8 svarīgi un vienkārši soļi, kā uzveikt bailes: iesaka smadzeņu treniņu centra speciālisti

Ja bailes ir tavs sabiedrotais, kas traucē elpot un daždien varbūt pat laupa spējas veikt savus ikdienas pienākumus, vērts ieklausīties RigaBrain® smadzeņu treniņu centra speciālistu ieteikumos.
Ieteikumi, kas ļaus ja ne atbrīvoties no savam bailēm, tad vājināt to iedarbību gan.

FOTO: Shutterstock.com

Ieteikumi, kas ļaus ja ne atbrīvoties no savam bailēm, tad vājināt to iedarbību gan.

1. Atzīsti, ka baidies

Pirmais, kas jādara, – apzināties, ka esi nobijies. Tas palīdzēs paniskas domas ievirzīt racionālākā gultnē: “Jā, es esmu nobijies. Man ir bail. Es baidos par/no…. ”

 

2. Sāc dziļi elpot

Kad esam nobijušies, neelpojam pareizi, elpošana ir saraustīta un, samazinoties skābekļa pieplūdei smadzenēm, ķermeni pārņem stress, kas savukārt palielina baiļu sajūtu. Dziļa, vienmērīga elpošana sekmē nervu sistēmas pāriešanu mierīgā režīmā.

 

3. Apzinies, ka viss notiek tavās smadzenēs

Smadzenes savā ziņā spēlējas ar tevi. Bailes – tās ir izjūtas, kam var būt racionāls ārējais iemesls (tev ir darīšana ar lauvu savannā) vai tā nav vispār (panikas lēkme). Neatkarīgi no iemesla, ir jāsaprot, ka viss notiek tavā galvā. Tu vari sevi kontrolēt. Nomierinies.

 

4. Uzdod sev jautājumus

Droši vien domā, ka padoms – “sāc nomierināties” ir muļķīgs. Ja vien varētu, tu noierinātos bez visiem padomiem! Taču – nē, šis ieteikums nav muļķīgs. Tev jākontrolē sevi pašam. Lai to paveiktu stresa situācijā, uzdod sev jautājumus: 

  • “Vai briesmas ir reālas?”, 
  • “Vai es patiešām esmu nokļuvis bīstamā situācijā?”, 
  • “Cik slikti varētu būt, ja notiktu visļaunākais, no kā baidos?”, 
  • “Vai tā tiešām ir patiesība, vai man tikai tā šķiet?”,
  • “Kas man būtu jādara, lai novērstu iespējamās situācijas sliktās sekas?” 

 

Meklējot atbildes uz šiem jautājumiem, tu novērsies no bailēm un palīdzēsi sev atrast risinājumu.

Reklāma
Reklāma

 

5. Iepazīsti baiļu objektu

Ja tev ir bail no suņiem, tas nenozīmē, ka steidzami jāiegādājas bulterjers. Tomēr vajadzētu pakāpeniski iepazīt savu baiļu objektu. Pamēģini mierīgi, nepaātrinot tempu, paiet garām sunim. Ja bailes traucē dzīvot, neignorē tās, bet mēģini pieradināt, sadraudzēties ar tām.

 

6. Nevairo bailes

Ļoti svarīgi neignorēt 5. punktu, jo Pensilvānijas universitātes zinātnieki norādījuši, ka bailes mēdz vairoties, pastiprināties, un tas ir īpaši nepatīkami, turklāt izplatās uz citām dzīves jomām – ja tev ir bail no kaut kā un tu netiec ar to galā, iespējams, ka laika gaitā sāksi baidīties vēl no kā cita arī. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi darīt to, ko varbūt ieteica tavs tētis, kad tev bija gadi pieci – uzvarēt savas vismazākās un varbūt ne īpaši traucējošās bailes.

 

7. Nekoncentrējies uz negatīvo

Cilvēki, kuri izjūt tādas bailes, kas traucē dzīvot, bieži mēdz jebkurā situācijā saskatīt tikai negatīvo. Kā ēzelītim I-ā no pasakas par Vinniju Pūku viņiem ir ļoti grūti atrast dzīvē kaut ko pozitīvu un koncentrēties uz to (nevis ciest no negatīvā).

Ja atzīsti, ka tas attiecas uz tevi, malacis – tas ir jau pirmais solis ceļā uz dzīvi bez bailēm. Jebkurā, pat visvairāk biedējošā un nepatīkamā situācijā vingrinies atrast divus pozitīvus iznākumus. Automašīna sabojājusies? Lieliski. Varēsi pastaigāties, baudīt sauli. Apdomājot jebkuru satraucošu situāciju, sāc ar vārdu “teicami”.

 

8. Atzīsti, ka tagad tev nav bail

Vēl viena raksturīga iezīme cilvēkiem, kuri bieži baidās – nespēja redzēt un atcerēties situācijas, kurās viņi vispār nebaidījās. Katru dienu vairākas reizes apstājies, pārtrauc darīt iesākto un atzīsti sev, ka tagad, šajā brīdī, tu ne no kā nebaidies un viss ir ļoti labi. Un tādu brīžu tavā dzīvē ir daudz vairāk nekā baiļu minūtes, lai ko tu par sevi domātu.

Saistītie raksti