Vai bērni un grūtnieces drīkst nodarboties ar jogu? Eksperte nosauc lietas, kas jāzina visiem, kas vēlas pamēģināt

“Joga attīsta cilvēku vispusīgi – caur ķermeni, prātu un emocijām –, kā arī palīdz sasniegt fizisko un psiholoģisko harmoniju,” tikai dažus no ieguvumiem, ko gan lieliem, gan maziem sniedz jogas treniņi, min “Rimi Bērniem” eksperte, sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.
Joga ir filozofija, senas zināšanas, kas nāk no Indijas; daudziem cilvēkiem joga ir kā dzīvesveids.

FOTO: Freepik.com / freepik

Joga ir filozofija, senas zināšanas, kas nāk no Indijas; daudziem cilvēkiem joga ir kā dzīvesveids.

Ar ko joga ir īpaša?

“Joga – tā nav vienkārši vingrošana. Tas ir fizisko vingrojumu komplekss, kas sastāv no elpošanas tehnikām, līdzsvara un koordinācijas treniņiem un uzdevumiem, kas attīsta spēju koncentrēt uzmanību uz konkrētām ķermeņa daļām un pozām,” stāsta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča. 

Joga ir filozofija, senas zināšanas, kas nāk no Indijas; daudziem cilvēkiem joga ir kā dzīvesveids.”

Speciāliste akcentē, ka joga cilvēku attīsta vispusīgi – caur ķermeni, prātu un emocijām –, kā arī palīdz sasniegt fizisko un psiholoģisko harmoniju. Tāpat jogas nodarbībās veiktās meditācijas palīdz relaksēties, nomierināt un attīstīt prātu un sasniegt harmoniju starp ķermeni un dvēseli.

 

Pieci īpašie ieguvumi no jogas nodarbībām:

 • Attīsta koncentrēšanās spējas, māca sevi kontrolēt, kā arī mazina agresivitāti.
 • Attīsta līdzsvaru, koordināciju. 
 • Uzlabo muskuļu spēku un lokanību; māca valdīt pār savu ķermeņi, sajust muskuļus, to spēku un iespējas. 
 • Palīdz atbrīvoties no stresa un nomierināties, palīdz, ja ir hronisks nogurums, astēnija, veģetatīvā distonija.
 • Veido pareizu stāju, kā arī palīdz mazināt jau esošās stājas deformācijas.

 

Kurā vecumā var sākt nodarboties ar jogu?

Bērni ar jogu var sākt nodarboties jebkurā vecumā, un, lai to darītu, nav nepieciešama iepriekšēja sagatavošana. Fizioterapeite iesaka iesākumā nodarbības apmeklēt ne biežāk kā divas reizes nedēļā, jo ķermenim būs vajadzīgs laiks, lai atjaunotos.

"Joga šādā režīmā der jebkurai vecuma kategorijai, tostarp grūtniecēm, un ar to var nodarboties gadiem ilgi."

Ar laiku treniņu intensitāti var palielināt. Bērnu joga no pieaugušo jogas atšķiras ar treniņa laiku – bērniem tās ir aptuveni 40–60 minūtes, bet pieaugušie var praktizēt no 1,5 līdz 2 stundām vienā treniņa reizē,” stāsta “Rimi Bērniem” eksperte.

 

Reklāma
Reklāma

Bērnu joga sastāv no šādām daļām: 

 • fizisko vingrojumu un ķermeņa pozu apguve;
 • pakāpeniska bāzes elpošanas tehniku iepazīšana;
 • relaksācijas tehnikas apmācība.

 

Jogas nodarbībās nav sacensības momenta 

Parasti bērnus jogas nodarbības interesē, un viņi ar to nodarbojas ar prieku. Iespējams, arī tāpēc, ka jogā nav sacensības monenta, kas mēdz izsaukt lieku trauksmi. Vēl bērnu joga no citiem treniņiem atšķiras ar to, ka ir mazākas traumatisma iespējas – visi vingrojumi izpildāmi mierīgi, lēni un bez straujām kustībām. “Piemēram, mākslas vingrošanā notiks bērna maksimāla stiepšana, kamēr jogā – tikai tik daudz, cik bērns tobrīd var paveikt,” skaidro Jekaterina Bovtramoviča. Tāpat īpaša uzmanība ir veltīta elpošanai.

Uzmanību! Dažkārt ar jogu nodarboties tomēr nav vēlams

Ar jogu var nodarboties praktiski jebkurš cilvēks, tomēr ir slimības, kuru gadījumā ar jogu nodarboties nav vēlams vai pirms došanās uz treniņiem īpaši jākonsultējas ar savu speciālistu. Tas ir situācijās, ja ir: 

 • ļaundabīgs audzējs;
 • psihiskas slimības;
 • organiskas sirds slimības;
 • neiroinfekcijas;
 • asins slimības;
 • akmeņi žultspūslī.

 

Joga jāpilda pareizi!

Meklējot jogas nodarbības, ir ļoti svarīgi atrast savu pasniedzēju – zinošu speciālistu. “Nepareizi pildot jogas vingrojumus, tie var pat kaitēt veselībai!” uzsver fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča. “Ir uzdevumi, ko nedrīkst pildīt bez trenera palīdzības, ir pozas, kuru veikšanai vajadzīga liela lokanība, kā arī ir tādi uzdevumi, kas cilvēkiem atkarībā no viņu veselības stāvokļa var būt aizliegti. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgs zinošs speciālists.”

Saistītie raksti