī ārējam izskatam. Tas palīdz uzlabot ādas stāvokli, stiprina matus, nagus, locītavas, muskuļus un kaulus. Lai gan efekts nav tūlītējs, regulāra tā lietošana kopā ar sabalansētu uzturu var sniegt redzamus un jūtamus ieguvumus. Lai sasniegtu maksimālo rezultātu, svarīgi izvēlēties kvalitatīvus produktus un lietot tos ilgtermiņā. 

Saistītie raksti